Nové fenomény a nárast kyberšikany: Na Jarnej ITAPA 2025 sa zameriame na to, ako sa jej postaviť

Každý tretí stredoškolák či stredoškoláčka na Slovensku už zažili kyberšikanu. Najčastejšie ide o očierňovanie, hádky v online prostredí, ale aj zdieľanie intímneho obsahu bez súhlasu, ktorý zasiahne až každého desiateho mladého človeka. Obete kyberšikany však zostávajú často nepovšimnuté – aj preto, že až tretina mladých ľudí sa so svojou skúsenosťou nikdy nikomu nezdôverí.
Aj preto prinesie Slovak Telekom na Jarnú ITAPA 2025 okrúhly stôl venovaný kyberšikane a digitálnej bezpečnosti – ako súčasť svojej novej iniciatívy Absolventi šikany v rámci strategickej témy #NoHateSpeech. Diskusia sa zameria na nové formy kyberšikany, možnosti ochrany a to, ako môžeme posilniť odolnosť detí a mladých ľudí. Vďaka spolupráci s ITAPA vzniká priestor na odborný dialóg naprieč sektormi – so zapojením expertov na duševné zdravie, vzdelávanie i digitálne technológie.
„Online nenávisť ohrozuje základy bezpečnej a inkluzívnej digitálnej spoločnosti. Spôsobuje škody ďaleko za hranicami virtuálneho sveta. Preto vnímame potrebu postaviť sa jej zmysluplnými a účinnými činmi,“ vyjadrila sa Melinda Szabó, generálna riaditeľka Slovak Telekom a T-Mobile Česká republika. „Ako jeden z digitálnych telco lídrov Európy chceme byť katalyzátorom pozitívnych zmien, spolu s našimi partnermi bojovať proti všetkým formám online nenávisti, obťažovania a šikany a vytvárať digitálny svet, v ktorom sa môže každý cítiť dobre.“
Absolventi šikany
Na dramatický nárast kyberšikany a jej dopady na mladých ľudí reaguje vzdelávaco-osvetová iniciatíva Absolventi šikany, ktorú Slovak Telekom predstavil v máji tohto roka. Venuje sa novej generácii mladých ľudí, ktorí už vyrastajú s digitálnymi technológiami, zameriava sa však aj na rodičov či pedagógov. Na webstránke www.absolventisikany.sk sústreďuje nástroje na obranu pred kyberšikanou – tipy ako poskytnúť pomoc, brožúry na stiahnutie, autentické anonymizované príbehy obetí a ich blízkych, ako aj prepojenie na expertov z organizácie IPčko, kde záujemcovia o pomoc nájdu 24/7 bezplatne odborné poradenstvo. Cieľom iniciatívy je súčasne vťahovať rodičov a verejnosť ešte viac do témy kyberšikany a podporovať prepájanie rôznych aktérov a odbornú diskusiu smerujúcu k systémovým zmenám.
Nové javy: AI aj sexting
Výskum ukázal, že mladí ľudia sa čoraz častejšie stretávajú s novými formami kyberšikany – od sextingu a kybergroomingu až po zneužitie AI na tvorbu falošných intímnych materiálov, s čím sa stretla už viac ako tretina súčasných stredoškolákov a stredoškoláčok. Dievčatá pritom čelia vyššiemu riziku ako chlapci a až 35 % obetí sa nikomu nezdôverí – často pre hanbu alebo strach, že im nikto nepomôže.
Kyberšikana nie je len zlá skúsenosť. Je to útok na dôstojnosť.
Hľadajme riešenia a hovorme o tom, ako poskytnúť mladým ľuďom nástroje, podporu a rešpekt, aby mohli v digitálnom svete rásť, vyjadrovať sa a cítiť sa bezpečne.
Pozývame vás zapojiť sa.