Päť tipov z Viedne, ako budovať mesto budúcnosti

Viedeň je dobré mesto na život. Pravidelne sa objavuje v v svetových rebríčkoch najlepších miest, v ktorých bývať a žiť. Vďaka čomu v roku 2019 predbehla napríklad aj austrálske Sydney, mesto, kde si každý deň v roku môžete ísť po práci zaplávať do oceánu? Je to aj vďaka fungujúcej infraštruktúre. Viedenská samospráva má dlhodobú stratégiu budovania inteligentného mesta. V čom sa ňou vieme inšpirovať? Tu je päť tipov, ako Viedeň buduje mesto budúcnosti:

 

1. V roku 2012 zlacnili ročný lístok na mestskú hromadnú dopravu na 365 EUR, čo je 1 Euro na deň. Z odstupom času to mestská samospráva hodnotí ako jeden zo svojich najlepších ťahov. V kombinácii s vybudovaním parkovacích miest v okrajových častiach mesta sa im za dva roky podarilo znížiť percento používania osobných áut v centre mesta z 31% na 27%. Za rovnaké obdobie sa zároveň zvýšilo percento využívania hromadnej dopravy z 36% na 39%. Dnes má ročnú električenku každý druhý obyvateľ Viedne. V meste sa znížilo zaťaženie dopravnej siete a znečistenie ovzdušia.

2. Viedeň má dnes 1,9 milióna obyvateľov a stále rastie. Mestská samospráva identifikovala časti mesta, u ktorých predpokladá, že sa zmenia na obytné alebo obchodné štvrte a dobudovala tam linky verejnej dopravy. Takto predišli dopravným kolapsom, ktoré tak dobre poznáme z narýchlo budovaných mestských štvrtí a satelitných predmestí. Dobrým príkladom sú brownfieldy bývalých železničných staníc. Výstavba sa dnes finišuje a odhaduje sa, že v nasledujúcich rokoch bude v novej mestskej časti (Sonnwendviertel, Quartier Belvedere) žiť viac ako 30 000 ľudí. 

3. Inteligentné mesto chce byť dobré miesto pre život, zároveň však hľadá spôsoby, ako efektívnejšie narábať so svojimi zdrojmi. Jednou z ciest je napríklad nahradiť osvetlenie LED technológiou a ušetriť náklady na energiu. Viedeň postupne mení pouličné osvetlenie a dopravné svetlá za LED svetlá. S výmenou začali na Donauinsel a pobreží Dunaja. Ročne ušetria cca 370 000 kWh a odhadujú, že náklady na LED osvetlenie sa im vrátia do desiatich rokov.

4. Pri financovaní a uskutočňovaní projektov Viedeň často spolupracuje s rôznymi subjektmi. Pri výbere svojich partnerov mestská samospráva veľmi dbá na to, aby prispeli k plnohodnotnému rozvoju mesta. Filozofia samosprávy je, že kvalitné verejné priestory by nemali byť niečo, čo zostane, keď sa skončí výstavba. Dobrý verejný priestor je taký, v ktorom sa ľudia cítia dobre a používajú ho. Pri plánovaní nových budov sa preto ako prvé navrhujú verejné priestranstvá a až potom budovy okolo nich.  

5. Viedeň sa snaží byť zelené mesto. Preto ponúka viacero modelov zdieľanej dopravy. Na sharingovej platforme listnride.de si viete požičať rôzne typy bicyklov. Na výber máte prenajatie od súkromníkov alebo cyklo obchodov. Alebo si cez appku môžete požičať elektro skúter. A pokiaľ potrebujete rýchlejšiu prepravu, viete využiť carsharing.V ponuke je viacero platforiem. Napríklad Car2Go ponúka vo Viedni 800 inteligentných áut a 70000 členov. Aplikácia vám po registrácii do systému povie, kde je najbližšie auto na požičanie. Po skončení jazdy ho jednoducho odparkujete na ulici – Car2Go funguje bez staníc, kam musíte auto vrátiť.

 

Je veľa spôsobov a detailov, ktoré menia mesto na lepšie miesto pre život. Rakúska metropola nám ponúka inšpiráciu.

Na jarnej konferencii ITAPA 2020 sa budeme venovať viacerým úspešným projektom z inšpiratívnych európskych miest. Pripojte sa k nám a registrujte sa už dnes https://www.itapa.sk/11489-sk/registracia-na-konferenciu-jarna-itapa-2020/

 

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

Čo prinesie nové programovacie obdobie mestám a regiónom

Mesto budúcnosti

Aká bude budúcnosť slovenských miest?

 

Spoznajte fungujúce riešenia v slovenských a českých obciach:

Karina Holešová, Hlboké nad Váhom – Kam chceme ísť alebo smart riešenia pre malé obce

Miroslav Zborovský, Těšany – Triedenie odpadu v obci Těšany

 

 

Zdroje:

 

https://news.itu.int/smart-mobility-not-always-about-infrastructure/

https://www.wien.info/en/vienna-for/smart-city-vienna/smart-mobility

https://smartcity.wien.gv.at/site/en/the-initiative/topics/mobility-and-transport/

https://www.intelligenttransport.com/transport-articles/65517/making-vienna-smarter-digitally-connected/

https://www.businessinsider.com/most-livable-cities-in-the-world-2018-8

https://smartcity.wien.gv.at/site/en/led-streetlights/

 


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným