Staňte sa partnerom

Dagmar Ceľuchová Bošanská

Alistiq, expert na dáta a digitálne technológie
Dagmar Ceľuchová Bošanská je zakladateľkou spoločností Alistiq a občianskeho združenia Futuristiq. Je expertkou na inovácie a digitálnu transformáciu s dlhoročnými skúsenosťami. V dátovej ére pomáha štátom a mestám prichádzať s novými riešeniami a pridanou hodnotou pre občanov a podnikateľov. Vyštudovala informačné technológie, mobilné komunikácie a štatistické spracovanie signálov na Viedenskej technickej univerzite, kde pôsobila aj vo vedeckom tíme na vývoji simulátorov technológií pre bezdrôtové siete štvrtej generácie. Vo firme Frequentis bola zodpovedná za bezpečnosť a správnu implementáciu prvého systému pre manažment leteckej dopravy založeného na hlase prostredníctvom IP protokolu (roky 2008 až 2010). Počas práce v spoločnosti Arthur D. Little sa okrem iných projektov venovala návrhu riešenia a dohľadu nad implementáciou národného eHealth riešenia v Kosove, využívajúceho eGovernment cloud a zero-klientov (roky 2011-2015). Na Ministerstve financií SR sa venovala príprave strategického dokumentu pre oblasť rastu digitálnych služieb a oblasť infraštruktúry prístupovej siete novej generácie 2014 – 2020, ktorý určil postup Slovenska v rozvoji eGovernmentu a bol základom pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra (2013-2014). Opäť na Ministerstve financií SR pripravovala novú Národnú  koncepciu informatizácie verejnej správy za oblasť Big Data a Open Data SK (2015-2016). Počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie pripravovala podklady a strategické materiály za Slovensko v oblasti agend Digitálneho jednotného trhu. Aktuálne sa venuje reformám a projektom pre dátami riadené štáty a mestá.
 
  • AI asistent eGov služieb pre občana   |   Jarná ITAPA 2023
    Najvýraznejší trend v rozvoji umelej inteligencie v súkromnom sektore sa v súčasnosti týka využívania chatbotov, s ktorými sa používatelia môžu porozprávať ako s iným človekom. Inteligentní asistenti založení na chatbotoch predstavujú možnú budúcnosť e-Governmentu. Používateľ takémuto asistentovi udelí súhlas na prístup k vybranej množine osobných údajov, ktoré má uložené vo svojom úložisku. Asistent dokáže občana upozorniť na vzniknuté nároky alebo povinnosti automaticky. Používateľ sa môže rozhodnúť riešiť vzniknutú životnú situáciu ihneď, ako mu to asistent pripomenie, alebo si to môže naplánovať na neskôr tak, aby nezmeškal termín. Ako to funguje, si ukážeme v tejto prezentácii.

    VIDEOZÁZNAM
  • Ignite session: COVID Helper   |   Jarná ITAPA 2021
    Pandémia ochorenia COVID-19 nás zasiahla v zimnom období a zanechala za sebou veľa tragických príbehov. Ľudia sa ocitli v ťažkých životných situáciach bez prehľadných a užitočných informácií na jednom mieste. Práve im sa v kritickej chvíli snažil pomôcť online nástroj Covidhelper.sk, ktorý v prvom mesiaci fungovania navštívilo až 60 tisíc ľudí. 92 percent používateľov hodnotilo toto jednoduché IT riešenie, vyvinuté vo voľnom čase piatimi dobrovoľníkmi, štyrmi až piatimi hviezdičkami z piatich z pohľadu užitočnosti. Tu však misia CovidHelperu nekončí - 8 až 10 percent pacientov, ktorí prekonali akútny COVID-19, trpia dlhodobými následkami. Pre túto skupinu ľudí sme vyvinuli aplikáciu pre manažment svojho zdravotného stavu, poskytujúcu rady, návody na domácie cvičenia a podporu v komunite.

    Videozáznam
  • Ako vybudovať dátové mesto   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2020
    Ideálom sa javí nový agilný prístup k plánovaniu miest budúcnosti, a to vďaka trom liekom pre lepšie plánovanie: Dátam, pomocou ktorých môžeme rozvíjať umelú inteligenciu, vyváženým partnerstvám, ktoré podporujú participáciu a férovú dátovú ekonomiku, a experimentovaniu, ktoré nám pomáha bez rizík nazrieť do budúcnosti. Víziou dátami riadeného mesta je zmena prevádzkového modelu mesta na digitálny v ére umelej inteligencie. Takýto digitálny prevádzkový model sa dokáže vysporiadať s akoukoľvek mimoriadnou situáciou, pretože vie efektívne presmerovať zdroje a nepotrebuje na jednoduché prevádzkové úlohy zapájať ľudí z mäsa a kostí – vystačí si s inteligentnými algoritmami. Príspevok prinesie aj praktické ukážky lepšieho plánovania, a toho čo v praxi funguje, ale aj aké sú riziká tohto prístupu a čoho sa musíme v budúcnosti vyvarovať.

    Videozáznam
  • DISKUSIA   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2020
    Diskusia pozvaných hostí:
    Michal Bróska, PosAm
    Dagmar Ceľuchová Bošanská, Futuristiq
    Filip Kadeřábek, Asseco Central Europe
    Viliam Kall, Veľký Šariš
    Miroslav Kulla, Východoslovenská energetika
    Malvína Melkovičová, Resco

    Videozáznam
     
  • Diskusia   |   Jarná ITAPA 2019
  • úvodné slovo moderátora   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2017: Technology & HumanITy
  • úvodné slovo moderátora   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2017: Technology & HumanITy
  • Úvod do problematiky   |   Jarná ITAPA 2017
    Slovensko ako automobilová veľmoc s najvyšším počtom vyrobených automobilov na občana si musí vytvoriť vlastnú víziu v novej ére dopravy a automobilového priemyslu. V ktorej oblasti máme ako krajina s obmedzenými zdrojmi najväčšiu šancu prispieť? Bude to modernizácia automobilovej výroby, nové digitálne riešenia pre inteligentné dopravné systémy alebo niečo úplne iné? Viac sa dozviete tu...

    Záznam z vystúpenia
  • Doprava ako priemyselné odvetvie budúcnosti - bude Slovensko súčasťou?   |   Jarná ITAPA 2017
    Silicon Valley je slávnym stredobodom internetovej ekonomiky a jeho inovačný potenciál sa nepodarilo zatiaľ žiadnej krajine napodobniť. Podnikatelia, ktorí tam pôsobia, odvážne tvrdia, že prinášajú zlomovú zmenu do všetkých oblastí nášho života. Stačí však na skutočnú transformáciu dopravy znalosť vysoko výkonných dátových centier, digitálnych technológií a umelej inteligencie, ktorá sa koncentruje v Silicon Valley? Alebo sa o priemyselné odvetvia budúcnosti ako inteligentná doprava môžu uchádzať aj iné kúty sveta? Pozrieme sa na možnosti, ktoré má Slovensko, aby sa zapojilo do tejto globálnej súťaže.

    Záznam z vystúpenia
  • Koncept „Moje dáta“   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2016: Make IT Easy
  • Diskusný panel: Bitka digitálnych platforiem   |   Jarná ITAPA 2016
    Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ je predo dvermi. Po inováciách, ktoré boli nosnou a prierezovou témou aktuálneho holandského predsedníctva, pokračuje Slovensko v podpore Jednotného digitálneho trhu, ktorý si zvolilo ako jednu zo svojich piatich hlavných priorít. Európa je v súčasnosti svedkom veľkého rozmachu v tejto oblasti. S rapídne sa zvyšujúcim využívaním elektronických služieb a digitálneho obsahu je však zároveň konfrontovaná s veľkým úspechom globálnych digitálnych platforiem. Aký je postoj Európy k platformám, ako Google, Facebook a pod. a aké má možnosti? Aké sú dopady na ekonomiku, spoločnosť, podnikanie, ale aj súkromie a bezpečnosť? Čo nás čaká vo vzťahu k „Internetu vecí“, smart autám a ďalším trendom? Túto veľmi zaujímavú situáciu a tému podrobne rozoberieme v našom paneli s celým spektrom zaujímavých hostí.

    Úvodné slovo:
    • Juraj Bárdy (hlavný dátový architekt pre SK eGov)
    • Dagmar Bošanská (koordinátor národnej stratégie pre implementáciu Jednotného digitálneho trhu)
                  Juraj Bárdy, Dagmar Bošanská: Digital platforms – Praise, fears and misconceptions
                 Prezentácia na stiahnutie

     


     
    • Martin Bailey, vedúci Digital Single Market Unit - DG CNECT, Európska komisia
                 Martin Bailey: Online Platforms Opportunities and Challenges for the DSM
                 Prezentácia na stiahnutie

     


     
    • Pascal Rogard, radca pre telekomunikácie, informačnú spoločnosť a poštové služby, Stále zastupenie Francúzska pri EÚ

                 Pascal Rogard: On Line Platforms – The approach of French Authorities
                 Prezentácia na stiahnutie


     


     
    • Gunther Grathwohl, radca pre telekomunikácie, informačnú spoločnosť a poštové služby, Stále zastupenie Nemecka pri EÚ
     



       


       


     







    DISKUSIA

     
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies