Kybernetická bezpečnosť sa týka už každého z nás

Kybernetická bezpečnosť prestala byť pojmom vyhradeným technickým špecialistom. Týka sa každého z nás, stačí, že máme internet v mobile. Tak ako sa naša komunikácia - osobná, či pracovná - presúva do kyberpriestoru, tak sa presúva aj kriminálna aktivita. Kriminálne podsvetie sa v digitálnom svete cíti anonymne a relatívne bezpečne.

Motivácia útočníkov je rôzna a zaplatenie výkupného je štandardným cieľom útočníkov ak sú motiváciou najmä financie. Bohužiaľ v kybernetickom priestore pôsobí množstvo skupín, ktoré sa do siete organizácie dostanú veľmi sofistikovane a nepozorovateľne sa v nej pohybujú dlhé mesiace, či roky a kradnú tajné strategické materiály či už z oblasti vedy a výskumu, obchodu alebo politiky. Hovoríme im skupiny tzv. neustálej, perzistentnej hrozby - APT skupiny. Ak sa chceme účinne brániť, potrebujeme poznať ich činnosť a kroky, ako útok pripravujú a realizujú. O tejto problematike nám povie v paneli Kybernetická bezpečnosť v čase 11:00 - 12:30 hod. Robert Lipovský z ESETu.

Útočníci si „vážia“ aj naše osobné údaje – častokrát viac ako my - a dokážu ich veľmi dobre speňažiť, minimálne vydieraním organizácie, že ukradnuté údaje zverejnia a vystavia tak organizáciu nielen hanbe, ale aj pokute úradu na ochranu osobných údajov. No a kto má najviac našich dôležitých osobných údajov? Určite orgány verejnej správy, zdravotníctvo a bankový sektor. Ako sa na kybernetickú bezpečnosť vo verejnej správe pozerá Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR? Povie nám Martin Florian z MIRRI. Môže byť ohrozená zdravotná starostlivosť? A čo priamo výkon zdravotných úkonov? Podcenenie kybernetických rizík v zdravotníctve môže mať fatálne až život ohrozujúce následky. Ako sa s tým vyrovnať? Ako k tomu pristupovať? Povedia nám to na ITAPA Ján Ščamba zo Siemens Helatheineers a Roman Varga z Dôvery. Útoky sú dnes často automatizované a administrátor, či operátor zodpovedný za monitorovanie správania sa a vyhodnocovanie podozrivých udalostí už jednoducho kapacitne nestačí. Ako tomu môžu pomôcť automatizované nástroje reakcie, ktoré sa udomácňujú v tzv. SOC = Security operation centrum? Aj o tom bude hovoriť Peter Kočík z Fortinetu.

Zvyšovanie mobility bude nožnice kybernetickej bezpečnosti a najmä množstva a rozsahu rizík určite „roztvárať“. Svoj podiel na tom bude mať aj príchod 5G sietí. O tom, aké je aktuálne dianie v tejto oblasti, bude rozprávať Rafał Jaczyński z Huawei.

Na množstvo tu položených otázok dostaneme odpovede počas prezentácií jednotlivých spíkrov. Zároveň je vytvorený priestor na ďalšie súvisiace otázky v rámci diskusie, ktorá je na konci panela.

Popoludní medzi 15:30 - 17:00 hod. bude téme pokračovať  diskusným panelom Akčným plánom kybernetickej bezpečnosti, ktorého cieľom je predstaviť nový spôsob  a opatrenia, ktoré Slovensko plánuje, aby sa situácia zlepšila. Diskutujúcimi budú Branislav Boháčik, Generálna prokuratúra SR, Martin Florian, MIRRI, Rastislava Janota, Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT, Jaroslav Oster, súdny znalec a Matej Šalmík, Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

 


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným