ITAPA o štyri týždne neskôr – s inteligentnými riešeniami proti šíreniu COVID-19

Áno, ITAPA 2020 bude. V optimálnom variante, ktorému veríme, bude organizovaná hybridnou formou. Čo znamená, že v hoteli budeme mať našu klasickú fyzickú (on-site) viacpanelovú konferenciu so spíkrami a časťou účastníkov. A tiež s niekoľkými kamerami, réžiami a technikmi, aby sme tej druhej časti divákov doma či v kanceláriách vedeli ponúknuť záživný interaktívny online prenos. Keďže ale chceme rešpektovať vyhlásenie núdzového stavu vládou a zároveň podujatie čo najbezpečnejšie pripraviť, posúvame kongres mimoriadne v čase aj priestore, a to presne o štyri týždne na pomikulášsky termín 7. až 9. decembra (pondelok až stredu).

Tento čas využijeme z pohľadu organizácie na čo najdokonalejšiu prípravu bezpečnostných opatrení  proti COVID-19. Mienime zaviesť novinku - aplikovanie inteligentnej hmly, ktorá priamo v priestoroch kongresu zničí do niekoľkých sekúnd možné vírusy, a pritom je úplne neškodná pre ľudí. Okrem tohto a ďalších dezinfekčných opatrení budú účastníci ITAPA 2020 pred vstupom do priestorov podujatia samozrejme testovaní.  

ITAPA 2020 chce v dobrom úmysle ukázať, že proti koronavírusu sa dá úspešne bojovať, a to znalosťami, inteligenciou a spoluprácou. Pretože presne v tom sú ľudia dobrí. Na strane vírusov je ich množstvo, rýchlosť šírenia a rapídna evolúcia. Ale ľudia majú na svojej strane poznanie, inteligenciu a schopnosť účinne spolupracovať. A tými vieme vírus poraziť. V skutočnosti má ITAPA pripravené také ukážky ochrany, že pri ich masovom využití v interiéroch by snáď celá pandémia mohla byť za niekoľko týždňov už iba zlou spomienkou.

Jedno z riešení, ktoré chceme na kongrese ITAPA 2020 predstaviť, je už spomínaná inteligentná hmla. Tá dokáže dezinfikovať vzduch v interiéri, a tým uzavrie jednu z hlavných ciest pre šírenie vírusu. Cesty šírenia poznáme preto, lebo to vedci študovali. Inteligentná hmla je tvorená malými kvapôčkami dezinfekčnej substancie. Častice minerálov v inteligentnej hmle spôsobia, že sa vírus pri kontakte s nimi vďaka osmóze usuší. Doslova. Merače vlhkosti zároveň merajú stav nasýtenia priestoru hmlou a regulujú ju tak, aby bola koncentrácia  maximálne účinná. Výsledkom je prostredie nehostinné pre vírus, ktorý je v ňom zlikvidovaný za veľmi krátky čas.  

Ďalšia úroveň inteligentného riešenia spočíva v tom, že nijako neobmedzuje ľudí v aktivitách.  Predovšetkým, hmla je úplne neškodná pre ľudí. Dezinfekčný roztok je čiastočne elektrolýzou rozložená  soľ rozpustená vo vode.  Ľudia to môžu inhalovať a nič sa im nestane. Môžu ho aj vypiť, ak im chutí slaná voda. Kvapôčky hmly sú navyše tak malé, že ich povrchové napätie nedovolí, aby sa rozpustili na povrchu, ale sa od neho odrazia. V priestoroch tak môžu mať ľudia  papiere alebo elektroniku, ktoré sa  nenavlhčia a nebudú nijako poškodené. Inteligentná dezinfekčná hmla nepredstavuje pre ľudí žiadne obmedzenie, vírusy však spoľahlivo zabije.

Inteligentná hmla však nie je pochopiteľne všemocná. Existujú aj iné cesty šírenia vírusu ako vzduchom. Ale v kombinácii s testovaním, opakovanou  dezinfekciou povrchov, dezinfekciou rúk a vlastne celého povrchu tela účastníkov (áno, aj toto máme pripravené) vytvoríme bezpečné prostredie, kde sa ľudia nebudú musieť v ničom obmedzovať, ale môžu sa venovať tomu, v čom sú dobrí. V hľadaní inteligentných  riešení a budovaniu efektívnej spolupráce na kongrese ITAPA 2020.  

Michal Ivantyšyn, ITAPA
 
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným