Staňte sa partnerom

Rok 2020: Projekty digitalizácie fatálne a neodvolateľne zlyhali!

Je rok 2020 a projekty digitalizácie zlyhali. Definitívne a nespochybniteľne. Je to smutné a drahé konštatovanie, ale poctivé. Nič už to zlyhanie nezmení. Môžeme tak maximálne urobiť poctivú analýzu toho, prečo sme svedkami zlyhania. Ale moment predsa! Ešte je predsa iba rok 2018, a nie 2020 Ako je to so zlyhaním o dva roky v budúcnosti? Naozaj sa už nič nedá spraviť s tým, čo sa ešte len stane?

Je rok 2020 a projekty digitalizácie zlyhali. Definitívne a nespochybniteľne. Tieto dve tvrdenia však nie sú predikciou, ale pracovným tvrdením „pre-mortem analýzy“, ktorej cieľom je v skutočnosti čo najúspešnejšie vyhnúť sa zlyhaniu. Trik a úspešnosť pre-mortem analýzy spočíva v tom, že zlyhanie v budúcnosti sa pracovne nadefinuje ako fakt. Pre-mortem analýza už teda nehodnotí, či zlyhanie môže nastať alebo nie. Pracovne vychádza z toho, že zlyhanie už nastalo a členovia tímu následne „hľadajú“ dôvody tohto zatiaľ iba imaginárneho zlyhania. Cieľom je pochopiteľne čo najúprimnejšie pomenovať reálne hrozby a následne sa im vyhnúť.

Prvýkrát vôbec bola metóda pre-mortem analýzy aplikovaná na program informatizácie ako celku. A prvýkrát vôbec bude výsledok tejto analýzy prezentovaný na ITAPA. Výsledky bude prezentovať Emil Fitoš, ktorý bol Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu požiadaný, aby počnúc aprílom 2018 viedol pracovnú skupinu Governance pre Sekciu riadenia informatizácie ÚPVII, na ktorej ako jednou z prvých vecí, ku ktorým zvolal diskusiu, bola práve pre-mortem analýza.
 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies