TS: ITAPA predstavila nový zákon o eGovernmente

Nový návrh zákona o eGovernmente – presnejšie zákona o elektronickom výkone verejnej moci - je na svete! Na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2012 – Zaostrené na výsledky ho dnes predstavili samotní autori. Vďaka novej legislatíve napríklad už nebudeme musieť úradnikom robiť poštárov a opätovne im nosiť údaje, ktoré už majú. So štátnymi inšitúciami budeme môcť komunikovať elektronicky a poplatky uhradíme napríklad aj cez mobilný telefón. Na vládu by sa mal nový zákon dostať do konca roka a parlament by ho mohol schváliť už začiatkom roku 2013.

Tento zákon hovorí, že odo mňa štát nemôže žiadať informácie, ktoré už má,” zdôraznil jeden z autorov návrhu Pavol Frič zo spoločnosti DITEC. V praxi to znamená, že pokiaľ raz poskytneme štátnej inštitúcii určitý údaj – napríklad výpis z registra trestov – iný úrad ho už od nás nebude môcť žiadať.
 
Frič na kongrese ITAPA vystúpil v rámci prezentácie spolu s právnikom Marekom Kaľavským a Jánom Hochmannom z ministerstva financií. Práve riaditeľ odboru legislatívy, štandardov a bezpečnosti informačných systémov na ministerstve financií reagoval aj na výhrady, že zákon pripravovali ľudia z IT firiem a môže to mať dopad aj na jeho objektivitu. “Aj keď sú z komerčnej sféry, ale momentálne sú externými pracovníkmi ministerstva financií,” upozornil Hochmann.
 
Súčasťou návrhu zákona je aj povinnosť zaviesť takzvané elektronické schránky. Práve cez ne budeme môcť komunikovať s úradmi. Od štátu ich dostaneme zadarmo a bežní občania budú mať na výber či si ich aktivujú alebo nie. Podnikatelia a firmy ich budú mať povinne aktívne.
 
Jednoduchšie a pohodlnejšie vybavenie úradných povinností umožní aj tzv. zaručený elektronický podpis. Od štátu ho taktiež dostaneme zadarmo, spolu s elektronickým občianskym preukazom. Popri nových možnostiach však zákon nezakáže doterajší, “papierové” spôsoby. “Občan si bude môcť vybrať, či bude komunikovať listovo, alebo elektronicky,” povedal Kaľavský.
Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným