Staňte sa partnerom

Aj vo svete technológií je všetko o ľuďoch

O úspešnom príbehu Charles University Innovations Prague (CUIP), dcérskej spoločnosti Karlovej univerzity – najprofitujúcejšej akademickej spin-off spoločnosti v Česku, hovoríme s predsedom jej správnej rady Otomarom Slámom. Uznávaný odborník so skúsenosťami aj zo súkromného sektora, ktorý ako druhý človek v Českej republike získal prestížny certifikát RTTP (Registered Technology Transfer Professional) od globálnej aliancie ATTP, bude na konferencii Jarná ITAPA 2023 jedným zo spíkrov diskusie na tému Budovanie inovačného ekosystému.


Čo bolo podstatným medzníkom v príbehu komerčne najúspešnejšej spin-off spoločnosti Karlovej univerzity a čo ju vynieslo medzi top spoločnosti svojho druhu na českom trhu?

Odvážim sa tvrdiť, že úspech našej spoločnosti podmienili dva aspekty. Po prvé, že sme boli v správnom čase na správnom mieste. Po druhé, šťastie praje pripraveným a my sme boli pripravení. Na začiatku pandémie sme prišli s riešením na testovanie COVID-19. Zároveň sa nám hneď na začiatku podarilo dať dokopy kompetentných a skúsených členov tímu, ktorí projekt zrealizovali. V tom istom okamihu sme mali dokončený a odskúšaný inovatívny systém transferu technológií z univerzity cez 100% vlastnenú dcérsku spoločnosť. Úspech tak na seba nenechal dlho čakať.

 

Spomínate prenos výsledkov vedy a výskumu do praxe. Aká je v Českej republike situácia a ako sa darí českým vedeckým inštitúciám v porovnaní s vyspelými západnými krajinami?

Česká republika rovnako ako ďalšie krajiny bývalého východného bloku zatiaľ nedosahuje štatistické ukazovatele popredných západných inštitúcií ako Oxfordská univerzita, Cambridgeská univerzita, Katolícka univerzita v Lovani či notoricky známe transferové „stars“ z Izraela. Je to dané tým, že história moderného technologického transferu sa na západe začala už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kým v Českej republike zaznamenávame iba druhú dekádu systematických snáh o rozvoj tohto odvetvia. Dobrou správou však je, že sa máme kde inšpirovať a od koho učiť. Vďaka tomu sa nám i ďalším krajinám strednej a východnej Európy darí rýchlo zlepšovať.

 

Čo je v oblasti technologického transferu najdôležitejšie? Je na ceste k ďalším potenciálnym užívateľom alfou a omegou komercializácia výsledkov vedy a výskumu?

Všetko sa začína kvalitným výsledkom vedy a výskumu. Bez kvalitnej inovácie to jednoducho nejde, to je úloha našich výskumníkov a výskumníčok. Druhým nevyhnutným aspektom je kvalitný proces technologického transferu. Môžete mať kvalitný výstup, avšak kým sa o ňom nikto nedozvie, kým nepresvedčíte investorov o jeho kvalite alebo kým ho univerzita neumožní transferovať, nenájde svoje uplatnenie. Technologický transfer je disciplína sama o sebe, rovnako ako akýkoľvek iný odbor. Je preto dôležité mať v inštitúcii odborníkov na túto problematiku.

 

Karlova univerzita je inšpiratívnym príkladom toho, ako sa to dá. Posúvate vašu skúsenosť ďalej prostredníctvom akéhosi návodu? Je o vašu skúsenosť či best practices záujem doma alebo niekde v zahraničí?

Na Karlovej univerzite a v rámci jej dcérskej spoločnosti Charles University Innovations Prague, ktorá transfer realizuje, sme presvedčení, že zdieľať dobrú prax je dôležité. Ja a môj tím sme v kontakte s množstvom českých vysokých škôl a výskumných organizácií. Som tiež konzultantom ministerky vedy, výskumu a inovácií Českej republiky. V rámci zahraničného zdieľania skúseností som členom svetovej transferovej aliancie ASTP, pre ktorú tiež pravidelne lektorujem – rukami mi prešli poslucháči z dvadsiatich krajín sveta. Aktuálne mám možnosť spolupracovať s Centrom vedecko-technických informácií SR. O možnostiach spolupráce som už diskutoval s rektorkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a čoskoro sa chystám aj na ďalšie slovenské inštitúcie, ktoré budú mať o dobrú prax záujem.

 

Čo treba urobiť, aby deti pri výbere budúceho povolania zatúžili stať sa vedcami – nielen pre prirodzený záujem o vedu, ale aj pre spoločenskú prestíž a finančné ohodnotenie?

Kľúčom k motivácii je jednoznačne popularizácia vedy a výskumu. Je dôležité ukazovať, aká môže byť veda zaujímavá a čo všetko vedecko-výskumná kariéra ponúka. Cestovanie, vyučovanie, osobnostný rozvoj, špičkové technológie, prestíž a finančné ohodnotenie. Veda má čo ponúknuť, musíme to len správne komunikovať.

 

Ktoré poznanie získané počas doterajšej kariéry považujete za zásadné? A na čo ste najviac hrdý?

Najviac som hrdý na to, že sa podarilo CUIP nielen založiť a naštartovať, ale že sa počas piatich rokov stala jednotkou na českom trhu a významným spôsobom zasahuje aj do európskej úrovne technologického transferu. Keď sme totiž CUIP pripravovali, spočítali by sme na prstoch jednej ruky, koľko osôb nám v našom zámere verilo. Občas to trochu preženiem a poviem, že sme CUIP založili všetkým napriek. A čo považujem za najzásadnejšie poznanie? Že všetko je o ľuďoch. Len ľudia vytvoria výsledok vedy a výskumu. Len ďalší ľudia ho môžu transferovať a opäť len ľudia technológiu kúpia. Za zásadné považujem vážiť si svoj tím aj prácu druhých. Možno to znie ako klišé, ale pre mňa je to alfa i omega úspechu.

 

Akú profesijnú výzvu máte momentálne pred sebou?

Vlastne ide o dve veľké výzvy. Prvou je finalizácia procesu jedného z najväčších technologických transferov v českej histórii, ktorý je takpovediac na spadnutie, ale ešte vždy je pred nami veľa práce, ktorú musíme urobiť bez jedinej chybičky. Druhou výzvou je plynulé delegovanie častí mojej agendy na kolegov, aby som si uvoľnil ruky pre medzinárodnú spoluprácu. Čaká ma totiž zintenzívnenie spolupráce s alianciou ASTP, plnú pozornosť chcem venovať aj CVTI a v roku 2025 sa zúčastním na svetovej výstave EXPO v japonskej Osake, kde zodpovedám za česko-ázijský týždeň inovácií a už teraz mám s prípravou veľa práce. Rozhodne sa nenudím.


 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies