Staňte sa partnerom

5 kritických cieľov potreby najmodernejšej kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve

Napriek ušľachtilému poslaniu bojovať proti chorobám a zachraňovať životy sú organizácie v dnešnom zdravotníctve často vystavené útokom bezcitných kyberzločincov. Prečo sú zdravotnícke organizácie všetkých tvarov a veľkostí neustále ohrozované? Dôvod je jednoduchý: údaje. Mimoriadne cenné osobné, lekárske a finančné údaje.

Prečo je kybernetická bezpečnosť v zdravotníctve dôležitá?
Cieľom útočníkov je ukradnúť údaje a použiť ich na nabúranie sa do iných systémov, predať ich iným zločincom alebo za ne požadovať výkupné. Kybernetická bezpečnosť v zdravotníctve je životne dôležitá a každým dňom sa stáva dôležitejšou, pretože zdravotnícke organizácie sú naďalej viac závislé od nemocničných informačných systémov, ako sú systémy elektronických zdravotných záznamov (EHR) a systémy na zadávanie objednávok lekárov. Cieľ kybernetickej bezpečnosti, konkrétne v zdravotníctve, sa zameriava na prevenciu kybernetických útokov prostredníctvom ochrany týchto veľmi dôležitých zdravotníckych systémov pred neoprávneným prístupom, použitím a zverejnením údajov pacientov. Kybernetická bezpečnosť v zdravotníctve a účinná správa údajov v zdravotníctve sú rozhodujúce na zabezpečenie dostupnosti zdravotníckych služieb a dôvernosti údajov pacientov, ktoré by v prípade ohrozenia mohli ohroziť životy pacientov. Preto je kybernetická bezpečnosť v zdravotníctve dôležitá.

Správa údajov v zdravotníctve zohráva dôležitú úlohu v efektívnej kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve
Zdravotnícky priemysel a systémy zdravotných záznamov sú pre kyberzločincov veľmi atraktívnym cieľom, a preto sú často napádané. Útočníci vedia, že akékoľvek ohrozenie blahobytu pacientov môže zdravotnícke organizácie hlboko zneistiť a možno aj zúfať a zvýšiť ochotu platiť výkupné.

Okrem toho nie sú terčom útoku len systémy riadenia "back office", na ktoré sa spolieha zdravotníctvo. Existujú aj inteligentné systémy priemyselného internetu vecí (IIoT), ktoré riadia vykurovanie, vetranie a klimatizáciu (HVAC) budov a výťahy, ktoré môžu byť zneužité. A bližšie k starostlivosti o pacientov sa zdravotnícke organizácie čoraz viac spoliehajú na zariadenia IoMT, ako sú prístroje na meranie krvného tlaku, infúzne pumpy a zariadenia na diaľkové monitorovanie, ktoré možno hacknúť a použiť na získanie prístupu do siete organizácie.

Aj odvetvie zdravotnej starostlivosti sa stalo zraniteľnejším, pretože sa rozšíril priestor na útoky v dôsledku novozavedených technológií, telehealthu a ďalších noviniek. Do sieťových zdrojov zdravotníckych systémov sú čoraz častejšie prizývaní používatelia tretích strán. A do siete sa pridávajú nové zariadenia internetu zdravotníckych vecí (IoMT) - mnohé z nich neboli navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť, a preto sú náchylné na kybernetický útok. Nižšie uvádzame päť rizík kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve a tri osvedčené postupy na ich ochranu.
"Kybernetická bezpečnosť v zdravotníctve má zásadný význam pre zabezpečenie dostupnosti zdravotníckych služieb a dôvernosti údajov pacientov, ktoré by v prípade ohrozenia mohli ohroziť ich životy."
 
5 najväčších rizík v oblasti kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve
Na ochranu pacientov a ich údajov, ako aj na poskytovanie čo najlepších skúseností potrebujú zdravotnícke siete komplexnú, komplexnú kybernetickú bezpečnosť v zdravotníctve na každom mieste poskytovania zdravotnej starostlivosti a v každom zariadení. Nižšie uvádzame zoznam piatich typov bezpečnostných rizík zdravotníckych organizácií, ktoré sú častým cieľom kyberzločincov a ktoré je potrebné odborne zabezpečiť:
 
1. E-mail
E-mail je stále primárnym prostriedkom komunikácie v zdravotníckych organizáciách, čo z neho robí jasnú metódu na uskutočnenie útokov. Medzi typy útokov, ktoré kyberzločinci uskutočňujú, patria phishing, spear phishing, sociálne inžinierstvo a útoky ransomvéru.
 
2. Zariadenia IIoT/IoT a IoMT
Zariadenia internetu vecí, ako sú inteligentné vykurovacie systémy alebo zariadenia na diaľkové monitorovanie pacientov, môžu mať významný vplyv na zdravie pacientov a často nie sú veľmi bezpečné. Preto môžu byť atraktívnym cieľom pre kyberzločincov, ktorí chcú získať prístup do siete.
Zariadenia IoMT predlžujú život, zlepšujú kvalitu života, zvyšujú produktivitu klinického personálu a znižujú transakčný charakter vzťahu medzi pacientom a ošetrujúcim tímom. Okrem toho digitálne technológie umožňujú poskytovateľom v rôznych zdravotníckych organizáciách plynulejšie koordinovať starostlivosť. Podobne ako IoT nie sú dobre chránené a možno ich zneužiť na získanie prístupu do siete.
 
3. EHR systémy
Zdravotnícky personál používa systémy elektronických zdravotných záznamov na uchovávanie informácií o pacientoch a ich zdravotnej histórii. Je zrejmé, že tento typ údajov môže byť veľmi osobný a citlivý, a ak by bol odcudzený a zverejnený, mohlo by dôjsť k veľkým škodám. To je ideálny scenár pre ransomvér.

4. Fyzické zariadenia
Prenosné počítače, tablety, mobilné telefóny a iné fyzické zariadenia, ktoré sa používajú v zdravotníctve, môžu byť odcudzené a hacknuté alebo zmanipulované, čo vedie k strate poverovacích údajov alebo iných dôverných informácií, ktoré sa dostanú do rúk osôb s kriminálnymi úmyslami.
 
5. Staršie systémy
Staré, ale ešte nevyradené systémy, ktoré už výrobca nepodporuje, môžu byť otvorenou pozvánkou pre kyberzločincov. Tieto staršie systémy, ktoré sú stále prítomné a významné v mnohých zdravotníckych organizáciách, sú často zraniteľné voči útokom. Musí sa im venovať neustála pozornosť, aby boli bezpečné a neboli zneužité.
 
Tri osvedčené postupy pre kybernetickú bezpečnosť v zdravotníctve
Zavedenie kultúry zabezpečenia
Vypracovanie plánu reakcie na incidenty
Nasadenie bezpečnostných riešení s ohľadom na automatizáciu a integráciu
 
Držte krok s najnovším pokrokom v starostlivosti o pacientov a zároveň sa chráňte pred kybernetickými útokmi pomocou riešení kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve od spoločnosti Fortinet.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies