Staňte sa partnerom

Moderné technológie zvyšujú úroveň a kvalitu života v našich mestách a obciach

Mestám a obciam dáva možnosť zavádzať moderné technológie či smart riešenia Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), a to s pomocou európskych zdrojov. Na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021 rezort predstaví ďalšiu výzvu určenú pre samosprávne kraje.

Skvalitňovanie mestskej hromadnej dopravy, regulovanie parkovania či verejného osvetlenia, a to všetko s pomocou senzorov či externých monitorovacích zariadení. Aj takto môžu vyzerať moderné technológie v našich mestách a obciach, ktoré ľuďom zjednodušia a najmä skvalitnia život. Možnosť zavádzať ich dáva samosprávam MIRRI, ktoré prostredníctvom výzvy financovanej cez európske zdroje podporuje rôzne smart riešenia na ich území. Keďže sú smart cities a s nimi súvisiace technológie veľkou témou na celom svete, pretože sú v aktuálnom kontexte zmeny klímy viac ako nutné, patričná pozornosť im bude venovaná aj na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021. Na túto tému budú diskutovať štátni aktéri spolu so zástupcami súkromnej sféry.

Inteligentné mestá využívajú informačné technológie, s pomocou ktorých zlepšujú funkčnosť, dlhodobú udržateľnosť a tiež zvyšujú životnú úroveň svojich obyvateľov. Hlavným cieľom je efektívne využívať svoju infraštruktúru a znižovať spotrebu energie, a teda spraviť z miest udržateľný priestor pre život. Aby sa však mestá stali inteligentnými a život v nich znesiteľným a kvalitným, treba brať do úvahy množstvo faktorov. Tým primárnym je zmena klímy, ktorej sa treba prispôsobiť. Mestá musia byť zelené, musia podporovať cyklodopravu a budovať cyklotrasy, ako aj rozvíjať hromadnú dopravu. A to všetko z jediného dôvodu - aby motivovali ľudí menej využívať autá, čím sa znížia emisie a vzduch bude čistejší, dopad na životné prostredie menší.

Smart riešení, resp. moderných technológií existuje nespočetne veľa. Samosprávy cez ne vedia napríklad regulovať parkovanie počas dňa na základe dopravnej situácie, a teda pomocou senzorov či dát z externých zariadení odľahčiť vyťažené miesta a záujemcov o parkovanie presunúť inam. Alebo je možné znižovať rýchlosť vozidiel na miestach, kde je vysoká hlučnosť či prašnosť. Riešením je tiež prostredníctvom rôznych zariadení monitorovať smetné nádoby a následne tomu prispôsobiť odvoz odpadu. Koncept smart miest je však aj o využívaní zelenej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, akými sú voda, vietor, slnko či biomasa, ako aj o stavaní energeticky nenáročných budov.

Slovensko nie je výnimkou a podobné riešenia už fungujú aj u nás, no treba ich neustále rozvíjať, aby sme sa pridali s pomocou moderných technológií k smart mestám, v ktorých tento koncept už naplno funguje. Každý jeden prijímateľ vo výzve MIRRI najlepšie vie, ako skvalitniť život svojim obyvateľom. Práve táto eurofondová výzva je nástrojom na to, aby sme na Slovensku skutočne žili udržateľným spôsobom.

Vo výzve MIRRI uspelo 35 slovenských miest a obcí, na ich riešenia poputuje 22,5 milióna eur z eurofondov cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Rezort plánuje v najbližšej dobe vyhlásiť druhú výzvu „Moderné technológie II“, ktorej cieľ bude rovnaký, no tento raz zameraný na samosprávne kraje. A práve táto výzva bude predstavená na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021. Práve cez ňu budú môcť samosprávy zavádzať inteligentné dopravné systémy, digitalizovať vozidlá MHD, budovať infraštruktúru pre elektromobilitu, manažovať statickú dopravu či modernizovať svoje služby prostredníctvom telemedicínskych technológií. Na projekty krajov by malo byť vyčlenených 30 miliónov eur.

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies