Slováci programujú nemocnice budúcnosti. Nový projekt ušetrí nemocniciam peniaze a zlepší zdravotnú starostlivosť o pacientov na celom svete

Slováci opäť dokazujú, že sú svetovým technologickým lídrom. Desiatky našich programátorov a IT špecialistov sa pustilo do unikátneho projektu, ktorý okrem lepšej zdravotnej starostlivosti o pacientov pomôže nemocniciam ušetriť peniaze, a to až o desiatky percent. Komplexný systém z dielne Siemens Healthineers Slovensko, ktorý bude fungovať na báze umelej inteligencie, budú môcť využívať nemocnice po celom svete už koncom budúceho roka. Pre pacientov bude navyše k dispozícii mobilná aplikácia, v ktorej nájdu všetky potrebné informácie o ich liečbe či hospitalizácii.

Softvérové systémy určené pre nemocnice riešia čiastkové úlohy a navzájom nekomunikujú. Spôsobuje to neefektívne využívanie zdrojov a zbytočné predlžovanie liečby pacientov. Práve to sa rozhodli zmeniť programátori a IT špecialisti zo spoločnosti Siemens Healthineers Slovensko a pustili sa do projektu Patient Journey Management, ktorý pomôže nemocniciam lepšie využívať vlastné zdroje v prospech pacienta. Na svete totiž zatiaľ neexistuje softvér, ktorý by komplexne spravoval efektivitu kľúčových procesov v zložitých podmienkach nemocničných zariadení.

Efektívna liečba a úspora nákladov
„Poznáme to všetci a nie len zo slovenských nemocníc. Ste objednaný k lekárovi na vyšetrenie, ale to sa nemôže uskutočniť, lebo práve nie je k dispozícii potrebný prístroj. A naopak, keď už je k dispozícii, nikto tú informáciu neposunie ďalej a vy čakáte. Čakáte na špecialistu, čakáte na posteľ, čakáte na operačný zákrok,“ vysvetľuje Alexander Biháry zo spoločnosti Siemens Healhineers Slovensko. Návšteva nemocnice by pre pacienta bola omnoho kratšia a efektívnejšia, ak by tok informácií prebiehal tak, ako má a alokácie potrebných zdrojov by boli urobené dopredu na základe dát a predikcií.

„Vďaka unikátnemu systému, ktorý pripravujeme, budú môcť nemocnice lepšie využívať svoje limitované zdroje a získajú lepší prehľad o jednotlivých procesoch. Zároveň dokážu na základe tvrdých dát vyhodnocovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, k čomu prispeje aj spätná väzba od pacientov a ich rodín, ktorú systém umožní zbierať a vyhodnocovať,“ vysvetľuje Biháry. Výhody nového projektu pocítia aj lekári a nemocničný personál, a to na lepšej organizácii práce a optimalizácii činností napríklad pri objednávaní pacientov či plánovaní služieb a operácií. Nový systém taktiež myslí na efektívne manažovanie pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 a náhle zmeny súvisiace s pandémiou koronavírusu. Samotným nemocniciam môže systém podľa odhadov ušetriť až 30 % nákladov.

Aplikácia aj pre pacientov
Programátorom a IT špecialistom však nejde len o samotnú efektivitu procesov v nemocniciach, dôležitá je pre nich aj spokojnosť pacienta. „Chceme, aby mal informáciu, čo sa s ním bude diať od momentu, ako vstúpi do nemocnice. V každej chvíli bude pacientovi jasné, aké vyšetrenia a zákroky ho ešte čakajú a kedy sa predpokladá, že bude môcť ísť domov,“ sumarizuje Biháry. Pacientom sa skráti čas čakania na vyšetrenie a ich liečba bude efektívnejšia. „Pacienti budú mať všetky potrebné informácie o svojej diagnóze, priebehu liečby a pobyte v nemocnici k dispozícii v mobilnej aplikácii, ktorú pre nich tiež pripravíme,“ dodáva.


Úspech slovenských programátorov
Spoločnosť Siemens Healthineers sa rozhodla vyvíjať tento produkt na Slovensku najmä kvôli dobrým skúsenostiam so slovenským tímom z minulosti. Malo by sa na ňom podieľať približne 50 softvérových inžinierov a testerov, ktorí budú spolupracovať so špičkovými tímami v Nemecku. Programátori budú v úzkom kontakte aj priamo so zdravotníckymi zariadeniami. „Do spolupráce bude zapojených približne desať nemocníc v Európe a Spojených štátoch. Boli by sme však radi, ak by sa do vývoja zapojila aj niektorá zo slovenských nemocníc,“ hovorí Alexander Biháry.

Tím softvérových inžinierov začína aplikáciu vyvíjať doslova v „bode nula“, v pilotnej fáze by však mohla začať slúžiť nemocniciam už na konci budúceho roka. „Projekt je dlhodobý a náš trh je celosvetový. Prvé nasadenie do prevádzky očakávame koncom roka 2021. Predpokladám, že vývoj bude pokračovať ďalších najmenej 10 rokov,“ dodáva na záver Biháry.
 

Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným