SMART projekty, ktoré menia život ľudí vo Višegrade

Bratislava, 7. novembra 2018: Sú to projekty, o ktorých ste možno nepočuli, no napriek tomu už dnes menia krajiny Višegradu k lepšiemu. Poľské mesto Poznaň svojim obyvateľom sprístupnilo 3D mapu celého mesta, v ktorej môžu získať nielen katastrálne informácie, ale aj informácie o mestskej infraštruktúre (sip.poznan.pl/model3d).

 Maďarská obec Ceglédbercel s viac ako 4300 obyvateľmi je zas dokonalou ukážkou “inteligentnej obce”. Využíva totiž množstvo technológií, ktoré zvyšujú bezpečnosť v meste a uľahčujú komunikáciu občanov s úradmi. Obec takisto plánuje zlepšiť podnikateľské prostredie pre miestnych ľudí. Ti budú mať k dispozícii infraštruktúru a digitálne služby, ktoré im budú môcť závidieť aj veľké mestá. (https://www.youtube.com/watch?v=R-tcnOf9Jj4&t=1s)

Vedeli ste, že dopravu môžu riadiť aj inteligentné systémy? Vyskúšali si to v maďarskom Debrecene, v ktorom za pomoci mobilných aplikácií Waze a Rollet pomáhajú redukovať zápchy a presun obyvateľov v rámci mesta. V Brne zas slová “smart city” skloňujú na dennom poriadku. Druhé najväčšie české mesto sa rozhodlo prispieť svojou troškou k  eGovernmentu a tak pracuje  vybudovaní elektronického systému, vďaka ktorému už občania nebudú musieť chodiť po úradoch. Na stránke https://www.brnoid.cz/cs/ si napríklad študenti vedia vybaviť študentskú zľavu na električenku jednoducho zadaním svojho mena, systém je totiž prepojený na databázy univerzít, ktoré sídlia v Brne. K rozvoju českého eHealth zase prispel projekt NIXZD.CZ (https://www.nixzd.cz/), ktorý má za cieľ vytvoriť spôsob, ako prenášať dáta pacientov bez toho, aby so sebou museli nosiť svoju zdravotnú kartu, nech už sú ošetrení kdekoľvek.

Čakanie na vyšetrenie je nepríjemné. Obzvlášť, ak je v rade pred vami niekoľko pacientov a vy netušíte, kedy si lekár na vás nájde čas. Tento problém sa snaží vyriešiť slovenský projekt elektronickej objednávacej karty eČasenka https://www.ecasenka.sk, vďaka ktorej bude lekár presne vedieť, koľko pacientov na neho čaká a bude si vedieť lepšie  rozvrhnúť svoju prácu. Pacienti zas nemusia čakať v preplnenej čakárni a riskovať, že sa nakazia od iných pacientov.

Pochopiť niektoré aspekty urbanistického plánovania nie je jednoduché. Obzvlášť, ak máte pred sebou obyčajné 2D mapy. V Poprade sú o krok ďalej a využívajú 3D vizualizáciu a rozšírenú realitu. Budovy a infraštruktúra sú vďaka tomu zobrazené v skutočných rozmeroch a vy sa môžete poprechádzať po meste obklopený skutočnými budovami tak, ako keby už boli postavené https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=QLWSEu1lu7I.

O týchto projektoch, ale aj mnohých ďalších sa dozviete v Bratislave na Medzinárodnom kongrese ITAPA o digitalizácii spoločnosti 13.-14. novembra 2018.

Program a aktuálne informácie na https://www.itapa.sk/

Pokiaľ máte záujem o rozhovory s našimi spíkrami, dajte nám, prosím, vedieť ich mená a my sa vám pokúsime zabezpečiť priestor na vaše individuálne otázky. Viacerí, najmä zahraniční spíkri, však majú na Slovensku veľmi limitovaný čas v rozsahu niekoľkých hodín, tak neváhajte a ozvite sa nám asap. Vstup pre akreditovaných novinárov je zadarmo na celý program kongresu ITAPA.
 

visegrad_fund_logo_blue_800px logo_itapa

V prípade akýchkoľvek otázok nás, prosím, neváhajte kontaktovať na: media@itapa.sk

O ITAPA:

Podujatia ITAPA (Information Technologies and Public Administration - Informačné technológie a verejná správa) už 17 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský a stredoeurópsky eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia a etablované spoločnosti, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový Medzinárodný kongres ITAPA. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej majú kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutovať a predstavovať inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.


Prihláste sa na ITAPA EXPO 2022: Od Dubaja k Dunaju
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným