Kybernetická bezpečnosť z pohľadu Európskej únie

Kybernetický útok je vždy nepríjemná záležitosť. V niektorých prípadoch však ide za hranice nepríjemnosti a môže ohroziť životy. To v prípade, že sa hackeri zamerajú na organizácie, poskytujúce kľúčové služby, či už v oblasti zdravotníctva, dopravy, energií alebo dodávky vody.

Pred pár dňami, 28. októbra 2019, vydala Európska komisia hodnotenie, ako členské krajiny identifikovali tieto verejné a súkromné organizácie, ktoré musia zaviesť kybernetické bezpečnostné opatrenia a hlásiť závažné kybernetické narušenia. Mariya Gabriel, komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť, k správe povedala: „Európske zákony o kybernetickej bezpečnosti sú kľúčové pri obrane našich ekonomík a občanov proti kybernetickým hrozbám.“

Správa je jeden z krokov, ako zvýšiť kybernetickú bezpečnosť v Európe. Ďalšie opatrenie je nedávno  prijatý Akt o kybernetickej bezpečnosti, ktorý vytvára právny rámec pre certifikáciu kybernetickej bezpečnosti v rámci Európskej únie. A práve o certifikačných schémach a auditovaní v oblasti kybernetickej bezpečnosti budú 13. novembra na kongrese ITAPA hovoriť Radim Polčák z právnickej fakulty Masarykovej univerzity, Lenka Gondová, ISACA Slovensko a Ivan Makatura z Asociácie kybernetickej bezpečnosti.


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným