
Vladimír Šucha
Vladimír Šucha je od roku 2022 vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. V roku 2021 bol vyslaný EK do UNESCO v Paríži a predtým, od roku 2012, riadil vedecký a poznatkový servis Európskej komisie - Spoločné výskumné centrum. V rokoch 2006-2012 pôsobil ako riaditeľ na generálnom riaditeľstve pre vzdelávanie a kultúru EK. Pred príchodom do Európskej komisie bol na viacerých pracovných pozíciách spojených s európskymi a medzinárodnými politikami. V rokoch 2005-2006 zakladal Agentúru na podporu výskumu a vývoja v Bratislave. V rokoch 2000-2004 bol členom slovenského tímu, ktorý v Bruseli vyjednával vstup Slovenska do EÚ. Paralelne sa venoval vedeckej a pedagogickej práci na Slovensku a viacerých miestach vo svete. Publikoval viac ako 100 vedeckých prác.
-
DISKUSIA myšlienkových lídrov | Jarná ITAPA 2022
Diskusiu moderuje Radoslav Repa.
Radoslav Danilák, TACHUYM: „Nový svet chaosu môže paradoxne predstavovať pre Slovensko vzácnu historickú príležitosť na hlbokú transformáciu svojej rastovej paradigmy na dosiahnutie väčšej prosperitu, udržateľnosti, produktivity a premeny regiónu na domov talentov a inovácií. Slovensko si musí vybrať jednu doménu, kde by mohlo udávať tón. Doménu, kde sú všetci na rovnakej štartovacej čiare. Tou by mohla byť umelá inteligencia (AI) a najrýchlejší AI superpočítač na svete, ktorý sa dá vybudovať za cenu, ktorú si Slovensko môže dovoliť. Ak Slovensko uchopí túto príležitosť a pôjde za cieľom byť v niečom najlepší na svete, uspeje. Ak Slovensko nevystúpi zo svojej komfortnej zóny a uspokojí sa s priemerom, zostane vo vnímaní sveta ako krajina susediaca s vojnovým konfliktom, ktorá si síce zaslúži kredit za pomoc svojmu susedovi, avšak svetu nič nové nepriniesla.“ -
Megatrendy nového sveta | Jarná ITAPA 2022
Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
-
DISKUSIA: V akej krajine chceme, aby žili naše deti? | Medzinárodný kongres ITAPA 2021: Ako sa stať najlepším?
Je Slovensko odsúdené na to byť perifériou Európy, alebo vieme pozitívne prekvapiť? V akej krajine chceme, aby žila ďalšia generácia? Ako by malo Slovensko v EÚ vyzerať o päť, desať či dvadsať rokov? Čo by mali byť naše hlavné ciele? Existuje tu všeobecná zhoda, alebo sa predstava o tom zásadne líši?
Diskutujúci:
Michaela Kršková, Úrad vlády SR
Jozef Masarik, Univerzita Komenského v Bratislave
Henrich Krejčí, SPP
Svetlana Síthová, MŠVVaŠ SR
Pavol Šajgalík, SAV
Vladimír Šucha, UNESCO
VIDEOZÁZNAM
-
Férová a odolná Európa a Slovensko v nej | Medzinárodný kongres ITAPA 2021: Ako sa stať najlepším?
-
Diskusia pozvaných hostí | ITAPA Digital Talk: Umelá inteligencia v bežnom živote
Predbežné témy diskusie:- Aký je trend v oblasti umelej inteligencie?
- Čo umelá inteligencia dokáže a čo nie?
- Aké sú najväčšie úspechy pri využívaní AI?
- Ako môže prakticky AI pomôcť biznisu?
- Ako nám vie pomôcť umelá inteligencia v bežnom živote?
- Aké sú najväčšie výzvy pri nasadzovaní umelej inteligencie?
- Aké sú etické otázky, ktoré prináša umelá inteligencia?
ITAPA Digital Talk moderuje Ondrej Macko, TOUCHIT.
Videozáznam
-
Data4Policy | Medzinárodný kongres ITAPA 2016: Make IT Easy
Nové technológie vytvárajú veľké množstvo dát vhodných na analýzu a umožňujú rýchlejšiu výmenu informácií ako aj extenzívnejšie využitie výsledkov výskumov, dát a informácií, ktoré môžu byť použité na podporu vývoja stratégie.
Potenciál dát a veľkých dát pre verejnú politiku je ohromný. Možnosť používať zdroje nových a veľkých dát na „predpoveď v reálnom čase“ (nowcast) pre sociálne a ekonomické fenomény miesto čakania na oficiálne štatistiky, môže prispieť k oveľa reflexívnejším a adaptívnejším verejným stratégiam. Možnosť kombinovať a korelovať data sety pre rozličné fenomény prináša možnosti, ako lepšie porozumieť komplikovaným nepríjemným problémom, ktorým čelíme v čoraz zvýšenej forme. V súkromnom sektore máme viacero prípadov zaujímavého použitia veľkých dát, vo verejnej politike je ich menej. V prezentácií sa Vladimír Šucha, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra Európskej komisie, podelí o svoj pohľad na to, čo môžeme urobiť, aby sme lepšie využili tento potenciál.