Best of ITAPA

Nestihli ste počas kongresu ITAPA niektorý z panelov? Alebo, nedajbože, sa Vám vôbec nepodarilo prísť? A teraz pozeráte na nahrávky jednotlivých prednášok a diskusných panelov na našom webe a rozmýšľate, kde začať?

Keďže my si neskromne myslíme, že každá jedna prezentácia a každý jeden spíker so svojim unikátnym pohľadom na vec stoja za pozretie, je len dobre, že počas kongresu hlasovali návštevníci v aplikácii Slido o najlepšie prezentácie a spíkrov. Takže ak chcete poradiť, ktoré prezentácie určite nevynechať, nech sa páči, tu máme favoritov podľa Slido.

Počas úvodného dňa kongresu zaujal návštevníkov v paneli Nové programové obdobie najviac Radoslav Repa, ÚPVII.  Jeho prezentácia Financovanie IT v budúcom období zároveň vyvolala najviac otázok, keďže témy dneška sú podľa R. Repu superpočítače, AI, blockchain, rozvoj digitálnych zručností a nie eGovernment. Celý záznam si môžete pozrieť tu.

V rannom plenárnom paneli druhého dňa, Strategické smerovanie, bolo 58% účastníkov presvedčených, že Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu, bol najlepší spíker.

V následnom paneli venovanom Digitálnym trendom digitalizácie, bolo viacero vynikajúcich spíkrov. Hlasovanie nakoniec vyhral Rudolf Urbánek, Microsoft, ktorý sa zamyslel nad tým, Ako môže umelá inteligencia ovplyvniť konkurencieschopnosť Slovenska v budúcnosti? Videozáznam si môžete pozrieť tu.

Téme inteligentného zdravotníctva sa na kongrese ITAPA venovali dva panely plné podnetných prezentácií. Z nich účastníkov najviac zaujala prednáška Spracovanie a využitie dát v zdravotníctve (eZdravie eHealth) Jána Tomášika, NCZI. Celú prezentáciu si môžete vypočuť tu.

Aká je úloha MITA v digitálnej transformácii maltskej verejnej správy? Ak si vypočujete videozáznam, dozviete sa, prečo táto prezentácia Emanuela Darmanina, MITA získala 56% hlasov účastníkov panelu Cloud vo verejnej správe.

Kybernetická bezpečnosť sa dnes týka takmer všetkých oblastí nášho života. Na kongrese ITAPA sme sa tejto téme intenzívne venovali počas tretieho dňa kongresu vo viacerých paneloch. Z nich boli podľa návštevníkov najzaujímavejšie prednášky Vladimira Radunovića, DiploFoundation ohľadom Meniaceho sa charakteru globálnej bezpečnosti (video tu) a Andreja Aleksieva, CheckPoint o Bezpečnosti v cloude a multicloude.

Ako vybudovať špičkové tímy v štátnom IT je názov prezentácie Petra Ďuricu, NASES, ktorá v silnej konkurencii získala najviac hlasov účastníkov panelu Kde sú ľudia pre IT? Vypočuť si ju môžete tu.

Veľmi tesné bolo hlasovanie účastníkov v paneli eGovernment pre ľudí, nabitom skvelými spíkrami. Najviac hlasov si nakoniec odniesla prezentácia Z egosystému do ekosystému dát Michala Ševčíka, DXC Technology. Vypočujte si ju tu.

Toto bol prehľad top prezentácií z pohľadu účastníkov kongresu ITAPA. Na kongrese však bolo aj viacero diskusných panelov. Vašej pozornosti by určite nemala ujsť diskusia politických predstaviteľov v paneli Digitálne výzvy Slovenska. Prezradíme, že jednotlivých spíkrov hodnotilo 83 ľudí. A kto bol podľa nich najpresvedčivejší? 53% získal Michal Truban, Progresívne Slovensko.

Už tradičný výročný okrúhly stôl, v ktorom sa spíkri posadení do horúcich kresiel museli vyjadriť k siedmim otázkam, sa konal 13. novembra. Len na pripomenutie, tu sú otázky:

  • Realita je taká, že doterajšie spoliehanie sa na európske zdroje budovaniu Governmentu viac uškodilo, ako pomohlo.
  • Delenie zákaziek na malé časti dokáže vytvoriť chaos a neefektivitu.
  • Veľké národné projekty sa neosvedčili. Treba sa preto ešte viac orientovať na menšie dopytové projekty.
  • Slovensko za posledný rok urobilo rozhodný krok k zlepšeniu kybernetickej bezpečnosti na úrovni štátu.
  • Situácia v ľudských zdrojoch sa za posledný rok zhoršila.
  • Digitálna transformácia štátu výrazne zaostáva za digitálnou transformáciou iných oblastí spoločnosti.
  • Projekty eGovernmentu začali prinášať výrazne úspory a zlepšenia pre občanov.

A ktorému spíkrovi sa podarilo získať najviac hlasov účastníkov? Bol to Gabriel Lachmann za Slovensko.Digital.

Toto je výber crème de la crème podľa účastníkov 18. ročníka kongresu ITAPA. Ak ste niektorý panel nestihli, alebo si chcete pripomenúť niektorú prezentáciu, všetko nájdete na našom webe. V sekcii Archív / Podujatia nájdete tento, ako aj všetky predošlé ročníky ITAPA s komplet prezentáciami a videozáznamami.  

 

 


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným