Autá budúcnosti

Ako sa bude vyvíjať budúcnosť automobilového priemyslu? Ktoré trendy môžeme v budúcnosti očakávať? Na základe aktuálnych trendov a testov môžeme v automotive očakávať týchto päť technológií:

 
  1. Displej na čelnom skle

Zobrazenie informácií o aute a jeho okolí na čelnom skle síce znie ako niečo z počítačovej hry, ale napriek tomu je to dnes už realita. AR (augmented reality – rozšírená realita) palubné dosky budú schopné zobrazovať detaily auta a jeho okolia. Vďaka tejto technológií budete schopní vedieť, či sa k inému autu približujete príliš rýchlo alebo či sa musíte preradiť do vedľajšieho pruhu, aby ste sa vyhli zrážke. Už v roku 2015 predstavila na výstave Consumer Electronics Show spoločnosť Huyndai, ako by takáto rozšírená realita na čelnom skle mohla vyzerať.

 

  1. Autá, ktoré spolu komunikujú

 

Ľudia neustále vyvíjajú nové spôsoby ako komunikovať so svetom okolo seba a s inými ľuďmi. Prečo to nerozšíriť aj na autá? Nebolo by to skvelé, keby vaše auto mohlo komunikovať so semafórmi a mohlo tak predvídať zastavenie?

 

Inteligentné autá budúcnosti budú lepšie vybavené a mohli by tak komunikovať nielen s cestou, na ktorej sa pohybujú, ale aj s inými autami. Takto by sa dalo predísť dopravným nehodám, keďže autá by vedeli, kde sa nachádzajú ostatné vozidlá. Tento typ komunikácie sa označuje ako V2V čiže vehicle-to-vehicle komunikácia a momentálne ju testuje Ford. V Európe musia mať od marca 2018 podľa nariadenia Európskej únie všetky nové automobily eCall systém, ktorý v prípade nehody automaticky upozorní záchranné služby.

 

  1. Personalizované auto

 

Dnes si pri kúpe auta môžeme vybrať farbu a doplnky, to však má ďaleko od personalizácie, ktorú môže priniesť budúcnosť. Do auta bude možné zabudovať biometrické systémy – odtlačok prstu a video kameru na digitálnu identifikáciu, ako aj ďalšie systémy, vďaka ktorým bude vaše auto len vaše. Vďaka 3D tlači budeme môcť v budúcnosti očakávať personalizáciu interiéru podľa nášich predstáv vytlačenú práve pomocou tejto technológie. Už dnes značky ako BMW, Opel alebo Ford využívajú technológiu 3D tlače vo svojich výrobných linkách.

 

  1. Autonónmne auto

Väčšina z nás už videla videá autonónmnych áut a vyzerá to tak, že sa pravdepodobne stanú bežnou súčasťou našich životov. Inžinieri už testujú tieto autá na verejných diaľniciach a cestách a Google autá sú čoraz spoľahlivejšie. Tieto autá rozpoznávajú svoje okolie s použitím laserov, radarov a kamier. Okrem toho, že by s nimi bolo každodenné dochádzanie do práce jednoduchšie, mali by tiež prispieť k plynulejšej a menej nehodovej premávke. Prvé lastovičky v používaní sú už tu. Optimus Ride, bostonský startup pre autonómne vozidlá, oznámil, že v lete 2019 spustí v New Yorku autonómnu kyvadlovú dopravu, ktorá bude zatiaľ dostupná len zhruba 8500 zamestnancom továrne Brooklyn Navy Yard.

 

  1. Úsporné auto

Životné prostredie by nemalo byť ľahostajné nikomu z nás. Výrobcovia áut tiež hľadajú nové spôsoby, ako byť ekologickejší a energeticky úspornejší. Jedno z takýchto zlepšení je kapota, strecha a dvere z materiálov, ktoré dokážu akumulovať energiu. Elektrické autá používajú ako zdroj energie batériu, tieto sú však ťažké a zaberajú v aute značný priestor, akumulačný materiál je preto lepšia varianta. Takýto materiál dokáže akumulovať energiu a nabiť sa rýchlejšie ako dnešné autobatérie. Tiež sú ľahšie a vďaka tomu umožňujú efektívnejšiu jazdu. Pri niektorých častiach (kapota, strecha) by sa dokonca mohla zachytávať slnečná energia. Z veľkých automobiliek predovšetkým Toyota intenzívne preskúmava možnosti solárnych áut.

 

Je vzrušujúce sledovať, ako sa dnes automobilový priemysel prudko mení a hľadá spôsoby, ako jednak znižovať uhlíkovú stopu a zároveň zvyšovať bezpečnosť na cestách. Pokrok automobilového priemyslu doteraz napredoval skokovo. Až v tomto tisícročí sa vďaka novým technológiam a obrovskému dopytu každá jedna generácia áut od seba technologicky veľmi odlišuje.


Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným