Staňte sa partnerom

Nedostupnosť inovatívnej liečby na Slovensku demoluje dôveru v medicínu

Na Slovensku chýba v zdravotníckom systéme 70 až 80 percent liekov, uviedla to v paneli venovanom udržateľnému zdravotníctvu v rámci 1. ročníka konferencie ITAPA Health&Care Jana Pifflová Španková z občianskeho združenia Nie rakovine. Nedostupnosť inovatívnej liečby podľa nej demoluje dôveru v medicínu, v zdravotnícky systém, v to, že lekári vôbec niečo vedia a najmä v to, že sa človek môže liečiť a vyliečiť.

Náš systém skutočne potrebuje otvoriť dvere inovatívnej diagnostike a terapii, „aby sme sa pozerali na to, čo je dôležité pre pacienta,“ nadviazal na ňu Pavol Lepey zo spoločnosti Roche Slovensko. „Chceme spraviť všetko pre to, aby pacient dostal čo najlepšiu liečbu a aby bol jej výsledok pre neho pozitívny,“ vysvetlil. Digitalizáciu tiež treba podľa neho robiť tak, aby mal z nej pacient úžitok, a teda nemôžeme sa pozerať v jej prípade len na peniaze.

Problémom je aj to, že súčasná slovenská legislatíva neumožňuje vstup drahých liekov do systému, pretože nespĺňajú kritériá, limitácia je tak už na vstupe do systému, myslí si ďalej P. Lepey. „Pri inovatívnych liekoch je hlavná bariéra to, že musíme nájsť cestu, ako môžu moderné lieky splniť tieto kritériá. Tie musia byť jasné a transparentné,“ poznamenal v rámci konferencie.

S dostupnosťou inovatívnych látok nie je spokojný ani štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa. Jedna vec sú podľa jeho slov náklady, druhá dôsledky a prínosy. V paneli hovoril napríklad o vakcínach proti HPV vírusu, ktoré majú obrovské befenity, pretože ženy po nich neochorejú a fungujú v spoločnosti. „Pre mňa inovácie boli a sú nástrojom na investovanie,“ poznamenal.

Čo nám však v systéme najviac chýba? Podľa Mariana Faktora zo zdravotnej poisťovne Dôvera je to stabilita. „Stabilita by mala byť finančná a nie je. Zároveň by mala byť v súlade s pravidlami a víziou, aby sa to v priebehu roka všetko nemenilo. Nemôžeme neustále o problémoch v zdravotníctve len hovoriť, ako je tomu posledných 10 rokov, v tom sme ale stabilní,“ povedal s tým, že ho to frustruje. V prípade, že budeme mať v systéme finančnú, legislatívnu i regulatórnu stabilitu a budeme robiť zmeny, jednou z nich bude podľa neho aj implementácia digitalizácie tak, že bude mať skutočnú hodnotu pre pacienta.

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies