Staňte sa partnerom

Nemocnica Bory má za sebou prvý rok prevádzky

Výsledok za dvanásť mesiacov: 140-tisíc vyšetrených a 8-tisíc hospitalizovaných pacientov

Po vyše štyri a pol roku výstavby sa na začiatku apríla minulého roka pacienti dočkali otvorenia novej koncovej Nemocnice Bory. Skúšobná prevádzka s ambulantnou a rádiodiagnostickou časťou sa spustila ešte v priebehu marca. V sobotu 1. apríla si ju počas dňa otvoreným dverí prezrelo tisícky zvedavých návštevníkov z celého Slovenska. Operačný program a hospitalizácie sa začali realizovať v máji, prvé deti sa v nemocnici narodili na začiatku júna. Významným míľnikom bolo spustenie prevádzky nového urgentného príjmu na prelome augusta a septembra. Nemožné sa stalo skutočnosťou. Najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva v hodnote 250 miliónov eur zvýšila dostupnosť akútnej a intervenčnej zdravotnej starostlivosti v špecializáciách, ktoré dlhodobo vykazujú dlhé čakacie lehoty. Hoci je nemocnica stále v nábehovej fáze, za dvanásť mesiacov ošetrila 140 tisíc pacientov, vyše 13 tisíc prešlo urgentným príjmom a viac ako 8 tisíc pacientov hospitalizovala. Až 1 700 pacientov prišlo do nemocnice s onkologickým ochorením. Vyše 200 z nich absolvovalo operačný zákrok s pomocou najmodernejšej robotickej chirurgie Da Vinci Xi. Ďalších osemdesiat absolvovalo rádioterapiu na jedinom slovenskom pracovisku kybernetického noža cyberknife. V Nemocnici Bory sa doteraz narodilo 1 450 detí, pričom o 55 z nich sa postarali na jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov. Od začiatku prevádzky funguje aj darcovské centrum, ktoré ku dnešnému dňu eviduje vyše tisíc darcov krvi. Medzi posledným otvorenými oddeleniami boli pracoviská nukleárnej medicíny a dialýzy. „Na Nemocnicu Bory sme veľmi hrdí. Podarilo sa nám ju dokončiť v plánovanom termíne i rozpočte, čo je pri takýchto zložitých stavbách unikátne. Po dokončení sa nám ju podarilo licencovať, prejsť celým regulatórnym procesom a zaradiť ju do tretej kategórie nadregionálnych akútnych nemocníc. Vyššie sú zaradené len univerzitné a fakultné nemocnice. Dôležité je tiež, že sa nám podarilo získať komplexné zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. Dnes je už nemocnica plne vybavená z hľadiska technického zariadenia a všetkých špecializácií, ktoré sme do nej chceli dostať. Čaká nás ešte úloha nemocnicu plne spriechodniť, teda pracovať na optimalizácií vnútorných procesov a cesty pacienta tak, aby sme maximalizovali využitie všetkých pracovísk a vybavenia. Už teraz má celoslovenský zásah a nedávno sme sa začali podieľať na vzdelávaní nových lekárov a privítali v nej prvých medikov. Myslím, že v Boroch sa nám podarila naozaj unikátna vec a nemocnica vzbudzuje rešpekt v celom stredoeurópskom regióne,“ hovorí Peter Lednický, generálny riaditeľ medzinárodného holdingu Penta Hospitals International, ktorý v súčasnosti vedie aj novootvorenú nemocnicu.


„Nemocnica vzbudzuje rešpekt v celom stredoeurópskom regióne“
Peter Lednický, generálny riaditeľ Penta Hospitals International


 

Klinické programy Nemocnice Bory

Nemocnica zastrešuje takmer všetky medicínske odbory vo vyše päťdesiatich špecializáciách. Nosnú činnosť tvorí šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa podieľajú odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi ne starostlivosť o ženu a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, úrazové lekárstvo a program pre poruchy metabolizmu a trávenia.

Špecializácii gynekológia a pôrodníctvo sa v Nemocnici Bory venuje Program žena a dieťa. Pokiaľ ide o úsek gynekológie, Nemocnica Bory okrem všeobecnej benígnej gynekológie poskytuje aj komplexnú a úplnú onkogynekologickú a urogynekologickú liečbu vrátane rekonštrukčných operácií v oblasti malej panvy. Od decembra minulého roka svoju činnosť spustilo aj vysokošpecializované centrum fetálnej medicíny. Oddelenie anestéziológie, perioperačnej a intenzívnej medicíny zabezpečuje poskytovanie perioperačnej a intenzívnej starostlivosti pre všetky klinické programy Nemocnice Bory. Oddelenie má špičkové vybavenie tak pre 24 lôžok intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, ako aj pre lôžka intermediálnej starostlivosti, ktoré sú primárne využívané pre pacientov po kardiovaskulárnej a neurovaskulárnej intervencii.

Oddelenie urgentného príjmu, ktoré bolo uvedené do prevádzky na konci minulého leta, je moderne koncipované pracovisko s vysokoprahovou aj nízkoprahovou časťou. Urgentný príjem poskytuje špecializovanú aj regionálnu starostlivosť pacientom z Bratislavy a širokého regiónu Záhoria. Integrované ortopedicko-traumatologicko-rehabilitačné pracovisko v Nemocnici Bory je podobne ako ostatné medicínske programy založené na multidisciplinárnej spolupráci. Komplexne pokrýva chirurgiu pohybového aparátu. Počas prvého roka prevádzky úspešne vykonalo 400 totálnych endoprotéz kolenného a bedrového kĺbu. Pri kolenných kĺboch sa ako na jedinom pracovisku na Slovensku súčasne štandardne používa robotická technológia ROSA.

 

Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE) sa v lete presťahovalo do nových priestorov nemocnice. Pacientom s cievnou mozgovou príhodou i infarktom myokardu poskytuje neurovaskulárnu a kardiovaskulárnu diagnostiku, miniinvazívnu liečbu, ako aj endovaskulárny program a program intervenčnej kardiológie. Ide o najväčšie pracovisko svojho druhu v krajine.

Reakcie pacientov milo prekvapili

Potrebovalo Slovensko vôbec novú Nemocnicu Bory? Na odpoveď sa stačí na pár minút postaviť k recepcii v nemocnici a sledovať, koľko klientov cez ňu prejde. „Zo strany pacientov v Boroch zažívame obrovský nápor a sme radi, že naša práca je vnímaná veľmi pozitívne. Sme radi, že sa nám z nej za krátky čas podarilo vytvoriť až tzv. lovebrand, vedia o nej v každej dedine od západu krajiny až po východ a fotky z jej otvorenia obleteli celé Slovensko. Každý tak mal možnosť vidieť modernú nemocnicu novej generácie a porovnať ju so štandardom, na ktorý bol dovtedy zvyknutý. Výsledkom je, že pacienti sú do nej ochotní cestovať aj z iných kútov Slovenska. Zároveň sme veľmi hrdí, že z našej pôrodnice sa medzi budúcimi mamičkami stal doslova hit. Zakaždým, keď otvárame nové termíny na nasledujúce dva mesiace, kapacitu plne obsadíme za menej ako štyridsať sekúnd. V krajine, kde sa na operáciu čaká mesiace, je sprevádzkovanie nových kapacít v každej špecializácií extrémne vítanou správou. Nemocnica Bory preto potrebná rozhodne bola a už dnes pomáha tisíckam pacientov,“ dopĺňa Peter Lednický. Pozitívne skúsenosti potvrdili aj zverejnené výsledky pacientskeho prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera. V rámci kategórie všeobecných nemocníc sa Bory umiestnili hneď na druhom mieste. „Toto ocenenie zo strany poistencov si vážime o to viac, že nemocnica bola spustená do prevádzky až v priebehu hodnoteného obdobia. Navyše stále ide o nemocnicu v nábehu. Moje poďakovanie patrí pracovníkom nemocnice a vnímam ho ako potvrdenie veľkého prínosu našich procesov a systému, ktorými sa snažíme vrátiť zdravotnícky personál naspäť k pacientom. Druhé miesto vidíme aj ako motiváciu do budúcnosti, v Nemocnici Bory je a bude pacient vždy na prvom mieste. Nesmieme však zabúdať ani na jej zdravotníkov. Chceme byť pre nich atraktívnym zamestnávateľom a lákať najlepšie talenty nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia,“ dodáva Lednický.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies