Nemocnice potrebujú zrozumiteľné pravidlá a predvídateľné legislatívne prostredie

Slovenské nemocnice sú kľúčové prvky zdravotnej starostlivosti, pričom už dávno to nie sú len budovy. Čo však potrebujú najviac? Aj o tomto diskutovali v paneli venovanom potrebám nemocníc na 1. ročníku konferencie ITAPA Health&Care atraktívni spíkri. Podľa Miriam Lapuníkovej z Asociácie štátnych nemocníc je to procesné riadenie, dostatok technológií a v poslednom čase aj veľa optimizmu a vôle niečo robiť.

Medzi potrebami štátnych nemocníc, nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti krajov a súkromných nemocníc veľký rozdiel nie je, myslí si Robert Hill z Nemocnice Penta Hospitals Bory. „Súkromný poskytovateľ, ako sme my, má za sebou akcionára, ktorý investuje do výstavby nemocníc, nemá tak problém s peniazmi. Potrebujeme však jasné zrozumiteľné pravidlá a predvídateľné legislatívne prostredie,“ povedal v rámci konferencie. Problém je však podľa neho ten, že sa začne budovať v nejakom rámci, zrazu sa začne legislatíva meniť, urobí sa nejaká zmena, no nikto vám ju nevie vysvetliť. „V tomto je jedno, aká ste nemocnica,“ dodal s tým, že skutočnou potrebou sú jasné pravidlá a jasná legislatíva.

Mimoriadne ťažké je tiež prechádzať archaickými normami, nadviazala na neho Martina Antošová z Univerzitnej nemocnice v Martine. „To, čo je na papieri, sa musí splniť, čo je veľká nevýhoda pre pacienta, ktorý očakáva inovatívne postupy, inovatívne lieky či zavádzanie technológií,“ vysvetlila. Martinská nemocnica takisto pripravuje modernú a zelenú nemocnicu, no nemôžu podľa jej slov použiť do nej zelené riešenia, pretože slovenské technické normy so zelenými riešeniami nepočítajú.

 
Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným