Staňte sa partnerom

Auto ako dopravný prostriedok – a niečo viac

Veľa sa dnes hovorí a diskutuje o autonómnych autách. Trochu v pozadí zostávajú projekty, ktoré chcú z áut urobiť inteligentných spoločníkov. A použijú na to samozrejme umelú inteligenciu.

 
  1. Autá budú schopné rozpoznávať náš hlas

Všetci poznáme, a niektorí aj používame, umelú inteligenciu v našich domovoch a mobiloch. Siri a Alexa sa naučili odpovedať na naše otázky a vyhľadávať pre nás odpovede na webe. Z domov je len malý krôčik k použitiu umelej inteligencie v autách. V novej triede Mercedesov už bude Siri integrovaná priamo do vozidla. Technológia bude vedieť rozpoznávať vodičov hlas a spôsob komunikácie. 
 

  1. Komunikácia s autom na diaľku

Pamätáte si Davida Hasselhoffa ako Knight Ridera v superinteligentnom aute KITT? KITT bol schopný komunikovať  so svojim vodičom, sám jazdiť a prijímať rozhodnutia. To, čo bolo kedysi len televízna fantázia, sa dnes už mení na skutočnosť. Vodiči Volva budú schopní hovoriť so svojimi autami pomocou inteligentných náramkov. Šofér bude cez Microsoft Band 2 schopný autu povedať, aby pred jeho príchodom nastavilo navigáciu, zaplo kúrenie, zamklo dvere, zaplo svetlá alebo zatrúbilo.
 

  1. Kto skontroluje šoféra?

Dnes už považujeme za bežné, že majú autá vonkajšie kamery, ktoré sa používajú pri parkovaní. Existujú už však projekty, ktoré chcú využiť kamery vnútri vozidla na monitorovanie správania vodiča. Volvo vo svojich autách začne používať kamery, ktoré budú sledovať či šofér sleduje cestu a kontrolovať, či nevyzerá opito alebo ospalo. Ak by systém usúdil, že šofér sa správa neštandardne, auto začne konať. Buď začne spomaľovať, upozorní call centrum alebo prevezme kontrolu a zaparkuje. Izraelský startup išiel ešte ďalej a vytvoril systém monitoringu celého auta.
 

  1. Auto psychológ

A pri kontrole šoféra, či v poriadku šoféruje, to nekončí. Honda vytvorila AI asistenta, ktorý dokáže identifikovať náladu vodiča. Na základe sledovania tepu, pohybu očí, výrazu tváre a tónu bude umelá inteligencia schopná určiť, či je vodič rozrušený. Ak by sa to stalo, môže mu napríklad pustiť ukľudňujúcu hudbu. 

 

Moderné technológie zmenia podobu áut, ako ich poznáme dnes. Či už to budú autonónmne autá, alebo stroje naplnené sofistikovaným softvérom, ktorý bude rozpoznávať svojho šoféra a plniť všetky jeho potreby. Kongres ITAPA poskytne priestor na prezentáciu zaujímavých projektov týkajúcich sa inteligentných áut a Smart mobility počas prvého dňa konania kongresu, 12. novembra.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies