Staňte sa partnerom

Digitalizácia zdravotníctva zabezpečí, aby pacient neblúdil medzi ambulanciami

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zažíva posledné dva roky výraznú transformáciu. Zo štátnej inštitúcie sa stala moderná spoločnosť, ktorá udáva trend v oblasti digitalizácie a elektronizácie na poli zdravotného poistenia. O pozitívnych zmenách v najväčšej zdravotnej poisťovni na Slovensku, aj o tom, akú úlohu pri tom zohráva mobilná aplikácia VšZP, sme sa rozprávali s jej generálnym riaditeľom Richardom Strapkom.

Čo presne pojem digitálna transformácia vystihuje v slovníku štátnej zdravotnej poisťovne?

Cieľom digitalizácie v našej poisťovni je zabezpečiť, aby pacient neblúdil medzi ambulanciami. Od júna 2022 si preto napríklad môžu poistenci VšZP objednať tzv. opakovaný predpis lieku na eRecept už aj online na webstránke Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Platí to aj na termín ambulantného vyšetrenia v tomto zdravotníckom zariadení. O rovnakú spoluprácu prejavili záujem aj ďalšie nemocnice, v načatom trende tak budeme určite pokračovať.

 Minulý rok sme spustili tiež prevádzku eŽiadosti, čo je portál, ktorý umožňuje lekárom už aj elektronicky podávať na schválenie žiadosti o lieky a dietetické potraviny, ku ktorým je potrebný súhlas poisťovne. Tento rok plánujeme službu rozšíriť aj o eŽiadosti na kúpeľnú liečbu. Elektronizácia znamená nielen rýchle prijatie, ale aj spracovanie žiadosti zo strany poisťovne a skoršie začatie liečby pre pacienta. 

Akú úlohu zohráva v otázke digitalizácie mobilná aplikácia?

Mobilná aplikácia je najviditeľnejším prejavom digitalizácie VšZP. Dôkazom toho je, že ju využíva viac ako milión poistencov. Jej funkcionalitu neustále rozširujeme. Klienti v nej majú k dispozícii digitálny preukaz poistenca, COVID preukaz či preukaz darcu krvi. Bezpečnosť poistenca zvyšuje aj SOS karta prvej pomoci v aplikácii. Funkcia „V mojom okolí“ zas poistencom zobrazí najbližších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Vďaka aplikácii majú poistenci takisto prehľad o absolvovaných preventívnych prehliadkach, aplikácia poistencom dokonca pripomenie ich termíny. Po novom ich aplikácia upozorní aj na blížiaci sa dátum povinného očkovania, či už dospelého alebo jeho detí. Očkovací kalendár sme priniesli tento rok ako jediná zdravotná poisťovňa. Očkovací kalendár je prehľadný a rozdelený na tri časti. V prvej nájde klient zoznam povinných očkovaní, v druhej zas informácie o nepovinných očkovaniach, a to podľa typu očkovaní – zvýšené riziko nákazy, profesionálne riziko nákazy a cestovateľské očkovanie. Tretia časť očkovacieho kalendára zas ponúka sumár všetkých očkovaní.

A čo prehľad týkajúci sa liekov, ponúka ho aplikácia?
V aplikácii majú poistenci k dispozícii aj sumár predpísaných liekov, doplatkov za lieky a ich lacnejších alternatívach. Poistenci majú prístup aj k mnohým zľavám a benefitom, ktoré im VšZP ponúka. Väčšinu týchto funkcií môžu po novom využívať aj tínedžeri od 15 rokov. Aplikácia je užívateľsky prispôsobená aj pre SZČO. Všetkým poistencom tak pomáha získať prehľad o svojom zdraví a je dobrým príkladom toho, že aj štátna inštitúcia môže prísť so zaujímavým digitálnym riešením, ktoré jej klienti ocenia. Myslíme aj na cudzincov či menšiny, preto je aplikácia VšZP dostupná aj anglickom a maďarskom jazyku. Aplikáciu je možné si jednoducho stiahnuť v AppStore, Google Play alebo Huawei AppGallery.

Plánuje VšZP pokračovať v elektronizácii zdravotníctva aj tento rok?
Určite áno. Hlavnou filozofiou VšZP je pre poistencov poskytovať dostupnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť. Dostupnosť zvyšujeme aj práve prostredníctvom mobilnej aplikácie a v jej rozvoji aktívne pokračujeme aj naďalej. V pláne je tiež zavedenie eVýmenného lístka či eObjednávanie. Naším cieľom je nielen pomôcť poistencom, ale aj zjednodušiť prácu a odbremeniť našich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies