Staňte sa partnerom

Veronika Gmiterko: Robíme to, čo iní nemajú odvahu urobiť

Ministerstvo financií spustilo adaptačný program, ktorý v spolupráci s univerzitami umožní študentom tretích krajín pracovať pre štát a zároveň získať pracovné povolenie na Slovensku. Vo veľkej miere sa rezort inšpiroval komerčným sektorom a v zahraničných študentoch vidí veľký potenciál. Viac o programe, ako aj jeho cieľoch prezradila generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva financií Veronika Gmiterko. O tom, že robia to, na čo iní nemajú odvahu, porozpráva aj na konferencii Jarná ITAPA 2022.

V čom spočíva adaptačný program výchovy vlastných študentov? 

Cieľom adaptačného programu je umožniť študentom už počas štúdia podieľať sa na reálnych projektoch štátnej správy a cielene vyhľadávať šikovných ľudí pre budúcu spoluprácu. V súčasnej dobe pripravujeme využívanie coworkingu spolu so študentami Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, pričom túto spoluprácu plánujeme rozšíriť budovaním spoločných prakticky orientovaných laboratórií priamo na univerzitách, ktoré by umožňovali študentom efektívne sa zapájať do takýchto spoločných projektov. V súčasnosti máme ambíciu byť najväčším partnerom vysokých škôl v oblasti IT v prepojení praxe a vzdelávania, a preto pripravujeme spoluprácu aj s ďalšími dvoma vysokými školami. Verím, že sa táto ambícia stane do konca budúceho roku realitou a prekonáme v tomto najväčšie nadnárodné spoločnosti, ktoré sú v tomto smere na Slovensku lídrami. Predpokladom je však aj hodnotná ponuka zo strany vysokých škôl.
 
Ako doň zapájate študentov z tretích krajín? Prečo sa orientujete práve na týchto študentov?

Na počiatku zapojenia študentov z tretích krajín bola empirická skúsenosť s odídencami, ktorí našli útočisko v našom účelovom zariadení v Tatranskej Lomnici. Medzi nimi sa našiel vynikajúci počítačový grafik, ktorý vypracoval rozličné grafické návrhy pre naše zariadenie. Uvedomili sme si, že musíme začať premýšľať inak. Nemôžeme sa vyhovárať na nedostatok IT špecialistov na trhu alebo na nevýhodnú pozíciu štátnej správy na trhu práce. Zahraničným študentom, ktorí získali patrične vzdelanie vo svojej krajine, ponúkame program umožňujúci im počas jedného roka vzdelávať sa v slovenskom jazyku a uznať ich zahraničné vzdelanie. Do tohto programu vstupujú študenti s tým, že po úspešnom absolvovaní programu získajú pracovnú ponuku od Ministerstva financií SR a pracovné povolenie na Slovensku. 
 
Čo bolo pre vás inšpiráciou a prečo ste sa rozhodli zaviesť tento model do štátneho sektora?

Inšpiráciou boli obdobné programy v komerčnom sektore. Prax lídrov ministerstva financií ukazuje, že najväčším prínosom pre tím na rezorte sú mladí vzdelaní ľudia, ktorí dostanú príležitosť realizovať sa. Nie sú zaťažení konvenčným myslením a nachádzajú nové riešenia, ktoré nikto iný neprináša. Aj tento program je takýmto riešením. Pri jeho riešení sme museli prestať myslieť len v klasických schémach štátnozamestnaneckých miest, ktoré neumožňujú zamestnávať cudzincov. Tento program zároveň dokumentuje napĺňanie nášho nového motta „Robíme to, čo iní nemajú odvahu urobiť“.

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies