Staňte sa partnerom

Prvý celonárodný operátor siete pre internet vecí oznámil komerčný štart siete Sigfox na Slovensku

Štart siete Sigfox na Slovensku oznámil spoluzakladateľ globálnej spoločnosti Sigfox Christophe Fourtet počas medzinárodnej konferencie ITAPA 2017.

Sieť Sigfox je k dnešnému dňu v plnej prevádzke už v 17. európskej krajine. „Komerčným spustením siete na Slovensku sa otvárajú nové možnosti pre mestá a obce, výrobné podniky, energetické spoločnosti či poľnohospodárov. Aj takýmto spôsobom dokážeme viac prepájať Európu, jej obyvateľov a dávať veciam život“, uviedol Christophe Fourtet, technický riaditeľ spoločnosti Sigfox.

Vybudovanie siete prebehlo v rekordnom čase, od začiatku celoplošnej výstavby po jej komerčný štart prešlo iba šesť mesiacov. Sieť Sigfox prevádzkuje na Slovensku spoločnosť SimpleCell Networks Slovakia, ktorá za tento čas dokázala pokryť viac ako 90 % územia SR a 85 % populácie.

Bude možné využiť túto technológiu napríklad na presnú analýzu počasia. Množstvo informácií zozbieraných z veľkého množstva snímačov umožní predpovedať počasie s veľkou presnosťou. „Informácie dokážeme využiť aj pri predpovedaní postupu lesných požiarov či diaľkovom sledovaní rastu poľnohospodárskych plodín. Naša sieť je prispôsobená veľkému počtu snímačov, čo nám umožňuje pokročilú dátovú analytiku,“ doplnil Ch. Fourtet.

SimpleCell má naplánovaný rušný rok 2018 plný projektov. Avizuje, že v nasledujúcom roku budú realizované projekty inteligentných parkovacích systémov, monitoring a analýza kvality ovzdušia či projekty zamerané na starostlivosť o seniorov.

Doba pilotnej prevádzky je úspešne za nami a som si istý, že budúci rok bude pre Sigfox na Slovensku, rokom realizácie projektov s cieľom zvýšiť kvalitu života občanov, ako aj hospodárenie miest a firiem“, povedal Martin Komínek, prevádzkový riaditeľ SimpleCell Networks Slovakia.

Cieľom operátora je vybudovanie slovenského ekosystému výrobcov a integrátorov riešení pre internet vecí (IoT). „V súčasnosti štartujeme spoluprácu s fakultami Slovenskej technickej univerzity aj Technickej univerzity v Košiciach, kde budeme aktívne podporovať študentov a poskytovať im odborný mentoring v oblasti IoT,“ doplnil M. Komínek.

Spoločnosť SimpleCell začala aj s konceptom verejných stretnutí, meetupov, zameraných na zvýšenie povedomia o internete vecí. Pri príležitosti návštevy Ch. Fourteta sa uskutočnil prvý meetup a počas akcie bola vyhlásená Sigfox IoT Challenge, ktorá má za cieľ motivovať vývojárov, študentov či investorov k vstupu do sveta IoT.

Operátor bude vyhlasovať výzvy pravidelne podľa dopytu od partnerov na vývoj konkrétnych zariadení či riešení. „Sigfox IoT Challenge je v podstate verejná obchodná výzva pre mladé ambiciózne tímy ľudí. Prvá výzva bola vyhlásená na vytvorenie zariadenia pre diaľkový odpočet stavu elektromerov, aby si mohli zákazníci energetických spoločností priebežne kontrolovať spotrebu a byť upozorňovaní pri neobvyklej situácii,“ ozrejmil Juraj Timko, PR manažér SimpleCell Slovakia.

Druhá výzva, ktorú sme vyhlásili, je zameraná na vývoj seizmického snímača určeného pre bezpečnostné riešenia na súkromných pozemkoch. Víťaznému tímu alebo jednotlivcovi poskytneme dlhodobý technický a obchodný mentoring, ako aj príležitosť preraziť na celosvetový trh,“ skonštatoval J. Timko.

Zariadenia vyrobené v jednej krajine, je možné prakticky využiť v celom svete. „Každé zariadenie so Sigfox modulom dokáže jednoducho komunikovať v každej krajine, kde je naša sieť. To umožní vstup na svetový trh akémukoľvek vyvinutému zariadeniu. Čaro zariadení so Sigfox modulom je v jeho jednoduchosti,“ uzavrel Ch. Fourtet.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies