Staňte sa partnerom

Do roku 2030 by mali mať všetky domácnosti na Slovensku prístup k ultra rýchlemu internetu

Aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí a sme súčasťou Európskej únie, ultra rýchle pripojenie na internet stále nie je všade na Slovensku samozrejmosťou. Stále je u nás 21 obcí, ktoré nie sú pokryté internetom s rýchlosťou minimálne 30 Mbit/s. A taktiež existuje relatívne veľa, najmä menších, obcí v geograficky znevýhodnených lokalitách, kde časť intravilánu nie je dostatočne pokrytá. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), ktoré túto oblasť kompetenčne pokrýva, to však plánuje zmeniť. Rezort predstavil tzv. národný broadbandový plán, ktorým vláda SR schválila cieľ, aby mali do roku 2030 všetky domácnosti a školy či úrady prístup k dostatočne rýchlemu internetu. Aj o tejto téme bude na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021 diskutovať viacero expertov. V paneli si účastníci vypočujú Milana Dada zo Žilinskej univerzity, telekomunikačného experta Pavla Guláša, Mareka Chovanca z Telekomu, Tomáša Masára z O2 Slovensko, Milana Ištvána zo združenia Partnerstvá pre prosperitu, ako aj odborníka na problematiku Zsolta Komszíka a Ivana Martaka z Úradu pre reguláciu elektronických a poštových služieb.

MIRRI robí všetky tieto kroky aj v zmysle stratégie, ktorú v roku 2016 schválila Európska komisia a vyzýva v nej k vybudovaniu vysokorýchlostného internetu. Stratégia bola tento rok na základe skúseností z pandémie koronavírusu aktualizovaná dokumentom Digitálny kompas, v ktorom komisia upravila víziu a zvýšila ciele v oblasti konektivity do roku 2030. Cieľom je, aby mali všetky európske domácnosti k dispozícii gigabitové sieťové pripojenie a aby bola vo všetkých obývaných oblastiach dostupná sieť 5G. Európska komisia aj v Správe o fungovaní Európskej únie zo septembra tohto roka potvrdila, že pandémia zdôraznila potrebu urýchlenia digitálnej transformácie Európy a v rámci nej aj pripojiteľnosť. Potvrdilo sa tak, že digitalizácia je nesmierne dôležitá.

Množstvo činností sa v posledných mesiacoch presunulo do online priestoru, čo si vyžaduje kvalitné pripojenie na internet z akéhokoľvek miesta. Z domu pracujeme, učíme sa, nakupujeme, pracovné stretnutia absolvujeme online, sme v kontakte s rodinou, s priateľmi. Často sme nútení presúvať naše bežné aktivity z reálneho do virtuálneho sveta, čo bez kvalitného pripojenia na internet nie je možné. Pandémia nám nastavila zrkadlo a ukázala, kde existujú medzery, ktoré treba vyriešiť.

Do roku 2030 chce teda MIRRI túto situáciu zmeniť, a to na základe národného broadbandového plánu. Dokument má dva hlavné ciele – pokryť všetky domácnosti pripojením s rýchlosťou aspoň 100 Mbit/s s možnosťou zvýšiť ju na 1Gbit/s, ako aj pokryť školy, inštitúcie či úrady rýchlosťou aspoň 1 Gbit/s. Ako sa píše v pláne, tieto dva ciele sa podarí najlepšie naplniť podporou výstavby pasívnej infraštruktúry s optickými káblami až do budov, cez ktoré pôjde ultra vysokou rýchlosťou veľké množstvo dát. MIRRI na základe nových cieľov v Digitálnom kompase národný broadbandový plán zaktualizuje a zvýši v ňom ambície i ciele.
 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies