Staňte sa partnerom

Pieter Cullis

Life Sciences Institut, Univerzita v Britskej Kolumbii, Kanada, Riaditeľ
Dr. Pieter Cullis, Ph.D. je riaditeľom Inštitútu lekárskych vied (Life Sciences Institute), Univerzity v Britskej Kolumbii; je profesorom Ústavu biochémie a molekulárnej biológie, riaditeľ výskumnej skupiny zameranej na nanomedicínu (NanoMedicines Research Group) pri Univerzite v Britskej Kolumbii.

Práca jeho tímu podstatne prispela k vývoju troch liekov, ktoré boli schválené regulačnými orgánmi v USA a v Európe pre liečbu rakoviny a jej komplikácií. Dr. Cullis spoluzaložil desať biotechnologických spoločností, publikoval viac ako 300 vedeckých článkov a je vynálezcom viac ako 60 patentov.

V roku 2012 založil v Britskej Kolumbii Iniciatívu personalizovanej medicíny (Perosnalized Medicine Initiative), ktorá implementovala, resp. implementuje 10 projektov, ktorých cieľom je zaviesť personalizovanú medicine do klinickej praxe v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Dr. Cullis získal rad ocenení a bol v roku 2004 zvolený za člena Kráľovskej spoločnosti v Kanade.

V roku 2011 bol ocenený Galénovou cenou – cenou kanadského premiéra za úspechy v oblasti farmaceutického výskumu a vývoja. V roku 2015 Dr. Cullis publikoval knihu "Revolúcia personalizovanej medicíny: Ako sa diagnostika a liečba ochorení čoskoro navždy zmenia", 
 • Revolúcia personalizovanej medicíny: Ako sa diagnostika a liečba ochorení čoskoro navždy zmenia   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2016: Make IT Easy
  Prečo by Vám prednáška nemala uniknúť?
  Svetový odborník z Kanady, ktorý je autorom vyše 60 patentov, Pieter Cullis nám vo svojej prednáške ponúkne realistickú víziu spracovania a využitia obrovského množstva dát (tzv. Big Data), ktoré prinášajú digitálne technológie aj v oblasti zdravotníctva. V prípade, že zvládneme zužitkovať takéto množstvo informácií, zabezpečíme si fungovanie personalizovanej medicíny. Možnosti liečby by tak mohli byť dokonca neobmedzené. Dožijeme sa aj stoviek rokov? Odpoveď sa dozviete v prednáške tohto výnimočného spíkra.


   
  Sme v počiatočnej fáze zásadnej revolúcie v medicíne, v rámci ktorej dochádza k posunu od systému, ktorý lieči ľudí potom, ako sa u nich prejavia symptómy choroby, na základe prístupu "jedna veľkosť padne všetkým" k systému zdravotnej starostlivosti, ktorý je zameraný na preventívnu zdravotnú starostlivosť a tiež na prispôsobenie terapie na mieru jednotlivcov a ich ochorení.

  Táto revolúcia je spôsobená novými technológiami. Tie umožňujú, aby bol človek diagnostikovaný na molekulárnej (génovej) úrovni rýchlym, nákladovo efektívnym spôsobom, a taktiež technológiami, ktoré zabezpečujú inteligentné a automatizované spracovanie obrovského množstva dát. Personalizovaná diagnostika zahŕňa sekvenovanie genómovej DNA na určenie rizika ochorenia, ako aj analýzy proteínov a metabolitov v krvi a ďalších telesných tekutinách pre detekciu ochorenia.
   
  Špecifické proteínové alebo metabolitové profily jednotlivocov môžu poskytovať  "biomarkery" pre začínajúce alebo zjavné ochorenia a tiež poskytovať kvantitatívne dáta, ktoré môžu byť použité na určenie reakcie na liečbu alebo na formuláciu odporúčaní týkajúcich sa zmien životného štýlu. Dostupnosť personalizovanej medicíny dramaticky zmení súčasné možnosti pacienta a zásadne zmení súčasnú lekársku prax. 
   
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies