Staňte sa partnerom

V čom sme iní ako dokonalo zdigitalizované Estónsko? Musí byť pre nás inšpiráciou

Estónsko je digitálnym lídrom v Európskej únii a patrí dokonca k najviac zdigitalizovaným krajinám sveta. Ako sa mu to podarilo? Vieme kroky, ktoré k tomuto stavu viedli, aplikovať aj v našich podmienkach? Dozviete sa už čoskoro!

Nie je žiadnym tajomstvom, že v informatizácii a v elektronických službách štátu vo vzťahu k občanom na tom nie sme tak, ako by sme v dnešnej dobe byť mali. Estónsko je v Európskej únii lídrom v digitalizácii. V čom sa môžeme od neho  inšpirovať? A v čom spolupracovať? Ako nám vie Estónsko v tejto oblasti pomôcť? Na tieto, ako aj na mnohé iné otázky zodpovie na našej tradičnej konferencii Jarná ITAPA už 16. a 17. júna 2022 poradkyňa pre digitálnu transformáciu z Estónska Erika Piirmets. Zabezpečte si svoje miesto hneď teraz a zaregistrujte sa.

V Estónsku funguje štátny elektronický systém e-Estonia, v rámci ktorého vedia občania vybaviť takmer všetky byrokratické záležitosti či životné situácie online. Estónsko sa tak môže pochváliť tým, že je jednou z digitálne najpokročilejších krajín sveta. Podstatná je synergia medzi vládou a súkromným sektorom, pretože digitalizácia nemôže ležať len na pleciach vlády. Situáciu teda treba otočiť - potrebné sú inovácie zo strany firiem, ktoré bude podporovať vláda. Musia ísť pritom za jedným spoločným cieľom, a teda za takým Slovenskom, aké chcú spoločne vybudovať.

Slovensko má v budovaní úspešnej digitálnej spoločnosti tri kľúčové priority. Priamo v estónskom Talline ich vlani odprezentovala na Tallin Digital Summite ministerka pre informatizáciu Veronika Remišová. Prvou je boj proti digitálnej chudobe, pričom prístup  k prínosom digitálnej transformácie musia mať všetci bez ohľadu na to, kde žijú, z akého sú sociálneho prostredia a koľko majú rokov. Po druhé je to budovanie dôvery medzi občanmi a štátom, ako aj medzi súkromným sektorom a štátom. Treťou prioritou je odbúravanie byrokratických prekážok pri zavádzaní digitálnych inovácií do verejnej správy. V tomto prípade je mimoriadne dôležitá spolupráca verejného, akademického a súkromného sektora.

Potrebu zdigitalizovaných krajín si uvedomuje aj Európska únia. Pandémia nám všetkým nastavila zrkadlo a ukázala, akú dôležitú úlohu hrajú v dnešnom svete digitálne technológie. Jednak v profesijnom živote, keď sa bežné každodenné pracovné povinnosti v kanceláriách presunuli vo veľkej miere domov, ako aj pri vzdelávaní, zdravotnej starostlivosti či pri potrebnej medziľudskej komunikácii. A práve na toto všetko sme využívali digitálne technológie, bez ktorých by sme rôzne situácie len ťažko zvládli. Napokon, digitalizácia má rozsiahlejšie a globálnejšie iné výhody, a teda umožňuje vytvárať nové pracovné miesta, podporovať nové zručnosti, rozvíjať nové trhy či posilňovať konkurencieschopnosť Európskej únie.

Európska komisia preto vytvorila priamo riadený program Digitálna Európa na roky 2021 - 2027, ktorým reaguje na situáciu s pandémiou a na všetky nové výzvy s ňou spojené. Jeho cieľom je podporovať a urýchľovať digitálnu transformáciu európskeho hospodárstva, priemyslu, prinášať výhody európskym občanom, verejnej správe, ako aj podnikom v celej únii. Alokácia programu je pre celú EÚ 7,5 miliardy eur – najväčšia časť balíka je určená na vysokovýkonnú výpočtovú techniku, ďalej na projekty umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti, získavanie digitálnych zručností a na využitie digitálnych kapacít.

Od tých najviac kompetentných a zároveň atrakívnych spíkrov získate odpovede na to, ako Slovensko využíva financie z programu Digitálna Európa, ako aj to, ako a v čom sa môžeme inšpirovať Estónskom ako európskym digitálnym lídrom. A nielen to, opäť vás čaká neskutočne bohatý a kvalitný program plný zvučných mien a ešte zvučnejších tém.


 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies