Staňte sa partnerom

Peter Dovhun: Rast ekonomiky bude onedlho závislý aj na umelej inteligencii

Ak chcete zvýšiť výkon počítača či servera, potrebujete viac čipov a tranzistorov. Slováci v USA budujú firmu, ktorá tento prístup kompletne zmení a ponúkne takzvaný "server na čipe". Nový čip bude menší, lacnejší a spotrebuje len zlomok energie súčasných čipov...

Spoločnosť Tachyum, ktorú v americkom Silicon Valley založil Slovák Rado Danilák, je vo svete pojmom. Firma vyvíja čipy pre veľké dátové centrá, ktoré by v najbližších rokoch mohli zmeniť svet. Spoločnosť už dnes vlastní viac ako 200 rôznorodých patentov a jej progresívne čipy by mohli prevrátiť svet informačných technológií úplne naruby. “O niekoľko rokov bude polovica rastu ekonomiky závislá na umelej inteligencii,” uviedla na kongrese ITAPA dvojka Tachyumu, Peter Dovhun. “Budujeme firmu, ktorá o niekoľko rokov prinesie čip, ktorý bude menší, lacnejší a spotrebuje len 10 percent energie najpoužívanejšieho čipu na trhu - Intel Xeon. Tým, že čip je menší a úspornejší, prinesie dátovým centrám až trojnásobné zníženie investičných a prevádzkových nákladov.” 

 

“O niekoľko rokov bude polovica rastu ekonomiky závislá na umelej inteligencii,”

 

Ako to dnes vo svete čipov funguje? “Ak chcete zvýšiť výkon, štandardne potrebujete viac tranzistorov, viac čipov. My sme tento prístup zmenili a počet tranzistorov sme zmenšili. Ponúkneme takzvaný server na čipe,” doplnil P. Dovhun. To, čo Tachyum ponúkne, bude prvý čip, ktorý kombinuje dva rôzne typy čipov a dve odlišné architektúry používané v cloudových centrách - CPU čip a GPU čip. “Náš serverový čip bude prvý, ktoré bude podporovať oba procesy, CPU a GPU.”
 

“Vďaka našej technológii bude možné vybudovať systém, ktorý prekročí kapacitou a akceleráciou ľudský mozog.”


To je veľký prielom, keďže štandardne oba čipy fungujú oddelene. Kým CPU, teda klasický procesor (skr. Central Processing Unit) pozná snáď každý, pod pojmom GPU (skr. Graphics Processing Unit) si mnohí predstavujú grafickú kartu, respektíve jej výpočtovú silu. V súčasnosti sa grafický procesor kvôli svojej vysokej výpočtovej sile využíva napríklad na dolovanie kryptomien. Skrátka, to čo by CPU procesoru trvalo hodiny zvládne GPU za minúty. Tachyum je jednou z firiem, ktorá chce výpočtovú silu znásobiť a priniesť aj do takých oblastí ako je umelá inteligencia a simulácia ľudského mozgu. “Vďaka našej technológii bude možné vybudovať systém, ktorý prekročí kapacitou a akceleráciou ľudský mozog.”


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies