Elektronické zdravotníctvo šetrí naše lesy (a peňaženky)

Víťazným projektom v súťaži Cena ITAPA 2019 sa stalo eZdravie. Projekt oživil  bezpapierové recepty, elektronické lekárske správy a pacientsky sumár. Pacient tak už nemusí nosiť rôzne dokumenty do lekárne a ďalším pacientom, zároveň sa odbúrala povinnosť tlačiť lekárske správy a nálezy. Zadávateľom projektu bolo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a projekt na kongrese ITAPA prezentoval jeho predstaviteľ, Ján Tomášik.Ešte pred vyhlásením výsledkov súťaže vzbudil projekt veľký záujem a veľa otázok. Nie všetky sa podarilo počas panelu zodpovedať. NCZI nám preto doposlalo odpovede na Vaše otázky.


Mohol by teoreticky Kočnerov lekár prechádzať zdravotné záznamy generálneho prokurátora a hľadať napr. či bol v minulosti liečený na pohlavnú chorobu pre účely vydierania?

PZS a ním určení ošetrujúci lekári sú viazaní zákonom a prísahou. Na prezeranie záznamov pacienta potrebuje špecialista súhlas pacienta. Každý prístup aj pokus o prístup je zapísaný v elektronickej zdravotnej knižke občana a ten si to vie kedykoľvek pozrieť.
 

Koľko stojí ezdravie?

Samotný projekt stál cca. 38 miliónov eur bez DPH. Boli to prostriedky z eurofondov na vybudovanie systému ezdravie. Za prvých 23 mesiacov od spustenia prinieslo ezdravie úsporu 9 a pol milióna eur pre pacientov tým, že neplatia 17 centov za erecepty. Odhady úspor pri spotrebe liekov a duplicitách sú v desiatkach miliónov eur ročne.

 

Veľa služieb je nefunkčných a lekári sa sťažujú aj na vysoké vstupy, napojenie lekárov s modulom ezdravie a nabaľujúce sa poplatky.

Funkcionality sú spúšťané postupne, podľa plánu. Ako prvé boli erecept a evyšetrenie a nasledovať budú ďalšie, elab a iné. Pri tak veľkej zmene ako je zavedenie ezdravia by spustenie všetkých služieb naraz mohlo znamenať kolaps systému. Cena softvéru, prípadne iných služieb je vec dohody dvoch právnych subjektov. NCZI do týchto dohôd nevstupuje a ani ich neriadi. Existujú softvérové riešenia, ktoré poskytujú pripojenie k ezdravie ako súčasť bežnej podpory pre legislatívne zmeny.

 

Mali by byť na Slovensku schválené vybrané nositeľne zariadenia (ako napr. Apple Watch) ako zdravotné pomôcky a dotované z verejného poistenia?

Systém ezdravie bude rozšírený o služby, ktoré umožnia "predpis" a bezpečné spárovanie medicínskeho zriadenia (medical device) s osobou a zber nameraných veličín z takéhoto zariadenia. Rieši to projekt RISEZ. Spôsob preplácania musí byť počas procesu dohodnutý na úrovni MZ SR a zdravotných poisťovní.

 

Hovorí sa o využívaní moderných terapií a dát. Je podľa vás ich dostupnosť na SK dostatočná, napr. aj z pohľadu úhrad? Napr. telemonitoring.

Národné služby na telemonitoring zatiaľ neexistujú. Nové služby budú doplnené v projekte RISEZ. Predpokladaný termín je koniec roka 2022, s podmienkou, že v projekte RISEZ nič nezmení.

 

Viac informácii o projekte eZdravie nájdete na stránkach NCZI. Ďalšie zaujímavé prezentácie a videá z oblasti moderného a inteligentného zdravotníctva nájdete na našej stránke.


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným