TERAZ rozhodujeme o zmene financovania regiónov, miest a obcí z eurofondov! Ako blízko k ľuďom sa dostanú zdroje?

Bratislava, 3. júna 2020 – Regióny, mestá a obce budú môcť od roku 2021 čerpať prostriedky z Európskej únie už po novom. Odzvonilo štátu a ministerstvám ako hlavným rozdeľovačom samosprávnych peňazí. Nakoľko blízko sa dostanú financie z eurofondov k ľuďom – obyvateľom? Kto bude napokon o nich rozhodovať? Budú to priamo zástupcovia samospráv alebo socio-ekonomickí partneri, Únia miest a obcí či ZMOS? Ako sa dohodnú na rozdelení právomocí? Sú vôbec regióny, mestá a obce pripravené na takúto zmenu? Diskutovať k téme a odpovedať na otázky budú už zajtra na pokračovaní online konferencie Jarná ITAPA tí najpovolanejší.

„Budeme hľadať poučenia z doterajšieho nastavenia Integrovaného operačného programu a diskutovať o tom, ako lepšie nastaviť ciele a mechanizmus čerpania európskych fondov pre regióny, mestá a obce v budúcom období tak, aby sme dosiahli naozaj integrovaný rozvoj územia,“ uviedol Milan Ftáčnik zo Slovenskej informatickej spoločnosti a moderátor panelu Jarnej ITAPA Ako financovať rozvoj miest, obcí a regiónov po roku 2020. Diskusiu spolu s ním budú rozvíjať šéf Zastúpenia EK na Slovensku Ladislav Miko, kompetentní z ÚPVII, ÚMS, ZMOS, ako aj aktívni zástupcovia samosprávnych krajov. Aký bude nový model financovania? Ako zabezpečíme prípravu projektov na regionálnej úrovni a kto bude za ňu zodpovedať? Čo robil doteraz štát vo vzťahu k financovaniu miest zle a čo chceme robiť inak? Pripojte sa a klaďte otázky už vo štvrtok o 9.30 h.

A ako majú vyzerať mestá blízkej budúcnosti, do ktorých chceme investovať, sa dozviete v poobednej časti Jarnej ITAPA od 14.00 h. Svetové metropoly, hlavné mestá, ale aj malé mestečká a dediny po celom svete sa dnes snažia o premenu, ktorá z nich urobí nie rýchlo rastúce chaotické celky, prinášajúce silnejúcou urbanizáciou viac problémov ako riešení, ale o zmenu miest na inteligentné organizmy. Ich hlavnou úlohou má byť zabezpečenie udržateľného rastu a kvalitného životného prostredia pre svojich obyvateľov. Čo si o samotnom rozvoji miest myslia ich reprezentanti a ľudia zodpovední za ich plánovanie? Aké problémy riešia práve teraz? Aké sú ich plány a inšpirácie? A čo bude transformácia znamenať pre nás obyvateľov? „Slovenské mestá potrebujú pracovať na svojej transformácii na moderné európske mestá. Úlohou štátu je vytvoriť prostredie a pripraviť zdroje na takúto transformáciu – to sa doteraz dialo len obmedzene,“ povedal pre ITAPA Samuel Arbe, expert na eurofondy a regionálny rozvoj a moderátor panelu Jarnej ITAPA Mestá budúcnosti.

 

Krízové obdobie prinieslo obmedzenia aj pre ITAPA. Aj preto sa z tohtoročnej Jarnej ITAPA stal vôbec po prvýkrát online event, ktorý bol rozdelený na dva dni. Po prvej časti, ktorú sme odvysielali 26. mája 2020, Vás pozývame akreditovať sa na pokračovanie Jarnej ITAPA so zaujímavou témou Miest budúcnosti a ich financovania – akreditácia je zdarma. Začíname 4. júna 2020 od 9,30 hod. Po akreditácii vám pošleme registračný link. Ak by ste chceli prísť osobne do štúdia, odkiaľ budeme zajtra vysielať, píšte/volajte nám – môže sa nám podariť dohodnúť Vám stretnutia so spíkrami a diskutérmi Jarnej ITAPA. Zaujímavých osobností bude mať ITAPA viac než dosť. Viac informácií, program a registrácia: www.itapa.sk Bezplatná akreditácia pre médiá (do 4. júna 2020 9.00 hod) TU Otázky: media@itapa.sk

Kontakt: Katarína Lepiešová, 0948 272 239

 

O ITAPA:

Podujatia ITAPA (informačné technológie a verejná správa) už 19 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný niekoľkodňový medzinárodný kongres. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej majú kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutovať a predstavovať inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.


Prihláste sa na Jarná ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným