Staňte sa partnerom

Ivan Mikloš

bývalý podpredseda vlády a minister financií SR

Ivan Mikloš bol podpredsedom vlády a ministrom financií Slovenskej republiky v rokoch 2002-2006 a 2010-2012. V prvej vláde Mikuláša Dzurindu, počas rokov 1998-2002, zastával post podpredsedu vlády pre ekonomiku. V roku 1991 sa stal ministrom privatizácie (1991-1992). Následne v roku 1992 spoluzaložil a do roku 1998 viedol ekonomický think tank MESA10. V období rokov 2006-2010 a 2012-2016 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. V roku 2014 bol opätovne zvolený do funkcie prezidenta think tanku MESA10 a stal sa členom zboru medzinárodných poradcov Národnej reformnej rady Ukrajiny a platformy VoxUkraine. Počas rokov 2015-2016 zastával pozíciu hlavného poradcu ukrajinskej ministerky financií a bol zároveň poradcom ukrajinského ministra hospodárstva. Od apríla 2016 do augusta 2019 pôsobil vo funkcii hlavného ekonomického poradcu ukrajinského premiéra. Po zmene vlády bol od novembra 2019 do marca 2020 vo funkcii ekonomického poradcu novozvoleného ukrajinského premiéra. V rokoch 2016-2020 viedol strategickú skupinu na podporu reforiem na Ukrajine (SAGSUR). Je tiež spoluzakladateľom ukrajinského ekonomického think tanku Centre for Economic Strategy.

Ivan Mikloš bol jednou z vedúcich osobností ekonomickej transformácie na Slovensku. Počas jeho pôsobenia vo vládach Mikuláša Dzurindu v rokoch 1998-2002 a 2002-2006 Slovensko zaznamenalo viacero medzinárodných úspechov, medzi ktoré sa radí najmä vstup do OECD (2000), NATO (2004) a Európskej únie (2004). Pod jeho vedením sa uskutočnili mnohé reformné zmeny predovšetkým v daňovej oblasti. Podľa ankety časopisu Euromoney bol v roku 2004 ocenený ako „Najlepší minister financií“. Je držiteľom mnohých domácich aj medzinárodných ocenení a často býva označovaný za jedného z najlepších slovenských ekonómov. Je autorom Knihy reforiem (2005) a ďalších odborných publikácií.

 • Hostia ITAPA OPEN TALK   |   Jesenná ITAPA 2022
  Ivan Mikloš: "Ak nebudeme schopní prejsť k ekonomike ťahanej inováciami, tak na dlho uviazneme v pasci stredných príjmov. Zatiaľ to vôbec nevyzerá dobre."
   
  • Mali sme niekedy ako krajina cieľ? Dosiahli sme tento cieľ? Cítili sme niekedy, že naše moderné dejiny majú hlbší zmysel? 
  • Máme cieľ alebo víziu teraz? Bola naša posledná vízia vstup do EÚ a ekonomická reforma? Alebo predsa len niekam  postupujeme? 
  • Sú krajiny podobné Slovensku, ako napríklad Fínsko, či Estónsko, alebo aj Izrael. Kedysi malé a chudobné krajiny na periférii, ktoré sú dnes lídrami vo svete inovácií. Prečo sa im to podarilo? Čo spája podobné prípady? Čo delí tieto krajiny od tých čo zaostávajú? 
  • Čo Slovensko spomaľuje? Aké sú naopak naše komparatívne výhody? Aké sú hlavné prekážky a aké príležitosti v tom stať sa inovatívnym národom?
  Moderuje: Michal Havran 
  Keynote: Robert Bob Lesko, investor US 

  Diskutujú:
  Ingrid Brocková, štátna tajomníčka MZV SR
  Juraj Bárdy, futurista 
  Miroslav Gašpárek, Sensible Biotechnologies 
  Ivan Mikloš, MESA 10 
  Adrian Vyčítal, Slovak Global Network 

  VIDEOZÁZNAM
   
 • ITAPA OPEN TALK: Ako zo Slovenska urobiť inovačnú veľmoc   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2021: Ako sa stať najlepším?
  Diskutujúci: Emil Fitoš (ITAS), Martin Kanovský (Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR), Peter Lukeš (podnikateľ a investor), Ivan Mikloš (MESA10),  Andrej Krupa (Simplicity), Dušan Velič (Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR)

  VIDEOZÁZNAM
 • Diskutujúci ITAPA Open Talk   |   Jarná ITAPA 2021
  Verejná  diskusia v rámci podujatia jarná ITAPA 2021 ponúkne pohľad politikov aj odborníkov na potrebné reformy Slovenska. Prispeje schválený Plán obnovy k zásadným reformám slovenskej ekonomiky a spoločnosti? Podarí sa plán pretaviť do reality? A aká by mala byť ambícia politikov a odborníkov v snahe posunúť Slovensko do pozície stredoeurópskeho tigra? V rámci Open Talk budeme otvorene hovoriť o  reformách, ekonomike, spravodlivosti a spoločenských zmenách.
 • ITAPA Open Talk: Plán vs. realita obnovy Slovenska   |   ITAPA Open Talk
  Verejná  diskusia v rámci podujatia Jarná ITAPA 2021 ponúkne pohľad politikov aj odborníkov na potrebné reformy Slovenska. Prispeje schválený Plán obnovy k zásadným reformám slovenskej ekonomiky a spoločnosti? Podarí sa plán pretaviť do reality? A aká by mala byť ambícia politikov a odborníkov v snahe posunúť Slovensko do pozície stredoeurópskeho tigra? V rámci Open Talk budeme otvorene hovoriť o  reformách, ekonomike, spravodlivosti a spoločenských zmenách.

  Diskusiu moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová.  
 • Čo a ako urobiť, aby sme znovu dobiehali tých najsilnejších?   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2020
  - potreba vízie a základnej spoločenskej zhody
  - reformy ako spôsob vládnutia
  - prečo sú reformy vždy ťažké a aká je úloha politických lídrov
  - Európsky fond obnovy - požehnanie, alebo prekliatie?
  - digitalizácia - príde konečne zmena?

  Videozáznam

   
 • Diskusia   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2020
  Diskusia pozvaných hostí:
  Eduard Heger, minister financií SR
  Céline Gauer, Európska komisia (pozvaná)
  Ladislav Miko, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
  Jana Ježíková, Ministerstvo zdravotníctva SR
  Ján Oravec, Ministerstvo hospodárstva SR
  Ivan Mikloš, MESA
  Marek Antal, MIRRI
  Rudolf Urbánek, Microsoft Slovakia

  Videozáznam


   
 • Európa na rázcestí: Ktorou cestou sa vyberieme?   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2016: Make IT Easy
  Čo sa stalo a prečo?
  Ekonomické pozadie súčasnej krízy hodnôt a dôvery a nárastu populizmu, izolacionizmu, nacionalizmu, xenofóbie a antisystémových hnutí.
  Ako sa globálna ekonomická kríza, ale najmä spôsob, akým bola vyriešená, podieľala na vzniku dnešnej situácie.
  Absencia lídrovstva, veľa politikov, málo štátnikov.

  Čo treba urobiť a aké sú alternatívy?
  Riešenia a pseudoriešenia súčasnej situácie.
  Akú Európsku úniu potrebujeme?
  Kde sa nachádza a kde skončí Slovensko?

 • Predpoklady pre zavedenie udržateľných zmien vo fungovaní verejnej správy   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2016: Make IT Easy
  Prečo je efektívna verejná správa nevyhnutným predpokladom prosperity.
  Prečo sú reformy vo verejnej správe pomalšie a tažšie ako v iných oblastiach a aké sú predpoklady úspešnej reformy v tejto oblasti.
  Ako sa dá zabezpečiť (ak vôbec), aby boli reformy vo verejnom sektore efektívne.
   
 • Príhovor Ivana Mikloša, podpredsedu vlády a ministra financií Slovenskej republiky   |   Kongres ITAPA 2011: Desať rokov inspirácií
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies