Staňte sa partnerom

Skvelý nový svet máme na dosah. Politika ale musí ísť bokom

Bratislava, 17. jún 2022 – Zo Slovenska máme šancu urobiť úspešnú, modernú a navyše aj sebavedomú krajinu. Aby sme to však dokázali, je nevyhnutné odložiť bokom politikárčenie a staviť na súdržnosť a spoluprácu. „Nachádzame sa uprostred volebného obdobia. Mnohí ľudia sú frustrovaní a možno si ani neuvedomujú, že práve dnes začínajú budovať skvelý nový svet. A ja verím, že stojím na čele vlády, ktorá dokáže položiť základy našej budúcnosti tak, že na nej budú chcieť stavať ďalšie generácie a nie ich meniť,“ vyhlásil exkluzívne na konferencii JARNÁ ITAPA 2022 predseda vlády Eduard Heger.

NA ITAPA SA ROZHODUJE, AKÉ BUDE SLOVENSKO
Krajinu, v ktorej budeme chcieť žiť, dokážu zo Slovenska urobiť inovácie. Aj preto na ne vláda z Plánu obnovy a odolnosti SR vyčlenila až 600 miliónov eur. „Tu, na ITAPA sa nachádzajú ľudia, ktorí rozhodnú o tom, aké bude Slovensko. Sú tu investori, vizionári, podnikatelia, top manažéri aj štátni úradníci. A ja vás potrebujem na palube. Pozývam vás do spolupráce, pričom vás neprosím o dôveru, ale o trpezlivosť. Poďme spolu nastaviť ekosystém a ukázať občanom, že ideme správnym smerom. Keď to spolu dokážeme, verím, že mi po dvoch rokoch dáte aj svoju dôveru,“ povedal premiér s tým, že je nevyhnutné, aby kvalitné služby začal poskytovať aj štát. „K tomu však potrebuje silné inštitúcie. A silné inštitúcie tvoria kvalitní ľudia. Tí musia mať byť nielen čestní, ale aj profesionálni.“

UKRAJINA MUSÍ ZOSTAŤ NAŠÍM SUSEDOM
Skvelý nový svet znamená pre Slovensko aj svet, v ktorom sa naším susedom nestane agresor, ale zostane ním Ukrajina. Krajina, ktorá dnes čelí najväčšiemu vojnovému konfliktu od Studenej vojny, síce môže stratiť nejaké územia, ak to však aj nastane, Rusko bude pod neustálym tlakom partizánskych skupín. „Ak by sa aj Vladimirovi Putinovi podarilo pripojiť Ukrajinu k Rusku, je to to najhoršie, čo by sa nám mohlo stať. Je v našom najvyššom bezpečnostnom záujme, aby sa tak nestalo," povedal na ITAPA minister obrany Jaroslav Naď. Ako ďalej zdôraznil – „všetko nasvedčuje tomu, že Moskva už strategické víťazstvo v konflikte nedosiahne, v pomoci Ukrajine je však nevyhnutné pokračovať.“
Európska únia má na pomoc vyčlenené dve miliardy eur, je však potrebné, aby dodávky vojenského materiálu z iných krajín preplácala rýchlejšie. Pôvodný plán hovoril o postupnej úhrade do roku 2027, minister Naď však chce presadiť, aby sa tak dialo rýchlejšie.  

NOVÝ SVET V ENERGETIKE
Faktom je, že do nového sveta sme sa zobudili už aj dnes, v druhý deň konferencie Jarná ITAPA 2022. Ruská energetická spoločnosť Gazprom Export totiž oznámila nášmu najväčšiemu dodávateľovi energií SPP, že dodávky v rámci kontraktu mu skráti o 50 percent, pričom dodávky sú v rôznych objemoch krátené už od začiatku tohto týždňa. Exkluzívne o tom na konferencii ITAPA hovoril podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák. Mimochodom, skrátenie dodávok plynu nastalo tesne po tom, čo sme boli v noci zo štvrtka na piatok vystavení väčšiemu kybernetickému útoku na rezort obrany. Ten sme však – ako potvrdil Jaroslav Naď – zvládli, pričom nedošlo k narušeniu infraštruktúry. Dôvodom kyberútoku mala byť ďalšia pomoc Slovenska vojnou zmietanej Ukrajine.

Richard Prokypčák však na ITAPA zdôraznil, že Slovensko sa v tomto smere nemá čoho obávať. „Dnes máme zásobníky naplnené na 52 percent, no k pomere k celkovej ročnej spotrebe máme aktuálne v zásobníkoch najviac plynu v rámci všetkých krajín Vyšehradskej štvorky,“ uviedol Richard Prokypčák s tým, že aktuálne pracujú s viacerými variantami, aj s tým najhorším – že s dodávky plynu z Ruskej federácie budú zastavené úplne. Situácia sa v tomto smere podľa neho upokojí až o rok, teda v polovici roka 2023. Vtedy si už budeme môcť dokonca vyberať, odkiaľ na Slovensko bude plyn prúdiť. „V deň vypuknutia vojny na Ukrajine nastal pre celý sektor energetiky „nový svet“, keďže sektor energetiky katapultovala do budúcnosti v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie,“ zdôraznil na ITAPA R. Prokypčák.

S MLADÝMI TREBA PRACOVAŤ
Transformácia je cesta k novému svetu. „Tá bude tŕnistá, no je len na nás ako si ten svet vybudujeme. Kľúčovou vecou bude odolnosť ľudí voči zmenám,“ hovorí Vladimír Šucha, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Podľa neho sme sa do obdobia veľkej transformácie a nestability dostali okolo roku 2010. Práve toto obdobie sa spája s exponenciálnym nárastom dát a pripisujeme mu akýsi začiatok veľkej digitálnej transformácie. A sme v nej doteraz. Vladimír Šucha zároveň podotýka, že pre vytvorenie nového lepšieho sveta budeme musieť potlačiť skúsenosti z minulosti a naučiť sa vidieť a prijať budúcnosť. Táto budúcnosť bude stáť na 4 kľúčových schopnostiach - tvorivosti, empatii, súcite a kritickom myslení. „Upozorňujem, že ani jedna z týchto kľúčových schopností sa nenachádza v mnohých európskych kurikulách. Toto sú schopnosti, ktoré mladí ľudia potrebujú dnes, aby zvládli zajtrajšok. S mladými ľuďmi treba pracovať vo formálnom, ale ešte viac v neformálnom vzdelávaní. A práve podpora neformálnych výchovných aktivít by si zaslúžila aj desaťnásobok toho čo má dnes,“ myslí si Vladimír Šucha.

S jeho slovami súhlasí aj sociológ Michal Vašečka, ktorý hovorí, že sa nachádzame uprostred paradigmálnej zmeny, ale nevieme ako dopadne. Rýchlosť zmien je príliš veľká, nie vždy sa však s nimi vieme vysporiadať, nastaviť vlastné politiky, a tak sa snažíme pred trendmi utiecť. „Problémom je, že vždy berieme krízy ako krízy. Berme ich ako príležitosť. Faktom je, že ľudia sa nikdy nemali lepšie, ako dnes. Ak sa chceme posunúť do lepšieho sveta, najprv si ako krajina stanovme, akú máme víziu. Nie na papieri, ale čo chceme povedať našou existenciou,“ zdôranil M. Vašečka.

SPRÁVNE CIELENÉ REFORMY
Čo je alfou a omegou? Podľa panelistov jednoznačne školstvo. Doposiaľ sa ani jedna slovenská univerzita neobjavila v rebríčku 500 najkvalitnejších škôl sveta. „Pozícia našich škôl v ratingoch je stabilná. Treba zdôrazniť, že žiadna reforma nemala doposiaľ žiadny dopad na postup v týchto rebríčkoch. Ratingy sa nezmenili, my ideme reformami do priemeru, a preto sa musíme bližšie pozrieť na ich dopad,“ uviedol na ITAPA Ján Kyselovič z Centra vedecko-technických informácií SR. Podľa M. Vašečku je správne cielená reforma vysokého školstva obrovskou nutnosťou. Vláda však musí urobiť ešte dve veci, aby sme mohli povedať, že žijeme nový svet. „Zreálniť boj s hybridnými hrozbami a zlepšiť meno krajiny vo svete. Na Slovensku vznikajú úžasné a celosvetovo unikátne produkty. No produkty označené Made in Slovakia sa ťažko vyvážajú, pretože ho mnohí neberú ako relevantné, niektorí sa k nemu nepriznávajú,“ zhodnotil Vašečka.

Rast našej ekonomiky len vďaka automobilového priemyslu či priemyslu ako takému už dnes môžeme považovať za zašlú slávu. Podľa expertov by sme sa mali zamerať na moderné technológie s pridanou hodnotou. Podľa Radoslava Daniláka, zakladateľa spoločnosti Tachyum, ktorý na Slovensku vyvíja čip do superpočítača, by mala byť vízia budúcnosti krajiny založená na produkcii čipov a iných digitálnych technológií. „O dva až štyri roky by sme mali byť popredným lídrom v ich produkcii, krajine by sa rapídne zvýšili príjmy a naša životná úroveň by vzrástla. Toto je moja predstava nového sveta pre Slovensko,“ doplnil R. Danilák.
Paf6tdBxVJ89

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies