DISKUSIA "Budúcnosť využitia genomiky v preventívnej a personalizovanej medicíne"
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
Tomáš Szemes
Vedúci centra genomiky a bioinformatiky Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a vedecký riaditeľ biotechnologickej spoločnosti Geneton sa profesijne špecializuje na technológie sekvenovania DNA, teda jej čítania. Od roku 2006 sa hlavnou oblasťou jeho výskumu stala tzv. voľná cirkulujúca DNA, konkrétnejšie cirkulujúca DNA plodu u tehotných žien a cirkulujúca nádorová DNA v krvi onkologických pacientov. Je spoluautorom klinického testu NIPT (Neinvazívny prenatálny test) pre detekciu chromozomálnych a subchromozomálnych porúch plodu, ktorý sa využíva v klinickej praxi už 10 rokov pod komerčným názvom Trisomy test v niekoľkých krajinách EU. V rokoch 2004 - 2014 bol členom a neskôr vedúcim sekvenačného core laboratória pre 1. gen…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Ján Radvánszky
Dr. Radvánszky je vedecký pracovník študujúci oblasť molekulárnej genetiky, konkrétne ľudskej molekulárnej genetiky a genomiky. Vyštudoval molekulárnu biológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Získal kvalifikáciu zdravotníckeho pracovníka na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave s následným získaním špecializácie v odbre Laboratórne a diagnostické metódy v klinickej genetike. V rámci pedagogickej činnosti na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave prednáša farmakogenetiku a farmakogenomiku, vývinovú genetiku genetiku a je/bol konzultantom viacerých bakalárskych, magisterských a doktorandských záverečných prác. Výsledky jeho vedeckej práce viedli zatial k spoluautorstvu jednej ve…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Regína Lohajová Behulová
Je primárkou Oddelenia lekárskej genetiky Onkologického ústavu svätej Alžbety a zástupca prednostu Ústavu genetiky a molekulovej medicíny Lekárska fakulta, SZU. Taktiež je garantka odboru Laboratórna diagnostika v lekárskej genetike a viceprezidentka Slovenskej spoločnosti lekárskej genetiky. Pôsobí ako členka senátu Slovenskej komory iných zdravotnických pracovníkov a je nositeľkou ocenenia medaily Viliama Izakoviča za prínos v diagnostike dedične podmienených ochorení, taltiež spoluzakladateľka DNA diagnostiky na Slovensku. V odbore Lekárska genetika pôsobí od roku 1996. Je tiež pedagogický pracovník v pregraduálnom a postgraduálnom vzdelávaní študentov prírodných vied ako aj medicíny. Účastnila sa v rôznych projektových štúdiách zamer…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi