Efektivitu zdravotníctva môžu zvýšiť moderné technológie

Keď rozhoduje každá sekunda, je dôležité ísť na istotu. V zdravotníctve to platí zvlášť a nemocnice majú zaužívané postupy, aby všetko potrebné bolo v správny čas na správnom mieste. Štatistiky však i tak prezrádzajú, že v priemernej nemocnici sa až hodina z každej pracovnej zmeny premrhá hľadaním potrebného vybavenia. Dá sa to zmeniť?

„Vo svete je už dnes bežné, že digitálne technológie, automatizácia procesov, či internet vecí prestávajú byť výhradne doménou priemyselnej výroby, ale pomáhajú výrazne zefektívniť aj odvetvia ako je zdravotná starostlivosť,“ hovorí Zuzana Švecová, odborníčka spoločnosti Cisco. „Nezáleží pritom, či ide o pacienta, zdravotnícky personál alebo manažment nemocnice, digitalizácia úplne mení a zjednodušuje spôsob práce a prináša používateľom väčší komfort,“ dodáva expertka, ktorá na konferencii ITAPA predstaví konkrétne príklady z praxe i to, ako by sa nimi mohli inšpirovať slovenské nemocnice.

Moderné technológie, ako napríklad senzory, Wi-Fi či RFID čipy umožňujú mať presný prehľad o tom, čo sa v nemocnici deje. Lekári, sestry, ošetrovatelia i manažment tak v závislosti od svojich kompetencií vedia, kde sa presne nachádzajú pacienti, vybavenie, či v akom stave sú zásoby.

Dôležitá je však platforma, akou je napríklad Cisco Operational Insights, ktorá informácie z celej digitálnej infraštruktúry zhromažďuje na jednom mieste. Vyhodnocuje ich a na základe nastavených pravidiel buď používateľov upozorní alebo dokáže automaticky bez potreby ľudského zásahu prijať opatrenia. Ide tak viac ako len o monitoring – systém dokáže napríklad zaznamenať, či teplota a vlhkosť v skladovej miestnosti prekročili povolenú mieru, vozíček s pacientom sa odchýlil od predpísanej trasy, na ktorom oddelení sa stav zásob blíži ku kritickej hranici a doobjednať ich, ktoré lôžka alebo zariadenia sa už dlhší čas nepoužili a treba sa pozrieť na ich efektivitu alebo ako sa návštevníci a personál po nemocnici pohybujú.

Na základe získaných informácií potom umožňuje používateľom šetriť čas i zdroje a optimalizovať všetky činnosti.


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným