Cena ITAPA: IT sieň slávy

S podujatiami ITAPA sa spája najprestížnejšie IT ocenenie na Slovensku: Cena ITAPA. Toto ocenenie sa odovzdáva výnimočným projektom už od roku 2002. Za toto obdobie sa do súťaže prihlásilo celkovo 315 projektov z celého Slovenska.

„Platformu ITAPA sme založili v roku 2002. Skladá sa z podujatí, ktoré poskytujú priestor pre kľúčových hráčov politickej a profesionálnej sféry na stretnutia, výmenu poznatkov a skúseností, ale aj z prestížnej súťaže Cena ITAPA. V tejto súťaži oceňujeme IT projekty, ktoré sú prelomové, inovatívne alebo pomáhajú zlepšovať spoločnosť. Za 18 rokov jej existencie sme videli množstvo skvelých projektov, vďaka ktorým sa Slovensko posunulo vpred. Sme presvedčení, že uznanie v podobe Cena ITAPA pomáha tiež inšpirovať iných,“ povedal Michal Ivantyšyn, výkonný riaditeľ ITAPA.

Víťazné projekty sú vyhlásené na prestížnom spoločenskom podujatí Galavečer Cena ITAPA. Pripomeňme si niektoré z víťazných projektov, ktoré zásadným spôsobom zmenili tvár verejnej správy na Slovensku.

 

eZdravie

V roku 2019 sa stal víťazom tejto súťaže projekt eZdravie, ktorého význam a rozsah je taký veľký, že sa stáva jedným zo základných pilierov moderného zdravotníctva na Slovensku.  Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti Slovenska pre rok 2019 umožnil vytvorenie bezpapierového zdravotníctva, a to zdieľaním receptu, elektronickej lekárskej správy a pacientskeho sumáru bez toho, aby musel pacient doručiť papierovú verziu osobne svojmu všeobecnému lekárovi. Zmizla aj povinnosť tlačiť lekárske nálezy a správy, a tiež sa zaviedla archivácia zdravotnej dokumentácie v elektronickej podobe so zdokonaleným elektronickým podpisom. „Tento projekt považujem za veľký úspech, posunul nás v rámci európskeho priestoru na vysokú pozíciu – medzi krajiny, v ktorých tento systém majú a funguje,“ povedal pri oceňovaní Peter Blaškovitš, vtedajší generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií.

 

Virtuálna anatómia

V kategórii Najlepší projekt vzdelávania v IT alebo pre IT sa v roku 2019 stal víťazom projekt Virtuálna anatómia. Projekt Virtuálna anatómia mení štúdium anatómie zo strašiaka medikov na zábavu. A to vďaka tomu, že umožňuje 3D vizualizáciu anatómie ľudského tela. „Skoro polovica študentov nespraví skúšku anatómie na prvýkrát a pätina ju nespraví vôbec. To preto, lebo z atlasov a učebníc si je ťažké predstaviť, ako telo funguje a ako je prepojené. Projekt to študentom proste ukáže,“ vysvetľuje Tomáš Brngál, Virtual Medicine, s.r.o.

 

OverSi

V roku 2018 sa jednoznačným víťazom Cena ITAPA stal projekt OverSi – antibyrokratický portál. V prípade, že štát už dokumenty od občanov má, občan ich už nebude musieť na úrad nosiť v písomnej podobe. Dnes už dokumenty, ktoré štátna správa vlastní, zháňajú úradníci. Úradníci sa pripoja do portálu oversi.gov.sk a získajú tak prístup k žiadaniu výpisov za občanov. Už počas prvého mesiaca fungovania projektu portál zabezpečil viac ako 10 000 dokumentov, ktoré tak nemuseli zháňať občania.

 

Mapový klient ZBGIS

Poznáte kapra, čiže Kataster portál? A pracuje sa vám s ním dobre, keď potrebujete niečo vyhľadať? Našťastie je tu okrem neho ZBGIS (Základná báza údajov pre geografický informačný systém), ktorý je oveľa užívateľsky príjemnejší. Na prácu nepotrebujete nič doinštalovať (na rozdiel od kapra). Mapový klient má responzívnejšie rozhranie a viacero filtrov, z ktorých každé poskytuje iné typy údajov. Ak chcete list vlastníctva, kliknete na ružovú farbu (Kataster nehnuteľností). Zelený filter dáva základne informácie o budove, hnedý filter ukazuje informácie o teréne, fialový popisuje geodetické body. V modrom filtri nájdete staré verzie mapy a v žltom geografické názvoslovie. Mapový klient ZBGIS je veľmi užitočný nástroj pre každého, kto hľadá katastrálne informácie a právom sa stal víťazom Cena ITAPA v roku 2017 v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti.

 

Portál finančnej správy SR

V roku 2014 získal cenu ITAPA projektu Portál finančnej správy SR. Pri tvorbe portálu sa autori inšpirovali úspešnými projektmi z iných krajín, aby vytvorili užívateľsky príjemný dizajn. Portál umožňuje registráciu daňových subjektov, podávať daňové priznania a iné povinnosti, ktoré nám ukladá zákon. Vďaka portálu je ich dnes už možné vybaviť elektronicky a nestrácať čas na úradoch. Zároveň sa myslelo na rôzne cieľové skupiny a občania aj podnikatelia sa už na hlavnej stránke vedia jednoducho zorientovať.

 

Elektronické služby Národnej evidencie vozidiel (NEV) časť - mobilná lustrácia občanov, dokladov a vozidiel

Projekt, ktorý ocenia všetci šoféri, získal cenu ITAPA v roku 2013. Elektronické služby Národnej evidencie vozidiel integrujú služby overovania dokladov, evidenčnej kontroly ako aj pátranie. Vďaka elektronizácii sa mimoriadne zefektívnila identifikácia ukradnutých áut, pátranie po ľuďoch, ale napríklad aj vyhľadávanie áut s neplatnou STK. A, samozrejme, sa skrátil čas cestnej kontroly, keďže polícia si vie veci veľmi rýchlo zistiť alebo overiť.

 

Náhodný generátor prideľovania spisov sudcom

Ako prispieť k tomu, aby bol súdny systém menej náchylný ku korupcii? Napríklad tak, že sa vytvorí nástroj, ktorý bude súdne spisy prideľovať náhodne a predíde tak možnému ovplyvneniu súdu.  Projekt Náhodný generátor prideľovania spisov sudcom získal od poroty Cena ITAPA v roku 2013 ocenenie Nápad roka.

 

Centrálny register zmlúv a odhaľovanie plagiátorstva

Je mnoho spôsobov, ako môže byť štát voči svojim občanom transparentnejší. Jeden z krokov je aj zverejňovanie zmlúv, ktoré štátna a verejná správa uzatvára so svojimi dodávateľmi. V roku 2011 projekt Centrálny register zmlúv získal ocenenie v kategórii Nové služby.

Druhé miesto v tejto kategórii v tom istom roku získal Systém na odhaľovanie plagiátov – práve tento systém bol použitý na zistenie plagiátorstva súčasného predsedu parlamentu a ministra školstva. Projekt cieli na obmedzenie porušovania autorských práv v bakalárskych, diplomových, dizertačných, rigoróznych a habilitačných prácach produkovaných na vysokých školách na Slovensku.

 

eGovernment líder 2006

Ocenenia ITAPA sa neobmedzovali len na projekty. V roku 2006 získal ocenenie eGovernment líder MUDr. Andrej Thurzo, autor projektov BSM ON-LINe a LF UK ON-LINE.

 

eTax – online elektronické služby poskytované daňovou správou

Pamätáte si ešte časy, keď bolo potrebné kupovať si formuláre daňových priznaní a potom vypĺňať? Dnes si môžete daňové priznanie vyplniť online. Formulár našepkáva, ktoré riadky treba vyplniť, upozorňuje na zle sčítané sumy a potom sa dá jednoducho stiahnuť do pdf formátu. Projekt eTax – Online elektronické služby poskytované daňovou správou získal cenu ITAPA v kategórii Nové služby v roku 2005.   

 

Obcan.sk

Víťazný projekt Cena ITAPA 2003 bol portál obcan.sk. Dnes sa portál volá Slovensko.sk, ale stále funguje ako ústredný portál verejnej správy. Občania a podnikatelia tu môžu nájsť informácie, ako čo vybaviť.

 

Cena Rádio Slovensko

Projekty prihlásené do Cena ITAPA posudzuje porota odborníkov na IT. Ako ale IT projekty vidí široká verejnosť? Vďaka spolupráci s Rádiom Slovensko sa k prihláseným projektom môžu vyjadriť aj bežní občania a hodnotiť, ktorý z nich vnímajú ako najužitočnejší. Cena poslucháčov Rádia Slovensko sa udeľuje od roku 2015 na základe hlasovania poslucháčov. V roku 2019 ju získal Projekt Inteligentná doprava v Žiline.

 

Cena ITAPA 2020

Do prestížnej súťaže Cena ITAPA 2020 môžete prihlásiť projekt alebo projekty do 1. októbra 2020. Projekty sa prihlasujú v dvoch kategóriách:
 

1. Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti 

Projekty, ktoré menia spoločnosť. Projekty, ktoré využívajú informačné technológie, aby riešili vybraný spoločenský problém. Takýmto problémom môže byť napríklad  potreba eliminácie byrokracie, zlepšenia zdravia obyvateľov, skvalitnenia životného prostredia, či riešenia odpadov v obci. Môže ísť o projekt so záberom na problém na národnej úrovni, ale aj o projekt, ktorý zlepšil život ľuďom len v jednej malej obci. To, čo sa hodnotí ako najdôležitejšie, je, nakoľko projekt zlepšil život ľuďom.

2. Najinovatívnejší IT projekt

Projekty, ktoré majú odvahu. Projekty, ktoré inovatívne využívajú informačné technológie, aby zmenili výrobu, spracovanie ekonomických údajov, organizáciu firmy, dopravu, výskum, spôsob vzdelávania a podobne. Dôležitá je myšlienka, inovatívnosť, kreativita a prípadne netradičné využitie nových IT technológii ako napríklad umelá inteligencia.

 

Prihláste sa do súťaže Cena ITAPA 2020

Máte projekt, ktorý stojí za to? Prihláste ho a získajte šancu vstúpiť do siene slávy slovenského IT. Prihlasovanie projektov do Cena ITAPA 2020 je otvorené do 1. októbra 2020. Prihlasovací formulár nájdete tu. Projekty, ktoré postúpia do druhého kola, získajú šancu prezentácie na Kongrese ITAPA.

 


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným