Staňte sa partnerom

Aké majú plány silné politické strany v oblasti digitalizácie Slovenska?

Ako v sobotu dopadnú parlamentné voľby? Nevieme. Vieme však, ako dopadla diskusia predstaviteľov politických strán na jesennom kongrese ITAPA 2019.


Na okrúhly stôl sme pozvali predstaviteľov politických strán, ktoré majú  po 29. 2. 2020 reálnu šancu podieľať sa na zostavení novej vlády. Pozvanie prijali Marek Antal za stranu Za ľudí, Eduard Heger za OĽANO, Alojz Hlina za KDH, Richard Sulík za SaS a Michal Truban za Progresívne Slovensko.

Položili sme im len dve otázky. Aké sú pre vašu stranu priority informatizácie? Ako sa chcete k týmto prioritám dopracovať, pretaviť ich do praxe? Ako na ne odpovedali?

Priority strany Za ľudí sú nasledovné: „Najdôležitejšia je kybernetická bezpečnosť, ale aj prevádzková bezpečnosť. Ako druhé smart krajina a potom zdravotníctvo. Toto sú oblasti, ktoré prinesú občanom najrýchlejšie benefit. Smart krajina prinesie dáta pre rozhodovanie a moderná vláda sa bez dát nemôže rozhodovať.“  Zameranie sa na tieto priority podľa Mareka Antala, Za ľudí prinesie zjednodušenie života občanov, zjednodušenie podnikania a zefektívnenie štátnej správy. Efektivita, centralizácia a štandardizácia sú podľa neho cesta, ako sa k tomu dopracovať.

Eduard Heger z OĽANO uviedol: „Pre nás je digitalizácia spoločnosti viac ako eGovernment. Štát má komunikovať so mnou, nie ja s ním. Ak všetky dáta má, tak nech ma štát ani neotravuje.“ Štyri priority, ktorými sa k tomu chcú v OĽANO dopracovať, sú - ľudské zdroje, procesy, transparentná a férová súťaž a jednotná architektúra systémov.

Alojz Hlina z KDH sa domnieva, že digitálne štátne služby by mali mať na mysli predovšetkým občana, ktorý ich používa a nie príliš komplikované, ako sú dnes. Medzi prioritami informatizácie by mala podľa neho byť bezpečnosť a verejné obstarávanie, ktoré je transparentné a funkčné. Pre dobré digitálne riešenie štátu navrhuje nechať sa inšpirovať v úspešných krajinách.

Podľa lídra strany SaS Richarda Sulíka treba: „Po prvé zjednodušiť procesy. Predtým, ako sa začneme zamýšľať, ako vytvoríme super dobrý systém, ktorý spracuje všetkých 70 pečiatok potrebných na jedno stavebné povolenie, tak sa zamyslime, či nezjednodušíme tie samotné procesy, či neznížime počet tých pečiatok zo 70 na 30. Uprednostňujme eficientnosť pred efektívnosťou, to znamená predtým, ako budeme robiť super vymakaný softvér pre úrady práce, tak sa radšej zamyslime, či tie úrady práce nezrušíme. Po tretie, išiel by som len s overenými riešeniami. Ako ďalšie, vylúčiť čierne ovce. Tých, ktorí na seba upozornili predraženými tendrami, tých by som jednoducho stopol a nech si idú do súkromného sektora hľadať zákazky. A posledná vec, nechať to, čo funguje. Aktuálny príklad dnes sú rodné čísla.“  Richard Sulík dodal, že program SaS sa bude venovať informatizácií a bude za zjednotenie veľkých štátnych IT systémov.

Ako uviedol Michal Truban z Progresívneho Slovenska „Pre mňa nie je digitalizácia cieľ, pre mňa je nástrojom na moderný, efektívny a fungujúci štát, ktorý prináša hodnotu ľuďom a sám šetrí náklady. Najväčší fokus musí byť na hodnotu pre občanov, životné situácie, na to, čo digitalizácia vie ušetriť občanovi. Druhá oblasť je efektívny, data driven, transparentný štát, ktorý ponúka šetrenie nákladov a vie zapájať ľudí a podnikateľov cez svoje otvorené prostredie. Tretia je budúcnosť, aby sme nezaspali a udržali krok s Európou. V Európe sa už rieši umelá inteligencia, rieši sa super computing. Na to je presne potrebné obstaranie inovácií, vzdelávanie a podobne.“ Najväčším problém informatizácie na Slovensku je podľa Progresívneho Slovenska chýbajúci silný politický líder, ktorý by túto tému vlastnil. Ďalším problémom sú kapacity na strane štátu. Do štátneho IT treba dostať viac kvalitných ľudí.

Celú diskusiu si môžete vypočuť na našom Youtube kanáli. A nezabudnite – v sobotu máte možnosť voliť v parlamentných voľbách a zároveň poslednú šancu využiť 20 %-nú zľavu zo vstupného na konferenciu Jarná ITAPA 2020.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies