Staňte sa partnerom

Prečo by vlastne vláda nemohla experimentovať?

Úspešné firmy investujú vo výskumu a vývoja, tvorby prototypov a testovania. A čo vláda? Prečo by vlastne vláda nemala experimentovať? Nemá aj vláda testovať a hľadať najlepšie odpovede pre výzvy digitálnej doby. Čo by sa napríklad stalo, ak by sa občanom garantoval pomerne vysoký univerzálny základný príjem?

Fínska vláda získala titul svetového inovatívneho šampióna, podľa 2018 International Innovation Scorecard. Jej vízia ide ďaleko za najdivšie sny. Dávno sú zabudnuté časy spúšťania elektronických služieb. Dnes je debata o hyperkonektívnej  spoločnosti, prechode na vládu platforiem, či plnej automatizácií priemyslu a najmä to, čo to znamená pre spoločnosť. Ako využiť to pozitívne čo nová doba prináša a naopak vyhnúť sa sociálnym otrasom?

Na Jarnej ITAPA so svojou víziou príde kľúčový predstaviteľ think-tanku, ktorý stojí za inovačným elánom fínskej vlády - Mikko Annala. Jeho posolstvo je jednoznačné. Vo svete čoraz rýchlejších zmien je vládne experimentovanie a vyhodnocovanie na základe získaných dát už dávno nie luxusom, ale nevyhnutnosťou. Fungovalo by to aj na Slovensku? Vie byť aj Slovensko otvorené experimentom, ktoré vedú k efektívnejšej verejne správe a definovaniu lepších politík? Aká je metodika spoločenských experimentov a aké sú fínskej skúsenosti s nimi?  Príďte na Jarnú ITAPA, a tam sa dozviete odpovede na všetky tieto otázky. V diskusii sa môžete opýtať aj to, ako dopadol experiment s univerzálnym príjmom. A prečo Fínov niečo takéto napadlo?

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies