Staňte sa partnerom

Zmena klímy je tu, vie nám pomôcť AI?

V Austrálii ohne aktuálne spustošili už viac ako 10 hektárov porastu, 2000 domov a množstvo ľudí muselo byť evakuovaných. Ľadovce na oboch póloch miznú a obyvatelia Grónska a Sibírie začínajú mať problémy s permafrostom, ktorý prestáva byť permanentný. V našich zemepisných šírkach už neplatí, že zima je vždy biela a v lete môžete v Bratislave počuť cikády, ktoré sme len pár rokov dozadu mohli stretnúť len v južnej Európe.



Klíma sa mení. Tento fakt už dnes nikto nedokáže odškriepiť. Môžeme diskutovať o tom, či je táto zmena spôsobená ľudským faktorom alebo ide o prirodzenú zmenu. Možno zaujímavejšia otázka však je, či s tým vieme niečo robiť. Prudké zmeny počasia a zvyšovanie priemernej teploty predstavujú viac ako nepríjemnosť. Dokážu vážne ohroziť veľké množstvo ľudí a spôsobiť veľké materiálne škody. Vedia nám v tomto pomôcť moderné technológie?

Pomocou Big Data vieme utriediť dáta, ktoré každý deň získavame z rôznych typov senzorov, meracích zariadení a monitorov a rozpoznať vzorce. Čím presnejšie budú naše klimatické modely, tým lepšie budeme vedieť identifikovať zraniteľné oblasti. Algoritmy nám už dnes vedia pomôcť lepšie identifikovať signály blížiacich sa tajfúnov a hurikánov. Čím skôr máme informáciu o blížiacej sa katastrofe, tým skôr vedia úrady vydať varovanie ľuďom v oblasti a postarať sa o prípadnú evakuáciu.

Umelá inteligencia a deep learning umožnia testovať teórie a návrhy riešení klimatológov. Jeden z príkladov ponúka IBM projekt Green Horizon, ktorý kombinuje IoT, Big Data a machine learning na vytvorenie predpovedí počasia a overovanie pravdepodobnosti jednotlivých modelov.

Moderné technológie dokážu tiež významne pomôcť pri znižovaní uhlíkovej stopy. Napr. Google využíva na manažment dátových centier umelú inteligenciu – a dokázal tak znížiť náklady na energiu o 15%.

V minulosti ľudia dokázali významne meniť krajinu okolo seba, a nie vždy s pozitívnym výsledkom. Island bol pred príchodom Severanov zalesnený, libanonské cédre boli vďaka intenzívnej ťažbe takmer vyhubené a intenzívne poľnohospodárstvo na amerických prériách prispelo k vzniku Dust Bowl a osobným tragédiám miliónov obyvateľov. Dnes, vďaka umelej inteligencii a pokročilým technológiám, máme šancu znížiť negatívne dopady civilizácie na ekosféru.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies