Staňte sa partnerom

Yvonne Nico Vavrová

docentka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy, režisérka, scenáristka, kameramanka a grafička
MgArt. Yvonne Vavrová, docentka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy, režisérka, scenáristka. Je absolventkou filmovej a televíznej fakulty AMU (Akadémia múzických umení) v Prahe odbor Hraná filmová a televízna réžia. Je režisérkou a scenáristkou viac ako 80 autorských dokumentárnych filmov, z ktorých najznámejšie sú Prosperita Made In Japan, Variácie, Na konci je život a piatich celovečerných hraných filmov, ktoré boli ocenené na prestížnych filmových festivaloch.
 
V roku 1994 bola ocenená PRIX ITALIA v talianskom Turíne za réžiu absurdnej drámy Ionesco KRÁĽ UMIERA. V roku 2002 jej v americkom Chicagu udelili prvú cenu v kategórii detský program za poviedku NATALKA. Dokumentárny film o postavení žien na Slovensku PO MEČI A PO PRASLICI bol v roku 2022 ocenený prvou cenou Centra nezávislej žurnalistiky a Svetovou bankou v roku 2002. Jej filmy sa úspešne premietajú v zahraničí (ČR, Japonsko, Kanada) a boli ocenené viacerými cenami (Cena Českého literárneho fondu, Prix Jeunessevo francúzskom Cannes a mnohé ďalšie.)
 
Režisérka sa vyznačuje vzťahom k filozofickým témam v hranej a dokumentárnej tvorbe (napr. dokumenty Televízia, ktorá zabíja, Kráľ je nahý, Sluhovia obrazov, Strach, Popcornová kultúra, Žila som na ulici, Tabu a médiá alebo hrané filmy Ioneco - Kráľ umiera, Prstene pre dámu, Mário, zapískaj! Náhradná matka alebo Evina krížová cesta a ďalšie). V nitrianskom divadle Andreja Bagara režijne naštudovala hru Per Olov Enquista Obrázkari o slávnej švédskej spisovateľke Selme Lagerlofovej. Hra bola nominovaná do širšieho výberu nominovaných hier za Objav sezóny a za herecké výkony v hlavných úlohách na festivale Divadelná Nitra. Okrem všetkých doterajších ocenení je výnimočná aj ako fotografka, ktorá prezentovala svoje fotografie na mnohých výstavách, naposledy pod názvom Plachý ako motýľ (Fragile as a Butterfly), alebo People made in Japan v Kanade, v Japonsku a na Slovensku. Yvonne Vavrová cestovala a filmovala v Japonsku, Kanade, USA, vo Francúzsku, v Švédsku, Nórsku, Nemecku a Luxembursku. Je autorkou knihy o francúzskom režisérovi Francoisovi Truffautovi a autorkou stoviek článkov o umení, živote a cestovaní. Jej hlavnou črtou je originálny prístup k forme so zmyslom pre hlboký filozofický obsah. Yvonne Vavrová vždy veľmi nekonvenčne hľadá nové originálne vizuálne stvárnenia a režijné postupy.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies