Staňte sa partnerom

Mária Bieliková

Kempelenov inštitút inteligentných technológií, riaditeľka
Informatička a expertka na umelú inteligenciu je jednou z vedúcich osobností vedy na Slovensku. V roku 2020 založila a dodnes vedie KInIT – Kempelenov inštitút inteligentných technológií (https://kinit.sk), nezávislý výskumný inštitút inšpirovaný podobnými inštitúciami v zahraničí, ktorý ako centrum excelentného výskumu a expertízy v umelej inteligencii podporuje záujem firiem o výskum, ich silnejšie prepojenie s akademickým sektorom a cirkuláciu talentov medzi sektormi a aj medzi Slovenskom, Európou a svetom. Do roku 2020 pôsobila na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, ktorú od roku 2015 štyri roky viedla. V roku 2016 získala ocenenie IT osobnosť a takisto je držiteľkou ocenenia Osobnosť vedy a techniky 2010 a Vedec roka 2022 v kategórii osobnosť medzinárodnej spolupráce. Je senior členkou medzinárodných profesijných spoločností IEEE a ACM, bola členkou správnej rady Joint Research Center pri Európskej komisii.

V roku 2019 prišla s myšlienkou prepojenia akademickej komunity, firiem a štátnych či neziskových inštitúcií v téme umelej inteligencie. Založila spolu so zástupcami ITAS a AmCham Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie - slovak.AI, ktoré sa neskôr transformovalo do AIslovakIA.

Venuje sa výskumu zameranému na analýzu interakcie človeka s počítačom v rôznych doménach, v posledných rokoch najmä téme dezinformácií a ich šírenia na webe. Aktívne sa zúčastňuje diskusií o dôveryhodnej umelej inteligencii na národnej a európskej úrovni. Je bývalou členkou skupiny expertov na vysokej úrovni pre umelú inteligenciu, ktorú zriadila Európska komisia. V súčasnosti je predsedníčkou Stálej komisie pre etiku a reguláciu umelej inteligencie zriadenej Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies