Štát má niekoľko konkrétnych plánov, ako bojovať proti dezinformáciám. MIRRI už začalo

Klamlivé informácie sú natoľko nebezpečným javom, že sa do boja proti nim pustilo vo forme rôznych aktivít hneď niekoľko ministerstiev.

V poslednej dobe sú hybridné hrozby mimoriadne diskutovanou témou nielen na Slovensku, ale v celej Európe, ba dokonca na celom svete. Jednou z nich sú aj dezinformácie, ktoré sa šíria neuveriteľnou rýchlosťou, nemajú žiadne mantinely a u nás zatiaľ ani žiadnu reguláciu. V tých horších prípadoch môžu mať aj fatálne následky, a to najmä v kontexte aktuálnej pandémie. Riešenie situácie už neznesie odklad. Uvedomuje si to aj vláda, preto začali viaceré rezorty v boji proti šíreniu klamlivých informácií vyvíjať zvýšenú aktivitu.

Do boja proti dezinformáciám sú zapojené rezorty vnútra, informatizácie i obrany. Práve Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) už stihlo vyhlásiť výzvu na poskytnutie dotácií v oblasti podpory digitálnej transformácie Slovenska. Táto konkrétna výzva sa týka práve boja proti klamlivým informáciám. Všetci totiž žijeme v dobe, keď môže byť pre kohokoľvek z nás zložité odhaliť, či sa k nám dostala pravdivá informácia alebo dokonalo premyslená lož, ktorej vôbec nie je ťažké uveriť. Tieto informácie môžu polarizovať verejnosť, vytvárať napätie a v neposlednom rade vyvolávať konflikty či nedorozumenia.

MIRRI si dalo prostredníctvom výzvy za cieľ finančne podporiť projekty, ktoré zvýšia gramotnosť v profesionálnom aj bežnom živote, či pomôžu získať zručnosti, ako je kritické myslenie, mediálna gramotnosť alebo analýza zdrojov informácií. Rezort chce podporiť aj projekty na pomoc s rozvojom a aplikáciou strategickej komunikácie či s oboznámením sa s digitálnymi nástrojmi a technikami v boji proti šíreniu dezinformácií. Projekty mali byť zamerané na vzdelávacie aktivity či vytvorenie a distribúciu vzdelávacích materiálov, a to všetko z dielne študentov stredných alebo vysokých škôl, učiteľov, zamestnancov štátnej správy alebo verejnosti.

Do výzvy, v ktorej mohli žiadatelia získať dotáciu do výšky 40 tisíc eur, sa prihlásilo 49 projektov. Rezort vybral sedem z nich. Medzi podporených patrí napríklad Divadlo Jána Palárika v Nitre, Európsky inštitút, s.r.o. či niekoľko občianskych združení. Zoznam schválených a neschválených projektov je zverejnený na stránke https://challenge.gov.sk.

Táto aktivita MIRRI je jednou z viacerých. Mimoriadne významnou je avizovaný vznik Centra na boj proti hybridným hrozbám na ministerstve vnútra, čo na Open Talku v rámci Medzinárodného kongresu ITAPA 2021 potvrdil samotný šéf rezortu Roman Mikulec. Pôjde o analytické, metodické a koordinačné pracovisko rezortu, ktoré by malo začať fungovať budúci rok a bude súčasťou Inštitútu správnych a bezpečnostných analýz. Technické riešenie na odhaľovanie a posudzovanie hoaxov pomocou umelej inteligencie je zas úlohou MIRRI. Zabezpečené bude cez konkrétnu výzvu, financované cez Plán obnovy. Ministerka Veronika Remišová odhaduje vyhlásenie výzvy na budúci rok. Týmto technickým riešením by následne centrum rezortu vnútra malo disponovať. Ministerstvo vnútra je však aktívne už teraz, a to vo forme stránky polície na sociálnej sieti, ktorá hoaxy neustále vyvracia. Okrem toho pripravuje projekt Zvýšenie odolnosti Slovenska voči hybridným hrozbám, cez ktorý príde do štátnych inštitúcií 50 expertov, ktorí budú zapojení do úsilia čeliť nenávistnému a škodlivému obsahu.

Svoj vklad do tohto boja avizuje aj rezort obrany. Ten pripravuje Akčný plán boja proti hybridným hrozbám, ktorý obsahuje niekoľko desiatok konkrétnych úloh pre rôznych aktérov, pretože tento boj musí byť pre štát prioritou.

Kým však začnú všetky tieto plány reálne aj fungovať, musíme sa do boja vložiť aj my všetci, pretože žijeme v dobe, keď využívame internet takmer na všetko a práve tam na nás dezinformácie primárne číhajú. V prvom rade musíme kriticky myslieť a nezabúdať na to, že musíme tiež neustále rozvíjať našu mediálnu gramotnosť. Len tak sa pred dezifnoscénou ochránime.


 
Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným