Dávate šancu dátam?

Informácie boli vždy kľúčové. Bez správnych informácií pri našich rozhodnutiach len tápeme. Dnes sa na dáta kladie možno ešte väčší dôraz a odborníci hovoria o dobe dátovej alebo o novej priemyselnej revolúcií. Ako sa však dopracovať k tým správnym informáciam?Jednou z ciest je využívať umelú inteligenciu na spracovanie zozbieraných dát. Ide o informácie, ktorých je dnes už kvantum. Odhaduje sa, že dnes denne online vytvoríme 2,5 kvintrilióna bytov dát. Príspevky na Facebooku, Google vyhľadávania, privolania taxíku, online objednávky, streamovanie filmov, videí, hudby – každý deň zoznam len narastá s každou novou online službou a každým novým užívateľom. Týmito dátam potom kŕmime umelú inteligenciu. Čím viac dát má učiaci sa algoritmus k dispozícií, tym lepšie sa dokáže učiť a rozpoznávať vzorce.

Napriek tomu, že sa dnes čoraz viac hovorí o tom, že žijeme v dobe dátovej, nie všetci dokážu plne ťažiť z potenciálu, ktorý dáta a ich spracovanie ponúka. Prirodzenú výhodu tu majú IT spoločnosti. Telekomunikačné spoločnosti, automobilový priemysel a finančný svet sa ich celkom úspešne snažia dobehnúť. Mnohé iné sektory však vo využívaní dát a umelej inteligencie zaostávajú. Zdravotníctvo, školstvo a vzdelávanie, štátna správa a samospráva, ale napríklad aj stavebný priemysel z tohto pohľadu stále žijú čiastočne v predošlej ére.

Ako začať naplno využívať potenciál dát? Ako prvé treba identifikovať, aké dáta sú k dispozícií. Je možné, že niektoré potrebné údaje zatiaľ nie sú zbierané, iné môžu byť nedostupné, alebo roztrúsené v rôznych typoch databáz a v rôznych typoch formátov. Keď sa rozlúskne tento prvý oriešok, prichádza otázka, ako dáta využiť. Organizácia si musí stanoviť fungujúcu stratégiu, ktorá prinesie jasne definované benefity a dedikovať expertov, ktorí sa jej budú venovať.

Ak chcú mať firmy a organizácie prínos z dát spracovaných umelou inteligenciou, musia si uvedomiť, čo všetko môžu získať. Potom je to už len otázka nájdenie tých správnych odborníkov, ktorí vedia s dátami pracovať. Len spoločnosti a organizácie, ktoré vedia naplno využiť svoje dáta, môžu ťažiť z benefitov práve prebiehajúcej priemyselnej revolúcie.


Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným