Staňte sa partnerom

Bude niekedy na Slovensku efektívny eGovernment?

Diskusie o eGovernmente zaznievajú na kongresoch a konferenciách ITAPA od jej vzniku. Za tú dobu vzniklo množstvo projektov. Tie boli viac alebo menej úspešné. Bude súčasná vláda patriť k tým úspešnejším v oblasti digitálnej transformácie štátnej správy?


Prvé vystúpenie Veroniky Remišovej

Aké sú plány kľúčových predstaviteľov vlády v tejto oblasti? Spomalí sa budovanie slovenského eGovernmentu alebo sa akceleruje? Prvé odpovede na tieto otázky zistíte už na online konferencii ITAPA 26. mája. Pôjde vôbec o prvé takéto vystúpenie novovymenovanej podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu.

Na jesennom kongrese ITAPA 2019 Ľubor Illek zo Slovensko.digital povedal: „Reálne čakám na vicepremiéra, ktorý bude mať záujem, znalosti, aj politický výtlak, aby to naprieč celou verejnou správou riadil.“ Bude pre nás takýmto vicepremiérom Veronika Remišová? Dozviete sa už v utorok od 9:30 h na online ITAPA pre registrovaných účastníkov.

Okrem kľúčovej prezentácie Veroniky Remišovej budete mať šancu vypočuť si skúsenosti Českej republiky s inovačným manažmentom. Robin Čumpelík z Ministerstva priemyslu a obchodu ČR prezradí, ako využili koronakrízu na modernizáciu verejnej správy v Čechách.

Poobede sa v diskusii Budovanie efektívneho eGovernmentu stretnú nové aj známe mená z oblasti slovenskej digitalizácie.  
 

Radikál zo slovensko.digital

Ľubor Illek zo združenia slovensko.digital s nadsázkou hovorí: „Na ITAPA nás volajú, aby sme prezentovali aj radikálne názory.“ Ako správny radikál tvrdí, že Slovensko nepotrebuje informačné diaľnice, ale malé, rýchle a efektívne riešenia. Hlavná výhrada združenia slovensko.digital voči doterajšej informatizácii je, že sa prijímali mnohé smelé plány a vízie, ktoré sa nepodarilo zrealizovať. Riešením je vrátiť sa k základom a začať dodávať základné veci, ktoré budú bez problémov fungovať. Celé vystúpenie Ľubora Illeka z jesene 2019 o problémoch slovenského eGovernmentu si môžete vypočuť tu.
 

Prezident IT Asociácie Slovenska

Práve IT Asociácia Slovenska, ktorá vznikla na konci milénia v roku 1999, začala propagovať pojem eGovernment. Emil Fitoš bol svedkom mnohých kľúčových okamihov slovenského IT. A ako uviedol aj na jesennom kongrese ITAPA 2019: „V prípade verejnej správy stále bežíme podľa správneho poriadku z roku 1967. A ten do veľkej miery vychádza z rakúsko-uhorských zvyklostí. V elektronickom svete kopírujeme procesy papierového sveta.“ Ako potom vieme digitálne transformovať takúto verejnú správu?
 

Skúsený IT manažér

Mareka Antala, člena predsedníctva strany Za ľudí sme na podujatí ITAPA privítali už minulý rok. Na jesennom kongrese ITAPA 2019 uviedol tri hlavné priority štátneho IT: „Najdôležitejšia je kybernetická bezpečnosť, ale aj prevádzková bezpečnosť. Ako druhé smart krajina a potom zdravotníctvo. Toto sú oblasti, ktoré prinesú občanom najrýchlejšie benefit. Smart krajina prinesie dáta pre rozhodovanie a moderná vláda sa bez dát nemôže rozhodovať.“ Zameranie sa na tieto priority podľa neho prinesie zjednodušenie života občanov, zjednodušenie podnikania a zefektívnenie štátnej správy. Jednoduchá štátna správa je téma, ktorej sa venuje tiež vo svojom blogu. V utorok bude diskutovať o 10,30 hod. v okrúhlom stole so zástupcami slovenského eGovu už v pozícii budúceho štátneho tajomníka nového ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Stále sa môžete registrovať a vypočuť si túto zaujímavú debatu.  

Odborník na bezpečnosť

Pre oblasť kybernetickej bezpečnosti bude v diskusii tým najpovolanejším Rastislav Janota. Riaditeľ národnej jednotky SK-CERT si myslí, že potrvá ešte veľmi dlho, kým bude kybernetická bezpečnosť v organizáciách vnímaná ako problém organizácie ako takej.  Na jesennom kongrese ITAPA 2019 v paneli venovanom kybernetickej bezpečnosti povedal už v utorok 26. mája popoludní: „95 % spoločností nerobí cybersecurity preto, že chápu túto potrebu, ale preto, že ich do toho niekto núti.“

Spoznajte aktuálne trendy

Kľúčová prezentácia Veroniky Remišovej a diskusia IT expertov prinesú zásadné informácie, kam bude smerovať slovenský eGovernment v nasledujúcom období. Pridajte sa k tým, ktorí budú mať tieto informácie medzi prvými a registrujte sa na naše online podujatie. A k tomu získate mimoriadny bonus. Platiaci účastníci Jarnej konferencie ITAPA 2020 získavajú zľavu na jesenný Medzinárodný kongres ITAPA 2020 vo výške zaplateného registračného poplatku na Jarnú konferenciu ITAPA 2020.


Katarína Rausová

 

Prečítajte si ďalšie články k tejto téme:

Aké majú plány silné politické strany v oblasti digitalizácie Slovenska?

Okrúhly stôl spred roka – diskusia Digitálna transformácia Slovenska na Jarnej konferencii ITAPA 2019

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies