Dáta môžu byť novým ekonomickým zdrojom aj pre Slovensko

Boj proti daňovým podvodom, zlepšovanie zdravotníctva či optimalizovanie verejnej dopravy – to je len niekoľko príkladov, na čo dnes verejný sektor po celom svete používa moderné techniky dátových analýz známych tiež ako big data. Cieľ? Nájsť v obrovských množstvách dát užitočné informácie pre rozhodovanie, zlepšiť efektívnosť nemocníc či produktivitu úradov, alebo ušetriť verejné zdroje.

Potenciál je obrovský. Think thank Policy Exchange tvrdí, že britská vláda by mohla vďaka analýzam dát ušetriť ročne 33 miliárd libier a konzultačná spoločnosť McKinsey odhaduje potenciálnu ročnú hodnotu, ktorú by big data mohli priniesť európskemu verejnému sektoru, na 250 miliárd eur.

Len na karuselových podvodoch s DPH prichádzajú európske štáty každoročne zhruba o 100 miliárd eur. Dobrým príkladom, aké účinné môžu byť analýzy dát, je belgická daňová správa. Kým v roku 2002 dosahovali úniky na DPH v Belgicku odhadom 1,1 miliárd eur, o desať rokov neskôr to bolo iba 18,5 milióna eur, čo predstavuje pokles o 98 %.

Karuselových podvodov sa Belgičanom podarilo takmer úplne zbaviť vďaka takzvanému hybridnému detekčnému modelu, ktorý je postavený na softvérovom riešení od spoločnosti SAS. Model, na základe ktorého sa analyzujú dáta, využíva viaceré pokročilé analytické techniky pre odhaľovanie aj tých najsofistikovanejších podvodníkov.

Na Slovensku využíva softvér pre analýzy dát napríklad Štatistický úrad SR, ktorý v ňom spracúva demografické údaje a sociálne štatistiky, ako aj podnikové štatistiky a štatistiky národných účtov. Analytické riešenie SAS pomáha aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre pri hľadaní neoprávnených žiadateľov o eurodotácie. Moderné štáty ako je Singapur, už dnes považujú dáta za nový ekonomický zdroj a uvažujú nad tým, ako by vďaka nim mohli dosiahnuť vyššiu prosperitu. Na Slovensku by sme mali začať rozmýšľať podobne.

logo-SAS_transparent

Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným