Michal Vašečka

Bratislavský politický inštitút, programový riaditeľ
Michal Vašečka, PhD. je pôvodne sociológ a na základe voľby verejný intelektuál. Od roku 2017 je Michal je programovým riaditeľom Bratislavského politického inštitútu v Bratislave, od roku 2015 pôsobí ako docent na Bratislavskej medzinárodnej škole slobodných umení a od roku 2018 na Paneurópskej vysokej škole. Michal študoval na Univerzite Komenského v Bratislave a na Masarykovej univerzite v Brne. Svoje záujmy zameriava na otázky etnického, rasového a migračného štúdia, ako aj na populizmus, extrémizmus, antisemitizmus a sociálne hnutia.

Michal predtým pôsobil na Masarykovej univerzite (2002 - 2017) a na Univerzite Komenského (2006 - 2009). Michal je zakladateľom a bývalým riaditeľom (2006 - 2012) Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK), v rokoch 1998 - 2005 pracoval v Slovenskom think-tanku Inštitút pre verejné otázky (IVO). V rokoch 2000 – 2012 pôsobil ako konzultant pre Svetovú banku. Od roku 2012 Michal pôsobí ako zástupca Slovenskej republiky v ECRI, orgáne pre ľudské práva Rady Európy, od roku 2016 je predsedom redakčnej rady Denníka N, významného denníka na Slovensku a v rokoch 2012-2016 bol členom Redakčnej rady Aspen Review Central Europe.
 
 • DISKUSIA: Next generation EU - Next generation Slovakia   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2021

  Je Slovensko odsúdené na to byť perifériou Európy, alebo vieme pozitívne prekvapiť? V akej krajine chceme, aby žila ďalšia generácia? Ako by malo Slovensko v EÚ vyzerať o päť, desať či dvadsať rokov? Čo by mali byť naše hlavné ciele? Existuje tu všeobecná zhoda, alebo sa predstava o tom zásadne líši?

  Diskutujúci:
  Michaela Kršková, inovátorka
  Svetlana Síthová, MŠVVaŠ SR
  Pavol Šajgalík, SAV
  Vladimír Šucha, UNESCO
  Michal Vašečka, sociológ
  a ďalší pozvaní hostia

   
Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
 • Diskutujúci ITAPA Open Talk   |   Jarná ITAPA 2021

  Verejná  diskusia v rámci podujatia jarná ITAPA 2021 ponúkne pohľad politikov aj odborníkov na potrebné reformy Slovenska. Prispeje schválený Plán obnovy k zásadným reformám slovenskej ekonomiky a spoločnosti? Podarí sa plán pretaviť do reality? A aká by mala byť ambícia politikov a odborníkov v snahe posunúť Slovensko do pozície stredoeurópskeho tigra? V rámci Open Talk budeme otvorene hovoriť o  reformách, ekonomike, spravodlivosti a spoločenských zmenách.
 • ITAPA Open Talk: Plán vs. realita obnovy Slovenska   |   ITAPA Open Talk

  Verejná  diskusia v rámci podujatia Jarná ITAPA 2021 ponúkne pohľad politikov aj odborníkov na potrebné reformy Slovenska. Prispeje schválený Plán obnovy k zásadným reformám slovenskej ekonomiky a spoločnosti? Podarí sa plán pretaviť do reality? A aká by mala byť ambícia politikov a odborníkov v snahe posunúť Slovensko do pozície stredoeurópskeho tigra? V rámci Open Talk budeme otvorene hovoriť o  reformách, ekonomike, spravodlivosti a spoločenských zmenách.

  Diskusiu moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová.  
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným