Staňte sa partnerom

Môže obec myslieť ako firma a konať pre ľudí?

Ako má vyzerať obec 21. storočia? Odpoveď hľadáme s odborníkom na verejnú správu, financie a kontrolu s dlhoročnou praxou na úrovni samosprávy i štátnej správy. Marián Miškanin bude na Jarnej ITAPA 2025 súčasťou diskusie o potrebe zásadnej modernizácie komunálneho manažmentu. Okrem iného sa v nej zameria na praktické riešenia – od zdieľania služieb medzi obcami cez integráciu úradov až po nové formy spolupráce so súkromným a s mimovládnym sektorom. Príďte si vypočuť víziu efektívnej a dostupnej verejnej správy, ktorá lepšie slúži občanom.

Prečo je modernizácia komunálneho manažmentu nevyhnutná? Čo konkrétne si pod týmto pojmom môže predstaviť bežný občan? Ako sa nás to týka osobne?
Komunálny manažment sa zaoberá efektívnym riadením miest a obcí, pričom zahŕňa modernizáciu samosprávy, zlepšovanie verejných služieb a optimalizáciu kompetencií miestnych úradov. Nový prístup ku komunálnemu manažmentu sa napríklad snaží o zjednodušenie procesov a lepšiu komunikáciu medzi občanmi a úradmi. Združenie miest a obcí Slovenska známe aj pod skratkou ZMOS sa venuje analýzam a návrhom riešení v oblasti komunálneho manažmentu, pričom sa zameriava na efektívny výkon kompetencií a modernizáciu miestnej samosprávy. Taktiež aj naše závery predbežnej štúdie ohľadne hlavných kontrolórov poukazujú na nevyhnutnosť prehodnotenia zákona o obecnom zriadení v časti týkajúcej sa hlavných kontrolórov obcí, s čím sa stotožnilo aj Združenie hlavných kontrolórov.


Reformy sa majú dotknúť odstupňovania kompetencií, zdieľania služieb medzi obcami či integrácie úradov – ako konkrétne môžu zlepšiť každodenný život ľudí v našich obciach?
V prvom rade je potrebné znížiť počet miest a obcí, lebo takýto model usporiadania samosprávy je z ekonomického hľadiska neudržateľný. V druhom rade je potrebné prehodnotiť kompetencie obcí a miest – či ide o originálne alebo prenesené kompetencie. Občania dnes na vlastnej koži pociťujú, že obec alebo mesto neplní zákonné povinnosti z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Mám na mysli napríklad opravy komunikácií, vypínanie verejného osvetlenia a podobne.


V čom vidíte najväčší potenciál inšpirácie zo súkromného sektora pre zefektívnenie verejných služieb? A ako môže k zlepšeniu prispieť mimovládny sektor?
Ja osobne vidím najväčšiu inšpiráciu zo súkromného sektora v tom, že žiadna firma by neinvestovala státisíce do projektov, ktoré by následne nerealizovala. Tieto firmy sa veľmi dôkladne venujú príprave a plánovaniu nových projektov a zvlášť investičným projektom. V samospráve je bežné, že po voľbách sa rozbehnuté projekty ukončia a začne sa práca na nových. Všetky dosiaľ vynaložené finančné prostriedky sa účtujú na obstarávacom účte 042 – nedokončené hmotné investície. Ide o zmarené investície, ktoré sa po nejakom čase na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva z účtovníctva odpíšu. To znamená, že samospráve vznikla škoda a všetci sú spokojní. Nikto sa nepýta, kto je za takúto škodu zodpovedný, nevyvodzujú sa nijaké dôsledky či závery, ako sa možno v budúcnosti takejto situácii vyhnúť...

Na čo sa môžu tešiť účastníci konferencie vo vašej diskusii a aké inšpirácie či riešenia si z neho môžu odniesť starostovia, úradníci alebo aj aktívni občania?
Neviem, či po mojom vystúpení budú starostovia nadšení, avšak je nevyhnutné začať sa správať ako dobrý hospodár aj v samospráve. Poslanci – volení zástupcovia, si musia uvedomiť, že narábajú s verejnými a nie so súkromnými zdrojmi. Aktívni občania si z môjho vystúpenia môžu zobrať fakty a praktické skúsenosti z práce v samospráve.


Mariána Miškanina, generálneho riaditeľa sekcie kontroly v Najvyššom kontrolnom úrade SR si môžete spolu s Michalom Kaliňákom, štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra SR vypočuť v prvý deň konferencie v diskusii Cesta k novému komunálnemu manažmentu: modernizácia služieb pre občanov.
Neváhajte a zabezpečte si vaše miesto. Registrovať sa môžete tu.
Jarná ITAPA 2025, 3. a 4. júna 2025 v Bratislave.

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným