Z vedca Vladimíra Šuchu, ktorý bol spíkrom na ITAPA, sa stal šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Jedným z hlavných motorov, ktoré hýbu svetom a budú ním hýbať aj najbližších 10 rokov, je digitálna transformácia. Vstupuje do našich hláv, sŕdc i do našich emócií. Podľa vedca Vladimíra Šuchu, ktorý bol jedným z významných spíkrov na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021, nám digitálna transformácia vstupuje do životov prvýkrát v histórii ľudstva a človeka priamo mení.

„Digitálna transformácia je taká obrovská, že o jej hĺbke a šírke ani netušíme. Vstupujeme však do éry najradikálnejších zmien v ľudskej spoločnosti,“ povedal V. Šucha počas svojej prezentácie. Myslí si, že budeme zrejme potrebovať definíciu nových ľudských práv, k čomu vyzýva aj Etická komisia pre umelú inteligenciu UNESCO. AI už dnes vie oveľa lepšie rozpoznať naše emócie, ako my sami, čo má obrovský dopad na naše rozhodovanie, keďže 85 % našich rozhodnutí riadia naše pocity. Už dnes z toho pramení radikalizácia či polarizácia. Slovensko však podľa neho nie je na digitálnu zmenu pripravené. Čaká nás veľmi ťažké obdobie, preto potrebujeme lídrov, inovátorov a odhodlanie. Celé jeho vystúpenie si môžete pozrieť zo záznamu.  

Vladimír Šucha, ktorý hovoril na kongrese ITAPA najmä o digitálnej budúcnosti, sa stal novým vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, oficiálne do tejto funkcie  nastúpi 1. januára 2022.

Od začiatku roka 2021 je hlavným politickým poradcom UNESCO. Zameriava sa predovšetkým na tvorbu globálneho systému využívania vedeckých poznatkov na podporu riadenia zmien v spoločnosti. Pre Európsku komisiu pracuje už 15 rokov, pôsobil vo viacerých funkciách. Predtým bol riaditeľom slovenskej Agentúry na podporu výskumu a vývoja a počas rokovaní o členstve Slovenska v Európskej únii bol diplomatom na Stálom zastúpení SR pri EÚ.


 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným