Staňte sa partnerom

Konec cloudovému chaosu

V kontexte dnešnej doby aj IT oddelenie musí začať výrazne šetriť energiami a prinášať inovačné myšlienky. To je odkaz z konferencie VMware Explore 2022.

Pre mnohých to bola prvá veľká konferencia, ktorej sa mohli po troch covidových rokoch zúčastniť, a nadšenie na nich bolo vidieť. Na všetky prezentácie sa stáli dlhé rady, všetky workshopy a hands-on laby boli beznádejne obsadené. Výročná globálna konferencia VMware Explore praskala vo švíkoch.

„Mnoho členov našej výpravy sa ani nedostalo bohužiaľ na všetky plánované workshopy, pretože boli jednoducho už obsadené, taký záujem sme ani nečakali,“ povedal country manager českej pobočky VMwaru Vlastimil Horák, do španielskej Barcelony doviezla česká výprava dvesto účastníkov z Česka a Slovenska.

Okrem tradičných hands-on labov a certifikačných kurzov, kde mohli záujemcovia so zľavou absolvovať potrebné certifikačné školenia, bol aj veľký záujem o tradičné prednášky. Na úvodnej keynote sa dokonca ani všetci do veľkej sály nezmestili a museli ju sledovať vo vedľajších sálach na projekčných plátnach. Hlavné slovo mal CEO VMwaru Rangarajan Raghuram, ktorý hovoril o zmene charakteru firmy aj konferencie.

„Už neorganizujeme VMworld, ale Explore. A to preto, že sa mení charakter našej firmy, nevytvárame jeden svet VMworldu, ktorý sa zaoberá len virtualizáciou a privátnym cloudom. Prenikáme do sietí, do bezpečnosti… Sme otvorení všetkým, už nie sme len partnermi hardvérových firiem, ale aj tých softvérových ako AWS, Microsoft alebo Google,“ vysvetľoval Raghuram. A tiež sa zmienil o nutnosti IT oddelenia vrátiť sa k monitorovaniu nákladov za spotrebu elektrickej energie za prevádzku IT.

„Pomáhali sme s tým pred rokmi cez hardvérovú virtualizáciu, ktorá počas svojej existencie ušetrila 2,5 miliardy MWh,“ konštatoval v úvodnej prednáške Raghuram. Firmy teraz vraj majú obavy, aké budú náklady na prevádzku informačných technológií v cloude v čase rastúcej inflácie a najmä cien energií.

„Zákazníci sa nás pýtajú, či sa im už napríklad v prípade nárastu cien za cloudové služby o tridsať percent neoplatí vrátiť sa späť k on-premise riešeniam,“ dopĺňa Vlastimil Horák, s tým že sa to dá vďaka nástrojom VMware ľahko spočítať.

Koniec cloudovému chaosu

Možno si pamätáte, že pred rokmi bolo obľúbené heslo „Cloud first“. Všetko do cloudu a akákoľvek iná cesta je zlá. Lenže sa ukázalo, že to nie je úplne tá správna cesta, pretože často postrádala mantinely presunu jednotlivých aplikácií a namiesto riadeného firemného IT v cloude tak často vznikal firemný cloudový chaos.

"Firmy si často ani nepriznajú, že sú v cloudovom chaose. Často za to môže aj shadow IT, kedy si cloudové služby objednávajú zamestnanci podľa potreby bez vedomia IT oddelenia. Potom dochádza aj k situáciám, že sa za cloud platí zbytočne veľa, pokiaľ firmy vôbec vedia, koľko za cloudy platia,“ hovorí Horák. V Česku je podľa neho zhruba 75 percent firiem v multicloudovom prostredí a väčšina z nich v prostredí cloudového chaosu.
Vybrané novinky z VMware Explore 2022
VMware Anywhere Workspace – aktualizácie, ktoré zahŕňajú správu digitálnej zamestnaneckej skúsenosti, orchestráciu IT a riešenia VMware Horizon Cloud, ďalej začleňujú inteligenciu a automatizáciu do každého kroku procesu, aby zjednodušili prevádzku IT a ponúkli bezpečnejšie a flexibilnejšie digitálne prostredie pre zamestnancov.

Sovereign Cloud VMware - novo ponúka nástroje VMware Tanzu pre Sovereign Cloud, balíček VMware Aria Operations Compliance pre Sovereign Clouds a nové riešenia pre otvorené ekosystémy. Tieto inovácie v oblasti Sovereign SaaS riešenia umožnia partnerom poskytovať služby rovnocenné verejným cloudom, a zároveň lepšie zaistiť ochranu dát, dodržanie legislatívnych povinností a splnenie teritoriálnych požiadaviek.

VMware SD-WAN – riešenie obsahujúce aj nového klienta SD-WAN, pomôže podnikom bezpečnejšie, spoľahlivejšie a optimálne poskytovať aplikácie, dáta a služby – bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú – lokálne, na pobočke, u zamestnanca doma, cez akúkoľvek sieť a do akéhokoľvek zariadenia.

VMware Carbon Black XDR - posilňuje laterálne zabezpečenie vďaka rozšíreniu VMware Carbon Black Enterprise EDR o prehľad o sieti a detekcii. To výrazne zlepší odhaľovanie a prevenciu hrozieb na koncových bodoch aj v sieťach.

VMware Tanzu - pre prevádzku Kubernetes prináša nové možnosti, ktoré pomáhajú zefektívniť a zabezpečiť implementáciu Kubernetes veľkého rozsahu v rôznych cloudoch.

Podľa VMwaru sa ukazuje, že štýl Cloud first nebola úplne funkčná stratégia, pretože nie všetky systémy idú dať do cloudu a nie všetko v cloude funguje správne. Riešením má byť Smart cloud, ktorý hľadá zlatou strednou cestou medzi all-in-cloud a all-on-premise.

„Základom je múdro si vybrať, a to ako medzi cloudom tak vlastným dátovým centrom, tak aj samozrejme medzi cloudovými providermi. A nemusí to byť len porovnanie medzi globálnymi cloudovými ponukami, ale aj u lokálnych operátorov a samozrejme vziať aj do úvahy ich rôzne kombinácie,“ opisuje Smart cloud Vlastimil Horák. Podľa neho nie je jednoduché sa na cestu Smart cloudu vydať, pretože firma na to potrebuje rad správnych nástrojov, aby dokázala všetky varianty správne vyhodnotiť.

 „S tým my samozrejme dokážeme pomôcť, dokonca zákazníkom dokážeme spočítať náklady na energie v jednotlivých scenároch, čo je obzvlášť v tejto dobe veľmi zaujímavé. Počítame aj uhlíkovú stopu,“ dopĺňa Horák.

A aké novinky prinesie VMware Explore 2023 Barcelona tento rok? Informujte sa u zástupcov z VMware alebo našich partnerov a pridajte sa k nám 6.-9. novembra 2023 v Barcelone. Viac informácií k tohtoročnej konferencii nájdete na stránkach www.vmware.com/explore/eu.

O spoločnosti VMware
VMware je popredný poskytovateľ multicloudových služieb pre všetky aplikácie, ktorý podnikom uľahčuje zavádzať digitálne inovácie pri zachovaní kontroly nad IT. Softvér spoločnosti VMware slúži ako dôveryhodný základ pre urýchlenie inovácií a poskytuje podnikom flexibilitu a možnosti voľby, ktoré potrebujú na ďalší rozvoj. Spoločnosť VMware sídli v Palo Alto v Kalifornii a jej dlhodobým cieľom je budovať lepšiu budúcnosť na základe svojej Agendy 2030. Ďalšie informácie nájdete na stránkach www.vmware.com/company.

Zdroj http://www.computerworld.cz/clanky/koniec-cloudovému-chaosu
Informácie pre novinárov
vmware@emcgroup.cz


 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným