Smart národ Singapur

Na Smart City Expo World Congress v Barcelone v novembri 2018 Singapur získal ocenenie Smart City of 2018. Táto ázijská finančná metropola ťaží zo svojej polohy. Je však vtesnané medzi svojich susedov, Indonéziu a Malajziu a má obmedzené prírodné zdroje a limitovaný priestor. Singapur preto svoj ďalší rozvoj postavil na inováciách a digitalizácii.

Singapur je jeden z najhustejšie obývaných mikroštátov na svete. Skoro šesť miliónov obyvateľov je namačkaných na ploche 720 kilometrov štvorcových. Singapur bol až do roku 1965 súčasťou Malajzie, od ktorej sa v dôsledku hospodárskeho a rasového napätia osamostatnil. Na Malajzii sú však závislí väčšinou svojej spotreby vody a potravín. Každé chybné rozhodnutie sa môže škaredo vypomstiť. Singapurská vláda preto starostlivo sleduje svojich občanov, aby zaistila, že jedinci nebudú škodiť spoločenstvu. Využíva na to aj moderné technológie. Na oplátku svojim občanom ponúka vysokú životnú úroveň, špičkové zdravotníctvo, služby a bezpečnosť. Toto všetko aj vďaka vysokému stupňu digitalizácie. Iniciatíva Smart nation (inteligentný národ) využila vysokú penetráciu mobilov (150%) a konektivitu občanov a postavila na tom kľúčové strategické národné projekty pre smart city Singapur.

  1. Národná digitálna identita (NDI)

NDI má slúžiť občanom a obchodu na bezpečné a pohodlné operácie. Vlajkovou loďou NDI je SingPass. Od roku 2003 sa SingPass postupne premenil na digitálny identifikačný systém. Neslúži už len na prístup k štátnym službám, ale spolupracuje tiež s bankami, kde automaticky predvypĺňa formuláre. SingPass tiež napríklad umožňuje zapojiť sa do myResponder, ktorá poskytuje dobrovoľné zdravotné služby. V prípade náhlych zdravotných problémov, napríklad infarktu na ulici, aplikácia notifikuje najbližšieho dobrovoľníka myResponder a ten rýchlo príde na pomoc.  Systém reaguje na realitu Singapuru, chodci vedia byť na mieste potreby jednoducho rýchlejšie ako sanitka. V budúcnosti sa plánuje využiť SingPass napríklad na automatické predvypĺňanie dopravných informácií a na rýchly prístup k zdravotným údajom.

  1. Elektronické platby

Ďalším dôležitým krokom iniciatívy bolo umožniť jednoduché, rýchle a bezpečné online platby. V spolupráci so singapurskými bankami sa zaviedol PayNow, ktorý umožňuje prevod na telefónne číslo. V rámci tohto projektu sa tiež rozbehlo platenie za MHD cez kreditnú alebo debetnú kartu.

  1. Senzorová platforma pre Smart nation

V rámci tohto projektu chce Singapur maximálne využiť senzory a iné IoT zariadenia. Pouličné lampy sa zmenia na senzory, ktoré budú zaznamenávať všetko dianie. Teplotu vzduchu, rýchlosť vetra, dopravu v každej ulici, teplotu budov, tiene vrhané budovami a dokonca tváre chodcov. Pri poslednom plánujú využiť tiež softvér na rozpoznávanie tvári a zvyšovať aj týmto bezpečnosť na uliciach. Netreba zabúdať, že Singapur je už dnes veľmi bezpečné mesto aj vďaka viac ako 52 000 policajných bezpečnostných kamier, ktoré umožňujú prevenciu kriminality.

Týmito senzormi to ale nekončí. Singapur plánuje v každej domácnosti sledovať spotrebu vody a elektriny a zaznamenávať, kedy sa v byte spláchne toaleta. Na základe všetkých pozbieraných údajov potom vláda prijme potrebné opatrenia.

  1. Smart mobilita

Singapur sa snaží priniesť nové inteligentné riešenia na zefektívnenie verejnej dopravy a zároveň  obmedziť používanie osobných áut. Tento postoj celkom prirodzene viedol k rôznym experimentom, ktoré majú fungovať ako lacnejšia varianta tradičnej dopravy autom prípadne ju úplne nahradiť. V Singapure tak môžete stretnúť nelicencované taxislužby (Grab), autonómne autá (nuTonomy), bikesharing bez stanovíšť (oBike, Ofo, Mobike) ako aj možnosť zdieľať elektronické autá (BlueSG). Na dopravu môžete využiť aj aplikáciu Beeline. V nej označíte, odkiaľ kam sa chcete prepraviť a koľko ste ochotní zaplatiť za cestu.  Ak sa nazbiera viacero záujemcov, zareagujú súkromní operátori autobusov ako napr. GrabShuttle.

V oblasti hromadnej dopravy sa Singapur snaží využiť umelú inteligenciu na predikciu dopravného kolapsu spôsobeného opotrebovaním vlakov a koľajníc.

  1. Okamihy života

Aplikácia Moments of Life (okamihy života) integruje rôzne štátne služby do nástroja, ktorý rodičom  uľahčuje výchovu dieťaťa. Hneď po pôrode môže matka cez mobil zaregistrovať svoje dieťa a potom ďalej cez mobil využívať rôzne výhody, ktoré ponúka štát.

Mesto sa stalo lídrom v oblasti smart cities aj vďaka spolupráci vlády, univerzít a súkromných firiem. Singapur masívne podporuje inovácie a investuje do nich 1% svojho HDP. V spolupráci s NUS Enterprise a telekomunikačnou spoločnosťou Singtel spustila vláda Launchpad. Tento startupový ekosystém zahŕňa 14 akcelerátorov, 23 inkubátorov, 439 startupov a 15 investorov.  

 

Téme Smart cities sa bude kongres ITAPA venovať aj počas jesenného kongresu, ktorý sa koná 12. a 13. novembra v Bratislave.


Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným