Mesto je zabehnutá firma, ktorá potrebuje byť smart

Mesto je vo svojej podstate rozsiahla firma. Riadi a spravuje niekoľko diametrálne odlišných sfér. Mestská správa je v konečnom dôsledku tá, ktorá sa musí postarať o všetko – či už za to zodpovedá priamo alebo nepriamo. To obnáša prácu s veľkým množstvom informácii, ktoré treba plnohodnotne spracovať. Všetko, čo kedysi fungovalo cez kartotéky, podávanie žiadostí, dokumenty a poštu, je však v dnešnej rýchlej a informatizovanej dobe neúčinné a nákladné. Ako si mesto vie poradiť?

Každé mesto potrebuje mať svoj systém

Základom každej úspešnej firmy je mať pracovné procesy a všetky svoje informácie mať dostupné a  usporiadané tak, aby sa vedela správne a v čas rozhodovať. Mesto na tom nie je inak. Denne prijíma mnoho podnetov od občanov, dodávateľov, z vlastných oddelení, kraja. To všetko vytvára zmes informácii a dát, ktoré potrebujú byť prehľadne spracované a v čo najkratšom čase sa musia dostať ku kompetentným osobám.

Správu informácií riešia firmy používaním tzv. CRM systému – softvéru, prostredníctvom ktorého spracovávajú všetky svoje informácie a dáta prehľadne a efektívne. Aj mesto potrebuje pracovať a mať správu svojich dát priamo vo svojich rukách. V tom im pomáhajú rôzne moderné smart riešenia, ako napríklad Lepšia obec. Takéto riešenie v sebe kĺby CRM systém, aký používajú aj medzinárodné korporácie a úpravy a prispôsobenia odzrkadľujúce potreby a fungovanie našich slovenských mestských samospráv. Vďaka tomu dokáže mesto pracovať efektívnejšie, rýchlejšie a hlavne finančne rentabilnejšie.

Byť smart znamená aj ušetriť

V jednoduchosti môžeme povedať, že smart riešenie znamená pre mesto v šetrenie. A to nie len finančných prostriedkov, ale aj zaťaženia ľudských zdrojov. Efektívne spravovanie práce prostredníctvom softvérového riešenia a cloudu umožní prehľad vo vykonávanej práce naskrz všetkými oddeleniami a útvarmi mesta. Aplikácia ako súčasť CRM systému poskytuje pracovníkom úradu v teréne mať svoju prácu vždy po ruke, vďaka čomu sú viac flexibilný a významne sa šetrí ich pracovná čas.

Mobilná aplikácia tvorí významný informačný a komunikačný kanál a je samozrejmosťou každého moderného mesta. Navyše aplikácia Lepšia Obec je priamo napojená na CRM systém, vďaka čomu umožňuje okamžité spracovanie požiadaviek.

Dôvodov, prečo mestá postupne prechádzajú na smart riešenia v žiadnom prípade nie je „módna vlna“, ale predovšetkým snaha pracovať efektívne a hlavne transparentne a v prospech ľudí.

Viac k téme potreby softvérového riešenia pre mestá a obce vám povie Branislav Valach na Medzinárodnom kongrese 2019.

 


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021: Ako sa stať najlepším?
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným