Staňte sa partnerom

Hackeri útočia a neobchádzajú ani Slovensko. Vieme sa brániť?

Útokov hackerov bude neustále pribúdať a budú sofistikovanejšie. Nie je to žiadne veštenie z gule, ale realita, ktorá v posledných rokoch ukazuje svoju tvár aj Slovensku. V prvom rade si však musíme priznať, že aj tak malá krajina ako Slovensko môže byť cieľom rozsiahlych kybernetických útokov, ktorých predmetom záujmu nebudú len osobné údaje, ale napríklad aj kritická infraštruktúra. Máme ju dostatočne zabezpečenú?

Kybernetická bezpečnosť je už dávno témou číslo jeden na zozname firiem a vlád po celom svete. Zapojenie manažmentu a nastavenie procesov v organizáciách je čoraz dôležitejšou súčasťou ochrany pred akýmikoľvek bezpečnostnými hrozbami. Dnes už nestačí chrániť sa pred útokmi len reaktívne. Získať informácie z koncových staníc je čoraz jednoduchšie. Spolu s otvorenosťou organizácií, ktoré sú nútené rozširovať a zefektívňovať prístup k firemným údajom pre oprávnených používateľov, tu dochádza k novým bezpečnostným rizikám. Mnoho firiem už medzičasom pochopilo, že je lepšie investovať do bezpečnosti vopred, pretože to stojí menej, ako platiť za škody, ktoré útoky spôsobia. Stačí to?

Firmy by nemali len plátať diery, ale mali by si dať záležať aj na prevencii a svojich ľudí vzdelávať. To platí aj v prípade využívania mobilných zariadení, od smartfónov, cez tablety až po počítače. Priznajte sa, inštalujete si do pracovného mobilu alebo notebooku vlastné aplikácie?Nie ste sami. Útočník sa môže k firemným dátam uloženým na vzdialených serveroch nepozorovane dostať aj cez mobilné zariadenia. Až 9 z 10 mobilných aplikácií bolo v minulosti náchylných na útok.

"Nárast malvéru na zariadeniach s Androidom či iOS je na úrovni stoviek percent!"

Späť však k otázke kybernetickej bezpečnosti na Slovensku. Ako sme na tom? Došlo k výraznému posunu a sme ostražitejší? Alebo robíme stále viac a viac chýb a ako krajina ťaháme proti hackerom za kratší koniec? Od koho by sme sa mali učiť? Aké sú výzvy kybernetickej bezpečnosti Slovenska?

Hackeri už dávno nie sú len solitéri. Sú súčasťou národných či medzinárodných útočných jednotiek, často ich do svojich služieb povolávajú aj štáty. Málokto si uvedomuje, že vojny dnes už neprebiehajú len vo vzduchu a na zemi, ale aj v kybernetickom priestore. Ak by sme tento fakt zohľadnili, poľahky sa utvrdíme v tom, že dlhé obdobie bez vojen už niekoľko rokov nie je. Vojny sú, len ich nie je možné vidieť voľným okom. O to dôležitejšia je národná stratégia prevencie proti kybernetickým hrozbám.

"Vojny sú, len ich nie je možné vidieť voľným okom."

Odrážať kybernetické útoky by sa malo Slovensko učiť od tých najlepších. V paneli V4 Cyber Security z úst veľvyslanca štátu Izrael na Slovensku zistíte prečo je malá krajina na Blízkom východe jednotkou v kybernetickej bezpečnosti. Zástupca ministerstva energetiky Izraela zas porozpráva o tom ako je možné odrážať stovky obrovských hackerských útokov ročne? Aj Slovensko má svojich “štátnych” hackerov. Dokázali by si so sofistikovanými útokmi poradiť? Odpovede pozná napríklad Rastislav Janota zo slovenského Národného bezpečnostného úradu, ktorý tiež vie, aký závažný môže byť hacking pre štát a verejné inštitúcie.




Zaregistrujte sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2018 a dozviete sa viac...


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies